V krátkosti

Poľská vláda sa dnes dohodla s odborovými organizáciami na postupnom uzavretí uhoľných baní v krajine do roku 2049. Detaily nie sú známe, ale ako posledné majú ukončiť prevádzku bane Chwalowice a Jankowice v meste Rybnik, ktoré sú považované za najefektívnejšie v rámci skupiny PGG. Dnešnou dohodou sa podľa Reuters predčasne ukončil protest baníkov v meste Ruda Śląska.

Energetická identita strednej Európy je odlišná od tej na západe aj v dôsledku historického dedičstva. Podľa analytika Alexandra Dulebu to vedie aj rozdielnym pohľadom na dekarbonizáciu ekonomiky, ako aj  snahu západnej časti kontinentu obmedziť používanie fosílnych palív, na ktorých sú štáty strednej a východnej Európy viac závislé, povedal to v najnovšom vydaní podcastu SPNZ.

Spoločnosť SPP CNG, ktorá prevádzkuje 9 verejných plniacich staníc na stlačený zmený plyn (CNG) na Slovensku, prechádza na nový evidenčný systém. Dcéra SPP upozorňuje zákazníkov na dočasnú nedostuposť služieb od 30. 9. 2020 do 1. 10. 2020.

Poslanci dnes v NR SR schválili koaličnú novelu zákona o podpore OZE, ktorá zmierňuje sankcie voči výrobcom elektriny s podlžnosťami na odvodoch. Pokiaľ výrobcovia do dňa účinnosti novely (1. november 2020) uhradia svoje povinnosti, právo na podporu doplatkom im bude trvať aj naďalej. Podpora nebude vyplatená iba za obdobie, počas ktorého subjekty meškajú s platbamí.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Štátna firma Slovak Investment Holding (SIH) podpísala s Európskou investičnou bankou (EIB) dohodu o financovaní zo zdrojov  European Investment Advisory Hub v rámci výzvy EIB. SIH bude z týchto finančných zdrojov poskytovať podporu a technickú asistenciu na prípravu energeticky efektívnych projektov na Slovensku. Partneri zároveň identifikovali trhový potenciál pre investície do energetickej efektívnosti cez garantované energetické služby (GES).

Najväčší dodávateľ elektriny v Česku, pološtátna spoločnosť ČEZ, znižuje od októbra 2020 cenu elektriny pre domácnosti v priemere o 9 %. Zákazníci ČEZ z radov domácností budú mať vďaka priaznivému vývoju na európskej burze aj lacnejšiu dodávku zemného plynu - v priemere o 11 %.

Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky tento rok získa 97 spoločností. Podniky si na základe rozhodnutia MH SR prerozdelia celkovo 40 miliónov eur. Najvyššie príspevky získajú firmy U.S. Steel Košice, SlovnaftMondi SCP.

Minister hospodárstva dnes vysvetľoval v pléne NR SR dôvody, prečo si SR neuplatnila predkupné právo na 49 % akcií spoločnosti VSE Holding od RWE. Podľa Richarda Sulíka sa kúpna cena, za ktorú získala menšinový podiel skupina E.ON, pohybovala medzi 700-800 miliónmi eur, čo považuje pri návratnosti 24 rokov za nevýhodné pre štát, ktorý navyše považuje z dlhodobého hľadiska za zlého vlastníka. Opozícia nevylučuje kvôli tejto transakcii iniciovať odvolávanie ministra hospodárstva.

V utorok sa skončila 21 dní trvajúca odstávka na plynárenskom prepojovacom bode Budince v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Dôvodom prerušenia toku zemného plynu bola neplánovaná rekonštrukcia potrubia Looping-4 tesne za hranicou na ukrajinskej strane, ktorá mala pôvodne trvať až sedem týždňov, čo spôsobilo napätie medzi firmou Eustream a ukrajinským prevádzkovateľom sústavy.

Zdroj: GAS TSO of Ukraine

Poslanci NR SR včera schválili novelu regulačného zákona, na základe ktorého bude ÚRSO povinne schvaľovať niektoré zmluvy o poskytovaní služieb subjektov v teplárenstve a vodárenstve, ktoré sa uzatvárajú mimo procesu verejného obstarávania. Takéto zmluvy budú navyše povinne zverejňované.

Práce na cezhraničnom smart grid projekte ACON sa v dôsledku pandémie COVID-19 mierne posunuli. Podľa realizátora na slovenskej strane, spoločnosti Západoslovenská distribučná, sa harmonogram projektu, ktorý podporila aj EÚ, podarí dodržať.

Minister životného prostredia SR Ján Budaj kritizuje utajovanie informácií v jadrovej energetike. Upozornil na správu Monitorovacieho výboru rady ministrov EÚ, podľa ktorého začalo Slovensko porušovať Aarhurský dohovor. Budaj sa kvôli väčšej transprentnosti obrátil na Úrad jadrového dozoru SR. Ak nedôjde k zmene, rezort plánuje predložiť novelu atómového zákona. Minister sa tiež chce zhovárať so šéfom JAVYS o spaľovaní zahraničného rádioaktívneho odpadu v Jaslovských Bohuniciach.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Skupina ČEZ získala prostredníctvom svojho investičného fondu Inven Capital menšinový podiel vo švédskej spoločnosti Eliq. Startup sa špecializuje na vývoj aplikácií, ktoré firmám pomáhajú analyzovať harmonogram spotreby domácností a následne ponúkať zákazníkom riešenia úspor.

Česká spoločnosť ČEPS dokončila modernizáciu vedenia V460 spájajúceho rozvodne Nošovice a Albrechtice v Moravskosliezskom kraji. Súčasťou pol roka trvajúcej investičnej akcie bola výmena stožiarov, fázových vodičov alebo izolátorových závesov. Prenosová kapacita vedenia sa zvýšila o zhruba polovicu. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Česka investoval do projektu vyše 14,8 milióna eur.

Ministerstvo investícií chce urýchliť reštart hornej Nitry. Pilotné projekty plánuje podporiť ešte počas prípravy Plánu spravodlivej transformácie. Financie chce získať aj zo súčasných nevyčerpaných eurofondov. Rezort dávnejšie avizoval zámer vytvoriť podporné centrum pomoci pre transformáciu.

Regulačný úrad navrhuje predĺžiť platnosť súčasnej regulačnej politiky do konca roka 2022. Dodatok s týmto zámerom predložil dnes ÚRSO na verejné pripomienkovanie. Po jeho vyhodnotení bude materiál predložený Regulačnej rade na schválenie.

Spoločnosti ZSE a Magna Energia ponúkajú domácnostiam vlastniacim fotovoltické inštalácie možnosť, ako výhodne zužitkovať nespotrebovanú elektrinu. Virtuálne agregovanie prebytkov produkcie, ktoré sa medzi odberateľmi teší popularite, môžu využívať len zákazníci na západe a východe Slovenska. Na území Stredoslovenskej distribučnej tento produkt zatiaľ povolený nie je.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) ukončila rekonštrukciu poruchového vedenia na území obcí Nesluša a Rudinská v okrese Kysucké Nové Mesto. Počas leta sa vymenilo 38 stĺpov, pričom na každý jeden boli namontované stúpačky. Hodnota investície odhaduje SSD na 130 tisíc eur.

Zdroj: Stredoslovenská distribučná, a.s.

Ruská spoločnosť TVEL, ktorá patrí pod korporáciu Rosatom, dodá jadrové palivo pre Budapeštiansky výskumný reaktor. Palivové články typu VVR-M2 sú dodávané na základe vlaňajšej zmluvy s Centrom pre energetický výskum patriacim pod Maďarskú akadémiu vied

Ministerstvo financií SR vyhlásilo výberové konanie na štyroch členov predstavenstva spoločnosti SEPS. Záujemcovia, ktorí spĺňajú kritériá, sa môžu prihlásiť do 25. septembra 2020. Rezort začiatkom apríla odvolal šiestich členov predstavenstva firmy a do vedenia dočasne dosadil Jaroslava Vacha (predseda), Martina Riegela (podpredseda) a Svetozára Krnáča.

V Košiciach vznikne Centrum výskumu vodíkových technológií (CVVT). Memorandum o jeho založení dnes podpísali rektor TUKE Stanislav Kmeť, predseda SAV Pavol Šajgalík a rektor UPJŠ Pavol Sovák. Podporu centru deklaroval tiež minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý na nedávnej odbornej konferencii v Bratislave avizoval prípravu dokumentu Národná vodíková stratégia SR

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Pri plynovode Nord Stream 2 treba okrem ekonomického zohľadňovať aj silný geopolitický rozmer. Vyhlásil to Martin Klus, štátny tajomník rezortu zahraničných vecí a európskych záležitostí, podľa ktorého by malo byť zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu dôležitou hospodárskou a bezpečnostnou garanciou pre SR aj celú Európu.

Predseda ÚRSO Andrej Juris rokoval so šéfom asociácie SEVA Patrikom Križanským o možnosti zavedenia špeciálnych taríf pre nabíjanie elektromobilov: jednozložkovej distribučnej tarify na úrovni vysokého napätia (VN) a špecifickej distribučnej tarify na nízkonapäťovej úrovni (NN). Téme sme sa venovali v tomto článku. „Dôležité bude, ako na iniciatívu SEVA zareagujú distribučné spoločnosti," zdôraznil Juris po stretnutí.

SPNZ rešpektuje návrh EK zvýšiť cieľ na redukciu skleníkových plynov v EÚ zo 40 na 55 % do roku 2030, ktorý tento týždeň predstavila Ursula von der Leyen na pôde europarlamentu. Využitím plynárenskej infraštruktúry možno podľa SPNZ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 omnoho lacnejšie ako pri scenári, kde bude hrať dominantnú dekarbonizačnú úlohu plošná elektrifikácia.

Novú linku na výrobu alternatívneho paliva z priemyselného odpadu včera v Pezinku otvorila spoločnosť ecorec za účasti ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Technológia, ktorá bude slúžiť na spracovanie najmä lokálneho nerecyklovateľného odpadu, má zvýšiť súčasnú kapacitu závodu na 75 tisíc ton ročne. Vyrobené alternatívne palivo následne využijú cementárne materskej spoločnosti.

Mladí biznis inovátori v sektoroch trvalej udržateľnosti, energetiky či energickej efektívnosti sa môžu do 25. septembra 2020 prihlásiť do predakceleračného program Energy+, ktorý na Slovensku zastrešuje spoločnosť CIVITTA.

V júli 2020 predal Gazprom do Nemecka iba 1,469 mld. metrov kubických plynu. V porovnaní s júnom to predstavuje medzimesačný prepad o 43 %. Najväčším odbytiskom ruského plynu v Európe sa tak stalo Taliansko (1,669 mld. kubíkov). Štvrtým najväčším európskym odberateľom Gazpromu v júli bolo podľa dát ruského colného úradu Slovensko.

Skupina ČEZ začala hľadať záujemcov zo strany investorov o päticu svojich firiem v Poľsku. Sú medzi nimi aj elektrárne využívajúce technológiu KVET: CEZ Skawina a CEZ Chorzów (vrátane prjektu Chorzów II), ale aj firmy CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ PolskaPoľské firmy vo vlastníctve ČEZ, ktoré sa zaoberajú energetickými službami (ESCO), nie sú predmetom predaja. 

Na návrh poslanca Maroša Kondróta bude minister hospodárstva Richard Sulík na septembrovej schôdzi NR SR vysvetľovať, prečo si SR neuplatnila predkupné právo na 49 % akcií VSE Holding od nemeckého energetického giganta RWE. Menšinový podiel vo firme získala skupina E.ON.

Spoločnosť FUERGY v spolupráci s dodávateľom elektriny G&E Trading uviedli v Senci do prevádzky batériový systém s kapacitou 432 kWh. Riešenie, ktoré pomáha riadiť umelá inteligencia, umožňuje nabíjať batériu v čase, keď je elektriny v sieti prebytok a využívať ju v čase drahých špičiek, keď je jej nedostatok. Partnerom inštalácie je spoločnosť PPA Power DS, správca miestnej distribučnej sústavy v tamojšom priemyselnom parku.

Zdroj: FUERGY

ÚRSO z vlastného podnetu začal cenové konanie voči všetkým dodávateľom plynu v SR vo veci zníženia ceny zemného plynu pre domácnosti a malé podniky. Dôvodom majú byť klesajúce ceny komodity na veľkoobchodných trhoch.

57 % Poliakov je presvedčených, že výstavba prvej jadrovej elektrárne v krajine je potrebná. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si objednalo  tamojšieho rezortu životného prostredia. Proti takejto investícii sa vyjadrilo 20 % z opýtaných respondentov. Podľa národného jadrového programu, ktorý aktualizovala vláda, by do roku 2043 mohlo byť v prevázdke až 6 atómiek. Pribudnúť by mal inštalovaný výkon od 6 do 9 GW.

V prvom polroku 2020 sa na Slovensku vyrobilo 14,49 TWh elektriny. Až 53 % produkcie pochádzalo z atómových elektrárníĎalších 21 % elektriny sa vyrobilo v zdrojoch na fosílne palivá, z toho najmä na zemný plynSpotreba elektriny sa počas prvých 6 mesiacov tohto roka vyšplhala na skoro 14,55 TWh.

Prezidentská kancelária sa chce do roku 2030 stať prvým uhlíkovo neutrálnym úradom na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes ohlásila balík opatrení, ktorých súčasťou je postupný prechod na elektromobilitu, zvýšenie energetickej efektívnosti budov v správe kancelárie, inštalácia fotovoltických panelov alebo prvkov zelenej infraštruktúry. Kancelária má už v súčasnosti zazmluvnenú dodávku elektriny, ktorá bola vyrobená z OZE alebo iné opatrenia. Výpočet uhlíkovej stopy prezidentskej úradu vznikol v spolupráci s MŽP a inštitútom IEP.

Zdroj: Kancelária prezidenta SR

ČEZ investuje do nemeckej platformy Zolar pre solárne inštalácie. Kapitálový fond ČEZ Inven Capital zvyšuje svoju finančnú účasť o 15 miliónov eur. Zolar chce získané peniaze využiť pre  rozvoj platformy, ktorá prepája záujemcov o fotovaltiku a batériové systémy s dodávateľmi a inštalačnými firmami. V pláne je aj expanzia do zahraničia.

V sobotu  sa začala posledná plánovaná generálna odstávka druhého bloku AE Mochovce v roku 2020. Trvať by mala 4 týždne, počas ktorých prebehnú práce na systéme technickej vody, na havarijných systémoch chladenia aktívnej zóny reaktora alebo kontroly tlakovej nádoby reaktora. Súčasne pokračuje projekt zvyšovania účinnosti bloku o 7 %.

Platforma Budovy pre budúcnosť upozornila vládu na prepad stavebnej produkcie na Slovensku. Podpora renovácie budov by podľa Kataríny Nikodémovej mala byť súčasťou národného plánu obnovy, pretože ide o nákladovo najefektívnejšie opatrenie na znižovanie emisií skleníkových plynov.

Lipská burza EEX umožní na svojich spotových platformách aj záporné ceny plynu. Kým pri elektrine sú v ostatných rokoch negatívne ceny bežným javom, pravdepodobnosť, že do záporných hodnôt klesnú aj ceny zemného plynu je podľa analytika spoločnosti JPX Jána Pištu veľmi nízka.

Projekt Interim Coupling, ktorého cieľom je prepojiť krajiny z regiónu 4M MC s projektom Multi Regional Coupling nestihne ísť do prevádzky v deklarovanom termíne september 2020. Nominovaní organizátori trhu s elektrinou a prevádzkovatelia prenosových sústav z regiónu 4M MC (Slovensko zastupujú SEPS a OKTE) a partneri z Rakúska, Poľska a Nemecka uviedli, že za zdržaním je závislosť s paralelnými projektmi. Regulátori preto požiadali EK o usmernenie o ďalšom postupe.

