MH SR avizuje zmenu pravidiel rozpočítavania nákladov na teplo, platiť by mali už od budúceho roka. Tento týždeň ešte zbiera posledné podnety.
MH SR avizuje zmenu pravidiel rozpočítavania nákladov na teplo, platiť by mali už od budúceho roka. Tento týždeň ešte zbiera posledné podnety.
Skupina ČEZ nadviaže strategickú spoluprácu s Rolls-Royce pri vývoji malých modulárnych reaktorov.
S pokračujúcim nárastom využívania zelených zdrojov energie v domácnostiach a postupnou zmenou správania sa odberateľov sú spojené aj zvýšenie investície distribučných firiem. Redizajn existujúcej infraštruktúry pre integráciu OZE pre rodinné domy si vyžiada v nadchádzajúcej dekáde zhruba 800 miliónov eur, odhadujú ZSD a VSD.
V parlamente včera (17. 9.) schválili vládnu novelu zákona o EIA, ktorá má urýchliť a zjednodušiť povoľovacie procesy. Najmä z dôvodu výhrad zo strany Európskej komisie poslanci odobrili rozsiahle pozmeňujúce návrhy. Doplnené boli aj úpravy týkajúce sa reformy krajinného plánovania. Viac o vládnom návrhu sa dočítate v tomto článku.
Spoločnosť SEPS po vyše 40 rokoch vymieňa výkonový transformátor v elektrickej stanici v Podunajských Biskupiciach. Modernizácia je súčasťou cezhraničného projektu Danube InGrid, ktorý podporila EÚ. Viac
Tepelné čerpadlá budú opäť oslobodené od poplatku za využívanie energetického potenciálu vôd. Novelu zákona o vodách schválil parlament. Bližšie sme sa tejto téme venovali v skoršom článku.
Osobitný odvod pre energetické firmy v regulovaných odvetviach sa zvýši. Opatrenie navrhlo ministerstvo financií v rámci konsolidačného balíka. Zaviesť sa má aj osobitný odvod na výrobu a spracovanie ropy. Viac
Dánsky politik Dan Jørgensen bol nominovaný za nového eurokomisára pre energetiku a bývanie. V minulosti pôsobil aj ako minister pre klímu, energetiku a utility. V tom čase Dánsko prijalo ambiciózne ciele zníženia emisií skleníkových plynov. Viac
Ak by si slovenské domácnosti mali opätovne možnosť zvoliť spôsob vykurovania, 91 % z nich by sa rozhodlo opäť pre zemný plyn. Vyplýva to z májového prieskumu agentúry AKO, ktorý bol realizovaný medzi existujúcimi zákazníkmi spoločnosti SPP - distribúcia. Viac
Do 2. októbra 2024 môže verejnosť zaslať pripomienky k zmenám, ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zavádza pri štandardoch kvality v jednotlivých sektoroch energetiky. Lehoty sa majú skrátiť, kompenzačné platby za ich nedodržanie zvýšiť.
Ministerstvo hospodárstva avizuje zmenu pravidiel rozpočítavania nákladov na teplo, platiť by mali už od budúceho roka. Tento týždeň ešte zbiera posledné podnety. Súčasná vyhláška Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorou sa ustanovuje teplota teplej vody na odbernom mieste a tiež pravidlá rozpočítavania nákladov na množstvo tepla v teplej vode a na vykurovanie bola schválená v decembri 2022 a v praxi sa zatiaľ využila len raz, a to pri rozúčtovaní nákladov za rok 2023. Vtedy sa pripravovala dlhé mesiace, spolupracovali na nej združenia pre správu bytov i rozpočítavatelia tepla, Slovenská obchodná inšpekcia aj agentúra SIEA. Jej cieľom malo byť spravodlivejšie rozdelenie nákladov. Rezort sa však musel po májových vyúčtovaniach vysporiadať s viacerými sťažnosťami, keďže náklady sa pri niektorých bytoch významne zvýšili. Ministerstvo sa tak rozhodlo pristúpiť k novelizácii tohto predpisu. Podľa zverejnenej informácie chce posilniť možnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov rozhodovať pri zohľadňovaní rozsahu ekonomicky oprávnených nákladov pre decentralizované zdroje tepla v súvislosti s výkonom správy. Zároveň plánuje spresniť ustanovenia o prerozdelení nákladov na vykurovanie pre byty a nebytové priestory s individuálnou prípravou tepla v bytových domoch so zvýhodnenou, ale aj s nevýhodnou polohou. Zapracovať sa tiež chystá zmeny podľa zákona o ochrane verejného zdravia, ktorými sa zvýšila minimálna teplota teplej vody na odbernom mieste. Napokon chce minsiterstvo vyriešiť niektoré ďalšie problémy identifikované v rámci aplikačnej praxe. Zainteresované subjekty môžu zaslať podnety do novelizácie vyhlášky do piatku 20. septembra 2024. Následne sa spustí oficiálne medzirezortné pripomienkové konanie s cieľom zaistiť účinnosť vyhlášky už od budúceho roka.
