V krátkosti

V Česku sprevádzkovali veľkokapacitný batériový systém v areáli elektrárne Tušimice. Zariadenie s výkonom 4 MW a kapacitou 2,8 MWh, na ktorom sa budú okrem možností akumulácie energie testovať aj podporné služby pre stabilizáciu energetickej sústavy, je súčasťou výskumného projektu BAART. Spolupracujú na ňom spoločnosti ČEZ a ČEPS.

Zdroj: ČEPS, a.s

V pondelok (16. 12.) sa v sídle SPP stretnú premiér Peter Pellegrini, minister hospodárstva Peter Žiga a zástupcovia plynárenských firiem, aby rokovali o pripravenosti Slovenska na možnú plynovú krízu. Zmluva o tranzite cez územie Ukrajiny medzi Gazpromom a Naftogazom vyprší koncom roka. Na podmienkach nového kontraktu sa zatiaľ nedohodli.

Na internetovom trhu sa opäť objavili podvodné šetriče energie. Slovenská obchodná inšpekcia tvrdí, že obchodné podmienky predajcu sú v rozpore s platnou legislatívou, konať ale nemôže.

Ukrajinské ministerstvo energetiky rozhodlo, že spoločnosti NaftaEPPE Power Europe patriace do portfólia EPH spĺňajú technické a finančné podmienky pre prieskum uhľovodíkov na východe Ukrajiny. V projekte Yuzivskej licencie, ktorá sa rozprestiera na ploche 8.000 km2 v Charkovskej a Doneckej oblasti, bude Nafta vystupovať ako technický operátor. Na Ukrajine má viac aktivít. 

Nová šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen predstavila Európsky ekologický dohovor. Pre dosiahnutie klimatických cieľov v roku 2030 a 2050 je podľa neho kritická ďalšia dekarbonizácia energetického systému. Slovenský plynárenský a naftový zväz v reakcii uviedol, že ambície v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov nebude možné splniť bez zemného plynu.

Spustenie online registrácie žiadateľov o dotácie na elektromobily a plug-in hybridy nevyšlo ani na druhý pokus. Nový termín sa stanovil na 16. december 2019 od 12:00Technické zlyhanie IT systému pripisuje ministerstvo hospodárstva externej spoločnosti, ktorá vzišla z verejného obstarávania. Rezort sa kvôli vzniknutej situácii rozhodol vyčleniť na výzvu ďalší 1 milión eur, celkový rozpočet sa týmto zvýši na 6 miliónov eur.

Baltic Connector bol spustený do prevádzky. Nový obojsmerný plynovod s dĺžkou 151 kilometrov prepája sústavy Estónska a Fínska. Vznikol s cieľom zvýšiť bezpečnosť dodávok a oslabiť dominantnú pozíciu Gazpromu v oblasti Baltického mora, čo by mohlo viesť k cenovej konkurencii. Fínsko vďaka nemu získa prístup k lotyšským zásobníkom plynu. Výhľadovo sa počíta s výstavbou LNG terminálu v regióne. Projekt finančne podporila aj EÚ

Zdroj: Elering

Dnes na poludnie sa mala spustiť registrácia žiadostí na získanie podpory pre nákup elektromobilov a plug-in hybridov. Online registrácia však bola po krátkej chvíli z technických príčin pozastavená. Rezort hospodárstva dokonca hovorí o „neoprávnených zásahoch z externého prostredia“. Alokované prostriedky neboli vyčerpané. Záujemcovia budú mať ďalšiu šancu registrovať sa vo štvrtok o 12:00.

Plynová kríza po Novom roku je pravdepodobná. Vznik takejto situácie pripustil minister hospodárstva Peter Žiga, podľa ktorého nič nenasvedčuje tomu, že Gazprom a Naftogaz sú bližšie k novej dohode o tranzite plynu cez územie Ukrajiny. Platnosť tej súčasnej vyprší 31. 12. 2019. Slovensko sa na takúto situáciu pripravuje, uviedol po dnešnom rokovaní vlády pre agentúru TASR.

Vláda dnes schválila návrh energetického a klimatického plánu do roku 2030, ktorý stanovuje zámery, politiky a opatrenia v oblasti dekarbonizácie, energetickej efektívnosti a bezpečnosti, vnútorného trhu s energiami a výskumu. Do konca tohto roka bude predložený Európskej komisii.

Ďalšie správy

Články

Ďalšie články

Energoklub

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking

Články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy.
Exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Najdôležitejšie správy z energetiky a informácie o aktivitách platformy ENERGOKLUB® priamo do vašej schránky.

CENNÍK

Ak ešte nie ste súčasťou klubu, vyberte si z našej ponuky tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Štandard

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 3 osoby
 • Vstup pre 1 osobu na klubové prednášky*
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 5 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
Ročný poplatok 700 € bez DPH

Premium

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 5 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 3 osoby
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 15 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 3 osoby
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 1 osobu
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 2 200 € bez DPH

VIP

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 10 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 5 osôb
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Voľný vstup na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 2 osoby
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
 • Marketingová komunikácia v rámci stránky platformy ENERGOKLUB®***
Ročný poplatok 5 000 € bez DPH

    *  Medzi prednášky platformy ENERGOKLUB® sú zahrnuté aj vybrané energetické semináre organizované spoločnosťou sféra, a.s.

  **  Pracovné raňajky, obedy a večere, neformálne posedenia.

***  
PR článok a LinkedIn komunikácia.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK