V krátkosti

ÚRSO na spoločnom rokovaní vyzval dodávateľov poslednej inštancie, aby bývalým zákazníkom Slovakia Energy neúčtovali maximálne ceny elektriny v zmysle inštitútu DPI, ale poskytli im elektrinu za regulované ceny. „Úrad skúma mechanizmy a možnosti vzniku fondu na ochranu odberateľov energií, o čom som aj na stretnutí otvoril diskusiu. Jeho princíp by bol podobný tomu, ako ho dnes poznáme v bankovníctve pri ochrane vkladov zákazníkov pri krachu bánk,“ spresnil predseda ÚRSO Andrej Juris. Do fondu na ochranu odberateľov energií by podľa Jurisa v dobrých časoch prispievali všetci dodávatelia energií a v prípade potreby by sa potom z neho kompenzovali prípadné straty a zvýšené náklady.

Konferenciu ENERGOFÓRUM® 2021, ktorá sa uskutoční na budúci týždeň, 21. a 22. októbra 2021, na Táľoch, bude možné sledovať aj online formou.

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) vyjadril znepokojenie z vyjadrení ministra hospodárstva Richarda Sulíka, podľa ktorého je štát  pripravený prevziať dodávky tepla aj za prípadné skrachované teplárne. SZVT považuje za problém teplárenstva neočakávaný rast trhových cien plynu na burzách, nie manažérske zlyhania. SZVT navrhuje, aby štát reguloval ceny plynu pre domácnosť, ktorá vstupuje do výroby tepla v systémoch CZT. Teplári navrhujú aj zníženie DPH na výrobu tepla z CZT s cieľom zmierniť dopady na konečných spotrebiteľov.

Krátko potom, čo skupina Bohemia Energy ohlásila odchod spoločnosti Slovakia Energy zo slovenského trhu, ukončila svoje pôsobenie v oblasti dodávok energií aj v Česku. V jej českom portfóliu bolo až 900-tisíc odberných miest (vyše 600-tisíc v elektrine a necelých 300-tisíc v plyne), ktorým skupina dodávala energie prostredníctvom dcérskych firiem: Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Skupina požiada českého regulátora ERÚ o zrušenie licencií pre každú z nich. Zákazníkov v Česku dočasne (najviac 6 mesiacov) preberú dodávatelia poslednej inštancie, ktorí sú pri oboch komoditách rozdelení podľa distribučného územia.

O bývalých odberateľov spoločnosti Slovakia Energy, ktorí spadli do záchrannej siete DPI, sa na trhu žiadna bitka nekoná. Štátna spoločnosť SPP je ochotná dodávať im plyn za regulované cenníkové ceny aj napriek tomu, že na tom nezanedbateľne prerobí, pretože plyn musí dodatočne nakúpiť na burze. Problémom je elektrina. Štát by chcel, aby dodávatelia DPI urobili to isté, ale zahraniční akcionári požadujú kompenzácie. O zákazníkov Slovakia Energy nestoja ani menší alternatívni hráči, pre ktorých by boli straty likvidačné.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Stredoslovenská distribučná (SSD) rozbieha čiastočnú rekonštrukciu 40-kilometrového vedenia VVN (110 kV) v okresoch Banská Bystrica a Zvolen. Hodnota investície je  3,6 milióna eur. „Na trase Medzibrod – Lieskovec vymeníme všetky fázové vodiče za nové. Súčasne zdemontujeme zemné lano natiahnuté na vrcholoch stožiarov slúžiace ako bleskozvod. Nahradíme ho novým kombinovaným zemným lanom, ktoré plní tiež komunikačnú funkciu, pretože obsahuje optické vlákna," dodal Vladimír Svetlošák, manažér SSD. Realizáciu chce firma stihnúť do konca budúceho roka.

Spoločnosť OKTE, ktorá organizuje krátkodobý trh s elektrinou na Slovensku, v piatok (8. októbra 2021) odstúpila od zmluvy o zúčtovaní odchýlky so spoločnosťou LE Trading, ktorá doplatila na kritické zdražovanie na spotových trhoch.

ÚRSO kvôli kritickej situácii na trhoch s plynom upravuje pre teplárenské firmy korekčný koeficient (kp) na hodnotu 1,8924. Pre minulý rok mal pritom kp hodnotu 1,00. Regulátor tento krok zdôvodňuje ochranou domácností. „Z výsledkov analýzy vyplýva, že viaceré teplárenské spoločnosti na Slovensku boli dramatickým vývojom na trhu so zemným plynom mimoriadne zaskočené a nestihli si zemný plyn určený na výrobu tepla v roku 2022 nakúpiť v čase, kedy cena plynu bola priaznivejšia," vysvetlil predseda regulačného úradu Andrej Juris.

Ďalšie správy

Články

Ďalšie články

Energoklub

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking

Články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy.
Exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Najdôležitejšie správy z energetiky a informácie o aktivitách platformy ENERGOKLUB® priamo do vašej schránky.

CENNÍK

Ak ešte nie ste súčasťou klubu, vyberte si z našej ponuky tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Štandard

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 3 osoby
 • Vstup pre 1 osobu na klubové prednášky*
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 5 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 1 400 € bez DPH

Premium

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 5 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 3 osoby
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 15 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 3 osoby
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 1 osobu
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 2 200 € bez DPH

VIP

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 10 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 5 osôb
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Voľný vstup na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 2 osoby
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
 • Marketingová komunikácia v rámci stránky platformy ENERGOKLUB®***
Ročný poplatok 5 000 € bez DPH

    *  Medzi prednášky platformy ENERGOKLUB® sú zahrnuté aj vybrané energetické semináre organizované spoločnosťou sféra, a.s.

  **  Pracovné raňajky, obedy a večere, neformálne posedenia.

***  
PR článok a LinkedIn komunikácia.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK