V krátkosti

V tretej aukcii záruk pôvodu elektriny z OZE a VÚ KVET, ktorú včera (6. mája 2021) zrealizovala spoločnosť OKTE, bolo v ponuke celkom 741 675 MWh záruk zo solárnych a vodných zdrojov. Účastníci aukcie mohli zadávať objednávky na záruky pôvodu podľa typu zdroja a podľa kategórie životnosti 0 až 3, 3 až 6 alebo 6 až 9 mesiacov. Aukcie sa zúčastnilo šesť subjektov a spolu sa zobchodovali záruky v objeme 467 740 MWh.

Kvôli obmedzeným kapacitám Úradu jadrového dozoru SR bude pri spúšťaní tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach nevyhnutná aj vedecko-technická podpora externých špecialistov. Náklady na ňu vyjdú štát na 3 milióny eur bez DPH.

Firma Škoda JS vyhrala tender na uskutočnenie prevádzkových prehliadok tlakovej nádoby reaktorov ruského dizajnu VVER-440 na blokoch 2,3 a 4 v maďarskej elektrární Paks, ktorú vlastní štátna spoločnosť MVM. Prvá prehliadka pomocou modulárneho kontrolného systému prebehne v októbri 2021. Ďalšie kontroly budú nasledovať počas odstávok jednotlivých blokov po dobu 5 rokov.

Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík odprezentoval v pléne NR SR správu o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ za rok 2020. Minuloročná kontrola vybraných zmluvných vzťahov a ich plnenia v Slovenských elektrárňach pri dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach poukázala podľa neho na nedôsledné plnenie verejného záujmu, čo predstavuje jeden z z hlavných dôvodov neúmerného predražovania a predlžovania projektu. Poslanci zobrali správu úradu na vedomie.  

Už dnes sa koná ďalšie zo stretnutí pre členov platformy ENERGOKLUB® na tému "Akumulácia energie. Bariéry a výzvy na Slovensku". Diskusie sa zúčastnia aj zástupcovia Slovenskej batériovej aliancie, Asociácie pre akumulácie energie (AKU-BAT CZ) z Česka a spoločností FUERGY a Ernst & Young a Ministerstva hospodárstva SR. 

Priemerná cena elektriny na dennom trhu, ktorý organizuje spoločnosť OKTE, sa v apríli 2021 medzimesačne zvýšila o takmer 13 % na úroveň 60,65 EUR/MWh. Najdrahšie ceny boli zaznamenané vo štvrtok 15. apríla 2021 o 9. hodine, kedy vystúpili na hodnotu 120,87 EUR/MWh. Negatívne ceny sa minulý mesiac vyskytli dvanásťkrát, najnižšie klesli v pondelok 5. apríla 2021 o 13. hodine na - 36,26 EUR/MWh .

Zdroj: OKTE, a.s.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora organizuje dňa 19. mája 2021 online podujatie s cieľom podporiť vzájomnú spoluprácu medzi bavorskými a slovenskými spoločnosťami v oblasti Zelených technológií pre Slovensko. Počas odborných prednášok rozdelených do dvoch blokov predstavia domáci experti potenciál a príležitosti na slovenskom trhu. Akcia bude simultánne tlmočená. Účasť na podujatí je bezplatná, vyžaduje sa registrácia.

Spoločnosť Nafta, ktorá sa zaoberá skladovaním plynu, rozširuje svoje aktivity na Ukrajine. Po dohode so firmou Cub Energy Inc sa stane jediným vlastníkom licencie na prieskum a ťažbu uhľovodíkov v oblasti Užhorodu. Oba subjekty od roku 2016 spolupracujú na projekte zameranom na prieskum Užhorodskej licencie s rozlohou cca. 300 km². V rámci spolupráce Nafta a Cub Energy Inc realizovali 3D seizmický prieskum na ploche 118 km², identifikovali niekoľko perspektívnych prospektov a realizovali aj prvý prieskumný vrt.

Dňa 8. januára 2021 došlo v dôsledku výrazného pádu frekvencie na juhu Európy k rozdeleniu synchrónnej európskej prenosovej sústavy na dva samostatné ostrovy. Odborné vysvetlenie udalostí prináša spoločnosť SEPS v krátkom videu, ktoré zverejnila so súhlasom rakúskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy (©Austrian Power Grid).

Na pôde ÚRSO sa konalo rokovanie Platformy ochrany spotrebiteľov. Predseda úradu Andrej Juris predstavil zástupcom spotrebiteľských organizácií novú koncepciu ochrany spotrebiteľa. Obsahom rokovania bola aj aktuálna pandemická situácia a možnosti pomoci zraniteľným alebo energeticky chudobným spotrebiteľom energií.

Ďalšie správy

Články

Ďalšie články

Energoklub

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking

Články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy.
Exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Najdôležitejšie správy z energetiky a informácie o aktivitách platformy ENERGOKLUB® priamo do vašej schránky.

CENNÍK

Ak ešte nie ste súčasťou klubu, vyberte si z našej ponuky tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Štandard

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 3 osoby
 • Vstup pre 1 osobu na klubové prednášky*
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 5 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 1 400 € bez DPH

Premium

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 5 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 3 osoby
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 15 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 3 osoby
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 1 osobu
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 2 200 € bez DPH

VIP

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 10 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 5 osôb
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Voľný vstup na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 2 osoby
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
 • Marketingová komunikácia v rámci stránky platformy ENERGOKLUB®***
Ročný poplatok 5 000 € bez DPH

    *  Medzi prednášky platformy ENERGOKLUB® sú zahrnuté aj vybrané energetické semináre organizované spoločnosťou sféra, a.s.

  **  Pracovné raňajky, obedy a večere, neformálne posedenia.

***  
PR článok a LinkedIn komunikácia.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK