V krátkosti

Dnes (6. 4.) ACER zadefinoval regióny prevádzky sústav (tzv. SORs) v nadväznosti na nariadenie EÚ o vnútornom trhu s elektrinou. V rámci nich budú prevádzkovatelia prenosových sústav (TSOs) užšie spolupracovať. SEPS je súčasťou stredoeurópskeho regiónu prevádzky sústav. TSOs do 5. 7. národným regulátorom predložia návrh pre ustanovenie regionálnych koordinačných centier.

Kríza vyvolaná epidémiou koronavírusu by podľa Tomáša Malatinského zo Slovenského plynárenského a naftového zväzu mala ovplyvniť aj klimatické ciele EÚ. Za otázne považuje, aký postoj zaujme súčasné zloženie europarlamentu. „Budeme si musieť počkať, či politici s ideami vyhrajú nad zranenou ekonomikou Európy a sveta,“ povedal prezident SPNZ v podcaste SLOVGAS.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Okrem Slovenska prerušilo aukciu na nové OZE aj Portugalsko. Tamojší rezort životného prostredia oznámil, že kvôli epidémii koronavírusu sa v poradí druhá aukcia na 700 MW nového inštalovaného výkonu zo slnka, ktorá sa mala uskutočniť v apríli, prekladá predbežne na začiatok júna, kedy vláda predpokladá, že šírenie COVID-19 v krajine sa ustáli.

Martinská teplárenská plánuje rozšíriť skládku drevnej štiepky zo súčasných 2369 m2 na 7300 m2. Konštrukcia zastrešeného skladu má znížiť prašnosť a lepšie udržať kvalitu (vlhkosť) drevnej štiepky, čím sa zvýši výhrevnosť a účinnosť spaľovania v kotli K4. Ten bude v prevádzke aj po ukončení prebiehajúceho projektu ekologizácie výroby, ktorým sa má ukončiť spaľovanie uhlia v teplárni.

Alternatívny dodávateľ Energie2 dostal začiatkom marca od ÚRSO pokutu 4000 eur za tri druhy deliktov. Kontrolóri zistili, že v rokoch 2017 a 2018 niektorým odberateľom elektriny nezaslal do 5 pracovných dní od doručenia výpovede akceptačný list a niektorým domácnostiam včas neuhradil preplatok z vyúčtovacej faktúry. Tiež neposkytol informácie o zmene cenníkov za dodávku elektriny odberateľom v lehote najneskôr 30 dní pred nadobudnutím účinnosti zmeny.

Vietor jasne dominoval pri výrobe elektriny v Nemecku v prvom kvartáli 2020, ukazujú údaje Fraunhofer ISE. Veterné parky dodali do verejnej sústavy 51,1 TWh elektriny. Oproti 1. štvrťroku 2019 je to nárast o 19,4 %, zatiaľ čo výroba z čierneho uhlia klesla 42 % a z hnedého uhlia o 32 %. Nemeckí meteorológovia (DWD) predpovedajú na apríl teplé počasie, preto sa očakáva aj rast výroby elektriny zo slnka. To by obzvlášť cez víkendy viedlo k nízkym až negatívnym cenám elektriny na trhu.

Zdroj: Fraunhofer ISE

Nízke ceny elektriny vo Švédsku okolo úrovne 5 €/MWh nútia prevádzkovateľa k odstávkam a znižovaniu výroby v jadrových elektrárňach. Spoločnosť Vattenfall sa rozhodla predĺžiť odstávku atómového bloku Ringhals 1 až do konca septembra. Kvôli poklesu spotreby elektriny v krajine a zároveň vysokej výrobe elektriny z vody a vetra tiež pristúpila k obmedzeniu výkonu na ďalších jadrových blokoch.

Zdroj: Vattenfall

Najväčšia rafinérska spoločnosť v Česku, Unipetrol, sprevádzkovala v Litvínove hlavnú časť novej jednotky na výrobu polyetylénu. Člen poľskej skupiny PKN ORLEN hovorí o najväčšej petrochemickej investícii v krajine v hodnote vyše 348 miliónov eur, ktorou sa zvýši výrobná kapacita firmy na 470-tisíc ton polyetylénu ročne.

Zdroj: Unipetrol

Dňa 1. apríla 2020 nadobudlo účinnosť nové nariadenie EÚ s požiadavkami na ekodizajn externých zdrojov napájania. Jeho cieľom je zvýšiť energetickú efektívnosť tzv. nabíjačiek pre široké spektrum domácich spotrebičov, elektroniky či kancelárskeho zariadenia.

Od spustenia projektu prepojenia európskych vnútrodenných trhov s elektrinou SIDC (predtým XBID) v júli 2018 sa uskutočnilo 36 miliónov obchodov. K nárastu objemov prispelo aj 7 krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa pripojili vlani v novembri. V súčasnosti SIDC prepája vnútrodenné trhy 22 krajín. Formálne sa teraz k projektu pridali aj spoločnosti SEPS a OKTE, ktoré budú súčasťou ďalších vĺn rozširovania v nasledujúcich rokoch.

Ďalšie správy

Články

Ďalšie články

Energoklub

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking

Články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy.
Exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Najdôležitejšie správy z energetiky a informácie o aktivitách platformy ENERGOKLUB® priamo do vašej schránky.

CENNÍK

Ak ešte nie ste súčasťou klubu, vyberte si z našej ponuky tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Štandard

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 3 osoby
 • Vstup pre 1 osobu na klubové prednášky*
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 5 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 1 400 € bez DPH

Premium

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 5 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 3 osoby
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Zľava 15 % z účastníckeho poplatku na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 3 osoby
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 1 osobu
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
Ročný poplatok 2 200 € bez DPH

VIP

 • Prístup k exkluzívnemu obsahu portálu pre 10 osôb
 • Vstup na klubové prednášky* pre 5 osôb
 • Prezentácie zo všetkých klubových akcií
 • Voľný vstup na konferenciu ENERGOFÓRUM® pre 1 osobu
 • Prezentácie z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Vstup na špeciálne klubové podujatia** pre 2 osoby
 • Videozáznamy z konferencie ENERGOFÓRUM®
 • Reklamný banner na stránke platformy ENERGOKLUB®
 • Marketingová komunikácia v rámci stránky platformy ENERGOKLUB®***
Ročný poplatok 5 000 € bez DPH

    *  Medzi prednášky platformy ENERGOKLUB® sú zahrnuté aj vybrané energetické semináre organizované spoločnosťou sféra, a.s.

  **  Pracovné raňajky, obedy a večere, neformálne posedenia.

***  
PR článok a LinkedIn komunikácia.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK