V krátkosti

Viac než polovica najstarších jadrových elektrární vo Francúzsku, ktoré prevádzkuje energetická skupina EDF, môže zostať v prevádzke o dekádu dlhšie. Rozhodol o tom tamojší jadrový dozor (ASN), ktorý predĺžil životnosť 32 reaktorov s inštalovaným výkonom 900 MW zo 40 na 50 rokov. Jadrové bloky čaká rekonštrukcia podľa individuálnych potrieb.

Spotreba elektriny firiem na Slovensku sa po vlaňajšom významnom poklese stabilizovala. Hoci začiatkom januára najprv klesla, neskôr stúpla na úroveň roka 2020. Vyplýva to z údajov inteligentných meračov u odberateľov alternatívneho dodávateľa Magna Energia, ktorí majú ročnú spotrebu nad 4 MWh elektriny ročne. Nárast spotreby domácností spôsobil zvyšujúci sa podiel ľudí pracujúcich z domu. Výrazný pokles spotreby elektriny možno pozorovať u odberných miest zo segmentu verejnej správy, ktoré dodnes fungujú v obmedzenom režime.

Zdroj: Magna Energia

Predstavenstvo ruského plynárenského giganta, spoločnosti Gazprompotvrdilo vo funkcii predsedu riadiceho výboru Alexeja Millera na ďalších 5 rokov.

O možnosti flexibilného riadenia výroby a spotreby elektriny sa aj u nás začína zaujímať čoraz viac podnikov. Spoločnosť Nano Energies, ktorá má od januára 2021 trvalé zastúpenie na Slovensku, momentálne funguje ako agregátor flexibility na spotových trhoch, no do budúcnosti má ambíciu poskytovať flexibilitu aj pre podporné služby, avizuje riaditeľ slovenskej pobočky Ján Mišovič.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Prvých 53 zamestnancov Slovenských elektrární, ktorí pracujú v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice V2, bolo počas víkendu zaočkovaných vakcínou Astrazeneca proti COVID-19 v Trnave. Dobrovoľné očkovanie ľudí z kritickej infraštruktúry sa má podľa MH SR týkať 6 tisíc zamestnancov.

Spoločnosť Eustream sa pripravuje na prepravu čistého vodíka, a to aj vo veľkých objemoch. V podcaste SPNZ Otvorene o plyne to potvrdil generálny riaditeľ Rastislav Ňukovič. V budúcnosti si dokáže predstaviť, že jedna z línií tranzitného systému bude vyčlenená pre čistý vodík. Eustream nedávno uspel v národnej výzve dôležitých projektov európskeho spoločného záujmu (IPCEI) s projektom H2Infrastructure, na ktorom spolupracuje s firmami SPP- distribúcia a Nafta a zapojiť chce aj zapojiť univerzity a ďalších partnerov.

V roku 2020 bolo v Európe vydaných 760 TWh záruk pôvodu elektriny z OZE. Vyplýva to zo štatistík európskej platformy of Issuing Bodies (AIB). K medziročnému nárastu o 17 % prispelo rozšírenie AIB o nové členské krajiny: Portugalsko, Srbsko a Slovensko, v ktorých sa konali aukcie záruk, ale aj výroba elektriny z vetra na severe Európy. Zvyšujúce sa ekologické povedomie domácností a podnikov prispelo k tomu, že z celkového množstva vydaných záruk bolo uplatnených 730 TWh.

Stredoslovenská distribučná (SSD) podpísala so štátnou spoločnosťou MH Invest memorandum, v ktorom sa zaviazala vybudovať elektroenergetickú infraštruktúru pre priemyselný park v Rimavskej Sobote. Ten by mal vyrásť do konca roka 2023. Súčasťou investičnej akcie SSD v hodnote 4 milióny eur bude výstavba transformovne s výkonom 15 MWNa jej prepojenie s distribučnou sústavou a priemyselným parkom bude potrebné vybudovať viac ako dva kilometre nových vedení veľmi vysokého (110 kV) a vysokého (22 kV) napätia. Štát prisľúbil pomoc s administratívou a povoleniami. 

Predseda ÚRSO Andrej Juris sa minulý týždeň stretol s novozvolenými členmi vedenia spoločnosti SEPS na čele s šéfom predstavenstva a generálnym riaditeľom Petrom Dovhunom. Úvodnému rokovaniu dominovalo rámcovanie vzájomnej spolupráce oboch inštitúcií do budúcnosti. Účastníci sa dotkli tém ako tarify za prevádzkovanie systému, repowering, či zefektívnenie trhu s podpornými službami. 

Ďalšie správy

Články

Ďalšie články

Energoklub

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking

Články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy.
Exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Najdôležitejšie správy z energetiky a informácie o aktivitách platformy ENERGOKLUB® priamo do vašej schránky.

CENNÍK

Ak ešte nie ste súčasťou klubu, vyberte si z našej ponuky tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Štandard

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 3 osoby
 • Vstup pre 1 osobu na klubové prednášky*
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 5 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 1 400 € bez DPH

Premium

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 5 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 3 osoby
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 15 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 3 osoby
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 1 osobu
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 2 200 € bez DPH

VIP

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 10 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 5 osôb
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Voľný vstup na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 2 osoby
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
 • Marketingová komunikácia v rámci stránky platformy ENERGOKLUB®***
Ročný poplatok 5 000 € bez DPH

    *  Medzi prednášky platformy ENERGOKLUB® sú zahrnuté aj vybrané energetické semináre organizované spoločnosťou sféra, a.s.

  **  Pracovné raňajky, obedy a večere, neformálne posedenia.

***  
PR článok a LinkedIn komunikácia.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK