Konferencia nabitá energiou sa bude konať v termíne 9. - 10. októbra 2025.
Koncept komunitnej energetiky sa dynamicky rozvíja v mnohých členských štátoch EÚ. Akú perspektívu má na Slovensku? Predstavíme vám tri rôzne pohľady na problematiku.
Témou diskusie platformy ENERGOKLUB budú PPA kontrakty (Power Purchase Agreements). Označujú sa za vhodný nástroj pre dlhodobé nákupy elektriny z OZE. Hoci sa čoraz viac dostávajú do pozornosti, príkladov úspešných PPA projektov na Slovensku je minimum.
Konferencia nabitá energiou sa bude konať v termíne 24. - 25. októbra 2024.
Pred polrokom došlo k zmene vo vedení Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Pozvanie platformy ENERGOKLUB® prijal predseda ÚRSO Jozef Holjenčík, s ktorým zhodnotíme uplynulé obdobie. Predmetom debaty bude aktuálna téma cenových vyhlášok v elektroenergetike, plynárenstve a tepelnej energetike. Diskutovať budeme aj o návrhu nových pravidiel trhu s elektrinou a plynom, ale aj o budúcom smerovaní regulácie v energetických odvetviach.
Novelizácia pravidiel trhu s elektrinou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára 2024, priniesla viacero významných zmien. Medzi najvýraznejšie patria umožnenie reťazenia zodpovednosti za odchýlku alebo proces zmeny bilančnej skupiny, za ktorý po novom preberá zodpovednosť spoločnosť OKTE ako organizátor krátkodobého trhu s elektrinou.
Na hybridnom seminári, ktorý organizujú Semináre SFÉRA a platforma ENERGOKLUB, sa bude diskutovať s expertmi o týchto témach, ale aj novinkách pri stanovení koncovej spotreby elektriny pre uplatnenie taríf za prevádzkovanie systému (TPS) a systémové služby (TSS).
Aký vývoj na veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom sa očakáva v roku 2024? Na ďalšom podujatí platformy ENERGOKLUB budeme s odborníkmi diskutovať o vplyve stagnujúcej spotreby a probléme nedostatočných výrobných kapacít v Európe, ale aj perspektíve postupného oživenia dopytu po elektrine a faktore elektrifikácie, ktorú v budúcnosti potiahnu predovšetkým nové OZE, nárast lokálnej produkcie, rozmach tepelných čerpadiel alebo elektromobilita či výroba zeleného vodíka.
Venovať sa budeme aj nákupnej stratégii firiem. Ako najvhodnejšie rozložiť riziko? Je dlhodobý hedžing správne riešenie? Prinesieme porovnanie skúseností s nákupom elektriny na burzách s priamymi bilaterálnymi zmluvami s výrobcami a dotkneme sa aj potenciálu dlhodobých PPA zmlúv na Slovensku.
Dotkneme sa aj sviežej témy registra obnoviteľných plynov na Slovensku, ktorý má za sebou prvý polrok prevádzky. Zástupca prevádzkovateľa registra nám priblíži víziu obchodovania so zárukami biometánu.
Potvrdení spíkri:
Konferencia nabitá energiou sa uskutočnila v termíne 12. - 13. októbra 2023.
Aké predstavy o vývoji energetiky majú zástupcovia politických subjektov, ktoré sa zúčastnia blížiacich sa parlamentných volieb? Pozývame vás na ďalšiu diskusiu platformy ENERGOKLUB®.
Prednášajúci:
doc. JUDr. Boris Balog, PhD
Generálny riaditeľ sekcie legislatívy a práva Ministerstva hospodárstva SR. Spoluautor komentáru k zákonu o energetike, zákonu o tepelnej energetike a zákonu o podpore obnoviteľných zdrojov.
Mgr. Lenka Balog Ferenčáková
Riaditeľka odboru energetickej a surovinovej politiky Ministerstva hospodárstva SR.
SR je povinná predložiť Európskej komisii návrh aktualizácie Integrovaného národného a klimatického plánu (INEKP) do 30. júna 2023 a následne samotnú aktualizáciu do 30. júna 2024. Aktuálna verzia INEKP už nezohľadňuje nové iniciatívy predložené alebo schválené na EÚ a národnej úrovni.