S pokračujúcim nárastom využívania zelených zdrojov energie v domácnostiach a postupnou zmenou správania sa odberateľov sú spojené aj zvýšenie investície distribučných firiem. Redizajn existujúcej infraštruktúry pre integráciu OZE pre rodinné domy si vyžiada v nadchádzajúcej dekáde kumulatívne 800 miliónov eur, odhadujú Západoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná. Prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav budú musieť pri očakávanom rozvoji udržateľnej energetiky na Slovensku niekoľkonásobne zvýšiť investície do posilnenia svojej infraštruktúry. V ostatných rokoch cítiť najmä zvýšený záujem odberateľov o pripájanie OZE. Malé zdroje, zariadenia s inštalovaným výkonom do 10,8 kW, sú primárne určené pre domácnosti, ktoré sa chcú stať čiastočne sebestačné a znížiť si svoje účty za elektrinu. Ich atraktivitu zvyšuje fakt, že zákazníci neplatia poplatok za pripojenie a za prístup do sústavy. Lokálne zdroje môžu mať zase viacero benefitov pre podnikateľov, Hoci tento typ zdroja nemá nárok na doplatok, na vyrobenú zelenú elektrinu, ktorá sa spotrebuje vo vlastnom odbernom mieste, sa neuplatňuje tarifa TPS, najviac však rozsahu 1000 MWh elektriny ročne. Čítajte ďalej: desaťnásobný nárast: vývoj pripájania zdrojov na západe a východe Slovenska ako transformácia sektora zvyšuje tlak na spoľahlivosť a dostupnosť elektriny prečo rozmach malých a lokálnych zdrojov predstavuje úspešný príbeh
Do 2. októbra môže verejnosť zaslať pripomienky k zmenám, ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zavádza pri štandardoch kvality v jednotlivých sektoroch energetiky. Lehoty sa majú skrátiť, kompenzačné platby za ich nedodržanie zvýšiť. Regulačný úrad minulý týždeň predstavil návrhy úprav vyhlášok týkajúcich sa štandardov kvality v sektoroch elektroenergetiky, plynárenstva a teplárenstva. Predpisy stanovujú pravidlá a postupy pre dodávateľov energie a prevádzkovateľov infraštruktúrnych sietí, ktoré majú podľa slov úradu zaistiť, aby „odberateľ za cenu, ktorú platí za jeho služby a tovar, dostal primeranú kvalitu“. Novelizáciu štandardov kvality avizoval predseda ÚRSO Jozef Holjenčík na stretnutí platformy ENERGOKLUB. Všetky novely vyhlášok regulátor odôvodňuje snahou spresniť definíciu štandardov kvality, pričom sa za účelom zvýšenia ochrany odberateľov elektriny navrhuje sprísnenie doterajších štandardov kvality a požadovaných úrovní ich dodržiavania. Zároveň ÚRSO upravuje spôsob výpočtu a výšky kompenzačných platieb, ako aj spôsoby a podmienky ich vyplatenia, zapracováva zmeny v primárnej legislatíve a skúsenosti z aplikačnej praxe. V prípade elektriny a plynu tiež navrhol doplniť nové štandardy kvality. Navyše regulátor upravuje sledovanie, evidovanie, vyhodnocovanie štandardov kvality a evidenciu kompenzačných platieb, ktoré sú uvedené v prílohách vyhlášok. Navrhované znenia všetkých vyhlášok je možné pripomienkovať do 2. októbra 2024. Účinnosť vyhlášok je navrhnutá od 1. januára 2025. Podľa prechodného ustanovenia sa má podľa novelizovaného predpisu prvýkrát postupovať pri štandardoch kvality za budúci rok. Na vzťahy súvisiace s uplatňovaním štandardov kvality za rok 2024 sa použije vyhláška v znení účinnom do konca tohto roka. Elektrina (vyhláška č. 236/2016 Z. z.)
Viac než 3 milióny eur poskytol rezort hospodárstva spoločnosti OKTE na refinancovanie dátového centra. Dohromady 40 miliónov eur si už rozdeľujú aj traja prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav. Ich projekty majú zvýšiť technickú kapacitu sústavy na integráciu OZE minimálne o 469 MW. Po spustení prevádzky Energetického dátového centra (EDC) sa spoločnosti OKTE, stopercentnej dcére SEPS, podarilo úspešne zavŕšiť aj proces refinancovania projektu z európskych peňazí. Ide o investíciu z kapitoly REPowerEU slovenského Plánu obnovy a odolnosti na modernizáciu a digitalizáciu elektrizačnej sústavy. EDC má umožniť nové činnosti a prístup nových účastníkov trhu na trh s elektrinou a pomôcť s integráciou OZE do sústavy. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR ako vykonávateľ predmetnej investície zaslalo samotné priame vyzvanie OKTE ešte 14. decembra 2023. Po takmer ôsmich mesiacoch rokovaní sa podarilo uzavrieť zmluvu o poskytnutí financovania z Plánu obnovy. Na ticho ohľadom financovania EDC sme sa pýtali ministerstva ešte koncom júla. V tom čase rokovania o texte zmluvy finišovali a zúčastnení nemali záujem o medializáciu. Osobitný status
Prvý slovenský energetický networking
Články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy.
Exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.
Najdôležitejšie správy z energetiky a informácie o aktivitách platformy ENERGOKLUB® priamo do vašej schránky.
Ak ešte nie ste súčasťou klubu, vyberte si z našej ponuky tú, ktorá vám najviac vyhovuje.
* Medzi prednášky platformy ENERGOKLUB® sú zahrnuté aj vybrané energetické semináre organizované spoločnosťou sféra, a.s.
** Pracovné raňajky, obedy a večere, neformálne posedenia.
*** PR článok a LinkedIn komunikácia.