Členské krajiny EÚ musia v lete doviezť o 20 % viac objemu skvapalneného zemného plynu (LNG) ako minulý rok a zintenzívniť dodávky plynovodmi, aby stihli naplniť zásobníky na 90 % pred zimou, upozorňuje energetická agentúra ACER.
Členské krajiny EÚ musia v lete doviezť o 20 % viac objemu skvapalneného zemného plynu (LNG) ako minulý rok a zintenzívniť dodávky plynovodmi, aby stihli naplniť zásobníky na 90 % pred zimou, upozorňuje energetická agentúra ACER.
Po strednom Slovensku sa pohybujú falošní revízni technici, upozorňuje Stredoslovenská distribučná. Viac
Fyzické osoby môžu do 30. 4. písomne oznámiť ministerstvu hospodárstva nesúhlas s poskytnutím údajov na účel adresnej energopomoci. Zákon ustanovuje, ktoré údaje je nutné v oznámení uviesť. Viac
Slováci šetria plynom menej. Napriek teplejšej zime stúpla spotreba plynu v domácnostiach v prvom kvartáli 2025 medziročne o 600 GWh.
Európska komisia do 12. 5. zbiera podnety pre úpravu Jadrového ilustratívneho programu (PINC), ktorý chce zverejniť ešte v tomto roku. V rámci pravidelného prehodnotenia chce získať aktuálny prehľad o investíciách do jadrovej energie a identifikovať trendy, potreby a výzvy v sektore.
Zníženie sadzieb spotrebných daní na biopalivá, investície do transformácie bioplynových staníc, podpora obnovy vozidlovej flotily, pravidelný zber dát a vytvorenie osobitných kategórií v colnom sadzobníku – to sú hlavné odporúčania MH SR pre ďalší rozvoj alternatívnych biopalív v doprave.
Spotreba elektriny dátovými centrami v Európe vzrastie do roku 2030 o 66 % na 113 TWh v dôsledku expanzie umelej inteligencie (AI), konštatuje Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Viac
Skupina EPH v minulom roku dosiahla tržby 23,33 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní o 3 % menej. Prevádzkový zisk (EBITDA) v roku 2024 klesol o 29 % na 2,55 mld. eur. Viac
Oceliarsky a železiarsky priemysel je najväčším priemyselným znečisťovateľom v EÚ a jeho vplyv na klímu presahuje emisie CO2. V roku 2023 tento sektor vyprodukoval 560 000 ton emisií metánu v dôsledku závislosti od koksovateľného uhlia. Napriek naliehavosti znižovania metánových emisií však nariadenie EÚ o metáne zatiaľ emisie z koksovateľného uhlia príliš nerieši, zdôrazňuje v komentári analytička inštitútu Ember.
V Nemecku už vyrába elektrinu 5 miliónov registrovaných solárnych systémov, vyplýva podľa solárnej asociácie z údajov regulátora. Solár pokrýva približne 15 % domácej spotreby elektriny. Najväčšiu časť tvoria domáce strešné zariadenia a tretinu pozemné inštalácie. Rýchlo pribúdajú aj malé balkónové fotovoltiky, ktoré tvoria asi 1 %. V minulom roku v krajine nainštalovali milión fotovoltických zariadení s výkonom cca 17 GW.
Členské krajiny EÚ musia v lete doviezť o 20 % viac objemu skvapalneného zemného plynu (LNG) ako minulý rok a zintenzívniť dodávky plynovodmi, aby stihli naplniť zásobníky na 90 % pred zimou, upozorňuje agentúra ACER. Zimná vykurovacia sezóna 2024/2025 bola skúškou európskeho trhu so zemným plynom. Hoci volatilita cien pretrvala, trh sa vyhol extrémnym výkyvom vďaka lepšej prepojenosti trhov, skladovacím kapacitám a robustnejšej LNG infraštruktúre, konštatuje najnovšia správa Agentúry pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER). Trh v EÚ sa od 1. januára 2025 musel vyrovnať s očakávaným ukončením tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajinu, poklesom dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) počas prvej polovice vykurovacej sezóny, ale aj rastúcemu dopytu, ktorý stimulovalo chladnejšie počasie. Pozreli sme sa na správu ACER, podľa ktorej sa napriek zložitejším fundamentom podarilo zabezpečiť dostatočné objemy, aj vďaka zvýšenej spotrebe zo zásobníkov. Flexibilita dodávok LNG a nové kapacity v Európe Kľúčovým stabilizačným faktorom bola LNG infraštruktúra. Hoci importy LNG boli v prvých mesiacoch zimnej sezóny utlmené, predovšetkým kvôli konkurencii z Ázie a obmedzeným globálnym kapacitám – koncom sezóny nastal prudký nárast dodávok. Prispeli k tomu nová infraštruktúra – otvorenie nových LNG terminálov v Grécku a Nemecku, ale aj rozšírenia regazifikačných kapacít v Belgicku a Poľsku (spolu 0,5 TWh dodatočnej kapacity denne). Spotreba opäť rástla, prím hrala elektroenergetika Celková spotreba zemného plynu v EÚ sa vlani medziročne mierne zvýšila (+0,5 %). Vo štvrtom kvartáli 2024 narástla o 8–9 % v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka. Najvýraznejší nárast (+17,6 %) spotreby bol zaznamenaný v sektore elektroenergetiky (štatistika zodpovedá 12 krajinám pokrývajúcich 83% spotreby EÚ), kým dopyt vzrástol o 6 % tak v priemyselnom sektore, ako aj v domácnostiach. Dôvodom bola nízka produkcia veterných fariem, ktorú do značnej miery nahrádzali plynové elektrárne. Hoci priemysel a domácnosti vykázali mierny rast spotreby, stále bola pod priemerom rokov 2017 – 2021. Výhľad na leto 2025: Riziká a neistoty pretrvávajú
Slováci šetria zemným plynom menej. Napriek relatívne teplejšej zime stúpla spotreba plynu v domácnostiach v prvom kvartáli 2025 medziročne o 600 GWh. Spotreba zemného plynu na Slovensku sa v prvom štvrťroku 2025 medziročne zvýšila vo všetkých segmentoch. Domácnosti spotrebovali o 10,6 % viac plynu než v rovnakom období minulého roka – spolu 6 260 GWh, čo je takmer o 600 GWh viac ako vlani. Nárast nastal napriek tomu, že prvý kvartál bol teplejší, najmä v januári a marci. Vyplýva to z predbežných údajov prevádzkovateľa distribučnej siete, spoločnosti SPP-distribúcia. Spotreba slovenských domácností od roku 2021 klesala, no v roku 2024 sa tento trend zlomil. Domácnosti vtedy spotrebovali spolu 12 854 GWh plynu. Podľa analýzy Národnej banky Slovenska je rozhodujúcim faktorom spotreby domácností počasie, nie výška nákladov, ktoré sú ovplyvnené regulovanými cenami. V susednej Českej republike, kde sú ceny viac závislé od trhu, je spotrebiteľské správanie odlišné – šetrenie je výraznejšie.
Zníženie sadzieb spotrebných daní na biopalivá, investície do transformácie bioplynových staníc, podpora obnovy vozidlovej flotily, pravidelný zber dát a vytvorenie osobitných kategórií v colnom sadzobníku – to sú hlavné odporúčania ministerstva hospodárstva pre ďalší rozvoj alternatívnych biopalív v doprave. Analytici Ministerstva hospodárstva SR vyhodnotili príspevok dostupných technológií ako biopalivá, syntetické palivá, bioCNG a bioLNG na znižovanie emisií v doprave na Slovensku. Táto úloha ministerstvu vyplynula z uznesenia vlády z konca februára 2024, kedy sa kabinet zaoberal udržateľnosťou domácej výroby automobilov. Vláda vzala závery analýzy na vedomie. Podľa aktualizovaného Národného energetického a klimatického plánu (NECP) je vzhľadom na nízkouhlíkový mix výroby elektriny výzvou postupná elektrifikácia dopravy, najmä verejnej osobnej dopravy, ako aj rozvoj využívania alternatívnych palív, primárne vodíka, v oblastiach, kde je dekarbonizácia priemyslu a dopravy náročná (oceliarsky a hutnícky priemysel, železničná a ťažká nákladná doprava). V rámci odhadu príspevku jednotlivých technológií OZE v doprave sa podľa NECP do roku 2030 očakáva približne rovnaký objem prvogeneračných biopalív ako dnes, a to 229 kilotony ropného ekvivalentu (ktoe). Pokročilé biopalivá by mali naopak vzrásť z 13 ktoe na 128 ktoe. Pokiaľ ide o bioCNG a bioLNG, energetický plán odhaduje do roku 2030 príspevok týchto palív na úrovni 10 ktoe. Výroba a spotreba biopalív v súčasnosti Slovensko sa podľa dostupných dát nachádza na siedmej priečke, tesne nad priemerom EÚ z hľadiska zastúpenia biopalív na konečnej energetickej spotrebe. Dáta o spotrebe biometánu a bioplynu na európskej úrovni sú aktuálne nedostupné - len 6 krajín EÚ vykazuje spotrebu bioplynov v sektore dopravy (prevažne biometánu). Rezort hospodárstva uskutočnil dotazníkový zber dát u výrobcov biopalív o aktuálnej a predpokladanej výrobe biopalív na roky 2030 až 2040. „Na základe získaných dát je možné konštatovať, že biometán a bioplyn tvoria zanedbateľnú časť z celkovej výroby biopalív na Slovensku,“ uvádza sa v analýze. Plynné biopalivá vyrobené na Slovensku sú najmä biopalivá druhej generácie.
Oceliarsky a železiarsky priemysel je najväčším priemyselným znečisťovateľom v EÚ a jeho vplyv na klímu presahuje emisie CO2. V roku 2023 tento sektor vyprodukoval približne 560 000 ton emisií metánu v dôsledku závislosti od koksovateľného uhlia. Ide o vážny problém, keďže metán, ktorý sa uvoľňuje pri ťažbe uhlia, má za obdobie 20 rokov viac ako 80-násobný otepľovací potenciál v porovnaní s CO₂. Napriek naliehavosti znižovania metánových emisií a dôrazu EÚ na dekarbonizáciu priemyslu však nariadenie EÚ o metáne zatiaľ emisie z koksovateľného uhlia príliš nerieši, zdôrazňuje Sabina Assan z inštitútu Ember. Diskusie o environmentálnom vplyve ocele sa zvyčajne sústreďujú na emisie oxidu uhličitého, pričom metán sa často prehliada, hoci je významným zdrojom ďalších emisií. Úloha metánu v oceliarskej výrobe Oceliarsky priemysel EÚ je stále silne závislý od koksovateľného. Približne 55 % európskej ocele sa vyrába vo vysokých peciach, kde je koks – vyrobený karbonizáciou koksovateľného uhlia – nevyhnutným palivom aj redukčným činidlom pre železnú rudu. V závislosti od prevádzkovej efektívnosti a kvality uhlia sa odhaduje, že na výrobu jednej tony koksu je potrebných 1,3 až 1,5 tony koksovateľného uhlia (0,56 tony na tonu surovej ocele). To robí z oceliarskeho priemyslu dominantného spotrebiteľa koksovateľného uhlia, ktorý predstavuje 75 % celosvetovej spotreby tejto suroviny. Podľa údajov OSN vyťažili krajiny EÚ v roku 2023 približne 12,5 milióna ton koksovateľného uhlia, v dôsledku čoho sa uvoľnilo do ovzdušia približne 250 000 ton metánu. V tom istom roku bolo do EÚ importovaných 32 miliónov ton koksovateľného uhlia, čo podľa odhadov organizácie Ember spôsobilo emisie ďalších 306 000 ton metánu. V roku 2023 bol železiarsky a oceliarsky sektor už najväčším priemyselným producentom CO₂ v EÚ. Ak zohľadníme krátkodobý otepľovací vplyv metánu, ktorý je dôsledkom domácej ťažby koksovateľného uhlia plus importu z krajín mimo EÚ, výsledkom je ďalších 46 miliónov ton ekvivalentu CO₂, čím sa celkový otepľovací účinok oceliarskeho sektora zvyšuje o 32 %.
Prvý slovenský energetický networking
Články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy.
Exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.
Najdôležitejšie správy z energetiky a informácie o aktivitách platformy ENERGOKLUB® priamo do vašej schránky.
Ak ešte nie ste súčasťou klubu, vyberte si z našej ponuky tú, ktorá vám najviac vyhovuje.
* Medzi prednášky platformy ENERGOKLUB® sú zahrnuté aj vybrané energetické semináre organizované spoločnosťou sféra, a.s.
** Pracovné raňajky, obedy a večere, neformálne posedenia.
*** PR článok a LinkedIn komunikácia.