Predmetnú agendu zastrešuje Ministerstvo hospodárstva SR v koordinácii s Ministerstvom životného prostredia SR. Rezort hospodárstva vlani vyzval verejnosť, aby sa zapojila do procesu formou zasielania podnetov pre revíziu a doplnenie súčasných politík a opatrení, ktoré sú súčasťou aktuálneho INEKP.
Platforma ENERGOKLUB v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR organizuje verejnú diskusiu k aktualizácii INEKP na roky 2021 a 2032.
V súčasnosti je koncept komunitnej energetiky rozvinutý vo viacerých členských štátoch EÚ. Na Slovensku otvára dvere rozvoju energetických spoločenstiev vlaňajšia veľká novela energetického a regulačného zákona, ktorá po prvý raz zadefinovala nových účastníkov na trhu s elektrinou.
V sekundárnej legislatíve na ňu nadviaže prelomová vyhláška ÚRSO o pravidlách fungovania vnútorného trhu s elektrinou. Návrh novely, ktorá by mala vstúpiť do účinnosti začiatkom apríla, bol predmetom ukončeného pripomienkového konania (MPK) a aktuálne prebieha jeho vyhodnocovanie.
O potenciáli rozvoja komunitnej energetiky v lokálnych podmienkach budú členovia platformy ENERGOKLUB® diskutovať s Mariánom Parkányim, predsedom Klastra energetických komunít Slovenska a Petrom Ludrovským, energetickým poradcom Únie miest Slovenska. Účasť potvrdil aj zástupca Ministerstva hospodárstva SR, SIEA a asociácie SAPI. Situáciu v susednom Česku predstaví Tomáš Jagoš, vedúci projektovej pracovnej skupiny z Unie komunitní energetiky.
Konferencia nabitá energiou sa uskutočnila v termíne 13. - 14. októbra 2022.
Novelizovaná vyhláška ÚRSO č. 24/2013 Z. z. (tzv. Pravidlá trhu) zavádza od 1.10.2022 denné finančné vysporiadanie zúčtovania odchýlok.
Ceny elektriny a zemného plynu na veľkoobchodných burzách dosahujú historické maximá. Trend z minulého roka ešte viac zvýraznila ruská vojenská invázia na Ukrajinu, ktorá zintenzívnila aj debaty o energetickej bezpečnosti na Slovensku aj na úrovni EÚ. Bezprecedentný vývoj na trhu s energiami ohrozuje existenciu dodávateľov, pričom problémy sa ďalej reťazia na ostatných účastníkov trhu.
ÚRSO v tejto situácii zvažuje, že uplatní mimoriadnu reguláciu. V rámci verejnej diskusie o krízových opatreniach na neregulovanom trhu predostrel úrad svoje návrhy a v súčasnosti vyhodnocuje riešenie zo strany subjektov na trhu. Regulačný úrad zároveň hľadá spôsob, ako skrotiť ceny energií v roku 2023 pre domácnosti. Kým pred nárastom cien elektriny by ich mala ochrániť aplikácia memoranda vlády so Slovenskými elektrárňami, regulované ceny za dodávku plynu sú podľa ÚRSO tikajúcou bombou.
Na aktuálnu tému budú diskutovať zástupcovia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Združenia dodávateľov energií, spoločností Slovenské elektrárne, Slovnaft, Veolia Energia Slovensko, JPX, Ernst & Young a ďalší hostia
Postupný nárast decentralizovaných zdrojov na Slovensku je predpokladom pre širšie využitie nových zdrojov flexibility. Jeho legislatívne mantinely zadefinuje kľúčová novela zákona o energetike z dielne rezortu hospodárstva, ktorej znenie sa finalizuje, a následne aj vykonávacie vyhlášky regulátora ÚRSO.
ÚRSO predložil na pripomienkovanie koncept stanovenia pásmovej tarify za prevádzkovanie systému (TPS) pre podnikateľov na rok 2022, ktorého zámerom je kompenzovať priemyslu vysoké ceny elektriny a implementovať primerané rozloženie nákladov TPS medzi jednotlivé skupiny odberateľov.
