Konferencia ENERGOFÓRUM® 2021 sa uskutoční v termíne 21. - 22. októbra 2021.
Z reformného Fondu obnovy a odolnosti EÚ môže Slovensko využiť takmer 6 miliárd eur. Európska komisia aktuálne skúma pripravenosť 13 návrhov národných plánov. Slovenský draft vyvolal zmiešané reakcie zo strany energetickej komunity, pretože počíta s investíciami do obnoviteľných zdrojov energie alebo energetických sietí na úrovni 100 miliónov eur. V súčasnosti prebiehajú intenzívne rokovania medzi jednotlivými štátmi a Komisiou s cieľom schváliť finálne znenie plánov do 30. apríla 2021.
Vplyvy pandémie COVID-19 na ekonomiku Slovenska a odvetvie energetiky sú otázne a vysoko rizikové. Európska komisia predstavila ambiciózny plán obnovy, ktorý má byť postavený na ekologickom dohovore a digitalizácii. Veľké resty a domáce úlohy z minulosti pritom zostávajú. Sú plány novej vlády v tomto sektore reálne? Aké sú očakávania od budúceho šéfa ÚRSO?
Koncom januára ÚRSO predložil na vládu nový návrh koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. Opatrenia, o ktorých sa dlhodobo diskutovalo, skončili na papieri vo forme odporúčaní. Ide o okrajový sociálny problém alebo si zaslúži väčšiu pozornosť slovenských politikov a energetikov? Ako k tejto otázke pristupujú v iných európskych krajinách? A ako táto otázka súvisí s cenovou de/reguláciou a ochranou zraniteľných odberateľov?
Vedeli ste, že ak prevádzkujete fyzickú infraštruktúru v oblasti plynárenstva, elektroenergetiky či teplárenstva, vzťahujú sa na vás určité povinnosti podľa zákona 351/ 2011 o elektronických komunikáciách?
Energetická efektívnosť a hospodárnosť budov - dvojica vzájomne úzko súvisiacich tém, ktoré sa však v rámci legislatívy riešia oddelene. Aké zmeny chystajú zodpovedné ministerstvá a kam smeruje európska legislatíva?