Regulátor predstavil tri alternatívy pásmovej TPS pre podnikateľov. Každý z variantov predpokladá rozdielnu štruktúru a výšku sadzieb. Zámerom úradu je rovnako integrovať koncept pásmovej TPS so systémom individuálnej TPS. Zavážiť môžu aj očakávané náklady a príjmy systému TPS.
Na aktuálnu tému prídu diskutovať zástupcovia ÚRSO. OKTE, U.S.Steel, OFZ, ZSE Energia, Slovnaft a ďalší hostia.
Konferencia ENERGOFÓRUM® 2021 sa uskutoční v termíne 21. - 22. októbra 2021.
Nárast obnoviteľných zdrojov energie postupne mení nároky na prevádzku energetických sietí. V procese transformácie odvetvia predstavujú systémy na skladovanie energie chýbajúci článok v celom reťazci. Do popredia sa dostávajú predovšetkým systémové zariadenia, ktoré využívajú batérie (Battery Energy Storage Systems). V reálnych podmienok bolo u nás zapojených do prevádzky minimum projektov. Okrem integrácie obnoviteľných zdrojov energie môžu nájsť v blízkej budúcnosti využitie aj pre podporné služby elektrizačnej sústave.
Aj o týchto témach prídu diskutovať na stretnutie zástupcovia Slovenskej batériovej aliancie, Asociácie pre akumulácie energie (AKU-BAT CZ) z Česka a spoločností FUERGY a EY a Ministerstva hospodárstva SR.
Pozvaní sú aj ďalší relevantní hostia.
Zámer predĺženia podpory pre výrobcov elektriny z OZE bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania. Rezort hospodárstva si neho sľubuje pozitívny vplyv na koncovú cenu elektriny. Novela zákona o podpore OZE a VÚ KVET (č. 309/2009 Z. z.) by mala zabezpečiť stabilitu tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá dlhodobo zaťažuje účty domácností i firiem.
Účasť na klubovom stretnutí potvrdili zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a Slovenskej bioplynovej asociácie.
Z reformného Fondu obnovy a odolnosti EÚ môže Slovensko využiť takmer 6 miliárd eur. Európska komisia aktuálne skúma pripravenosť 13 návrhov národných plánov. Slovenský draft vyvolal zmiešané reakcie zo strany energetickej komunity, pretože počíta s investíciami do obnoviteľných zdrojov energie alebo energetických sietí na úrovni 100 miliónov eur. V súčasnosti prebiehajú intenzívne rokovania medzi jednotlivými štátmi a Komisiou s cieľom schváliť finálne znenie plánov do 30. apríla 2021.
Vplyvy pandémie COVID-19 na ekonomiku Slovenska a odvetvie energetiky sú otázne a vysoko rizikové. Európska komisia predstavila ambiciózny plán obnovy, ktorý má byť postavený na ekologickom dohovore a digitalizácii. Veľké resty a domáce úlohy z minulosti pritom zostávajú. Sú plány novej vlády v tomto sektore reálne? Aké sú očakávania od budúceho šéfa ÚRSO?
Koncom januára ÚRSO predložil na vládu nový návrh koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. Opatrenia, o ktorých sa dlhodobo diskutovalo, skončili na papieri vo forme odporúčaní. Ide o okrajový sociálny problém alebo si zaslúži väčšiu pozornosť slovenských politikov a energetikov? Ako k tejto otázke pristupujú v iných európskych krajinách? A ako táto otázka súvisí s cenovou de/reguláciou a ochranou zraniteľných odberateľov?
Vedeli ste, že ak prevádzkujete fyzickú infraštruktúru v oblasti plynárenstva, elektroenergetiky či teplárenstva, vzťahujú sa na vás určité povinnosti podľa zákona 351/ 2011 o elektronických komunikáciách?
Energetická efektívnosť a hospodárnosť budov - dvojica vzájomne úzko súvisiacich tém, ktoré sa však v rámci legislatívy riešia oddelene. Aké zmeny chystajú zodpovedné ministerstvá a kam smeruje európska legislatíva?