Povedomie ľudí o Európskej zelenej dohode je na Slovensku nízke. Ukázal to prieskum, ktorý predstavil rezort životného prostredia.  Takmer 35 % Slovákov o iniciatíve Európskej komisie nikdy nepočulo a 5 % ju považuje za nezmysel. Green deal pozná a stotožňuje sa s ním len takmer 7 % opýtaných. Vyše 15 % respondentov považuje zelenú dohodu za dobrú myšlienku, ktorú sa však nepodarí naplniť.

Skupina Veolia kupuje najväčšieho výrobcu tepla v metropole Maďarska. Väčšinový podiel takmer 96 % akcií spoločnosti Budapesti Erőmű Zrt. získa od EP Energy, ktorá patrí do holdingu EPH. Transakciu ešte musí potvrdiť tamojší antimonopolný úrad.

Rakúska environmentálna organizácia GLOBAL 2000 informovala, že Slovenské elektrárne odmietajú zverejniť výsledky kontroly Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na treťom bloku atómovej elektrárne v Mochovciach. Minuloročná 18-dňová misia Pre-OSART bola zameraná na hodnotenie bezpečnosti bloku pred spustením do komerčnej prevádzky.

Na pôde rezortu hospodárstva sa konalo odborné fórum, kde boli detailne prediskutované alternatívy vykurovania v regióne Hornej Nitry po roku 2023. Svoje projekty predstavili Slovenské elektrárne aj Hornonitrianske bane Prievidza. Podľa ministra Richarda Sulíka by mala konečné rozhodnutie prijať vláda. Zavážiť by mohli aj výsledky analýzy Európskej komisie, ktorá bude čoskoro k dispozícii.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Poľský petrochemický gigant PKN Orlen chce byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálny. Štátny podnik oznámil plán investovať do zelenej energie 25 miliárd poľských zlotých (cca. 5,6 mld. eur). V snahe dosiahnuť tento cieľ plánuje spoločnosť do roku 2030 chce znížiť emisie oxidu uhličitého vo svojich rafinérskych aktivitách o 20 %. V oblasti výroby elektriny je plánované zníženie o 33 % CO2/MWh.

Organizačná zložka spoločnosti BSP Pipeline, ktorá vznikla za účelom výstavby ropovodu z Bratislavy do rakúskeho Schwechatu, bude na Slovensku zrušená. Oznámil to pre energoklub.sk majoritný akcionár, štátna firma Transpetrol, ktorá má nové vedenie.

Slovenský plynárenský a naftový zväz navrhuje, aby slovenským projektom z Fondu obnovy EÚ bola podpora chudobnejších domácností na komplexné zateplenie ich rodinného domu a súčasne výmenu zdroja tepla za plynový kondenzačný kotol. Efektívnejší zdroj vykurovania, spolu so zníženou spotrebou z dôvodu zateplenia by kompenzovali zvýšenie nákladov na nákup zemného plynu.

V areáli jadrovej elektrárne Mochovce a v Bratislave opäť zasahuje NAKA. Tím ELEKTRO v rámci akcie s krycím názvom "Požiar" zaisťuje veci kvôli trestnému stíhaniu, ktoré súvisí s dostavbou EMO34. Skutok sa týka dodania systémov protipožiarnej signalizácie, komponentov, zariadení a prác spojených s prevádzkou elektrárne. Údajne malo dôjsť k navyšovaniu ceny diela viacerými dodatkami pôvodnej zmluvy. Z maximálnej ceny 3,9 milióna eur na súčasných 25 miliónov eur (+600 %).

Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR ohlásilo program transformácie teplárenstva do roku 2030. Palivová základňa by sa mala opierať o zemný plyn, OZE, biomasu, odpady a odpadové teplo či jadro. Minimálne 60 % dodávok v systémoch CZT by malo pochádzať z VÚ KVET. Vedenie rezortu tiež oznámilo, že pripravuje nový systém prevádzkovej podpory a investičných dotácií po roku 2030. 

Francúzska skupina Veolia kupuje spoločnosť Pražská teplárenská od EP Energy, ktorá je súčasťou holdingu EPH. Pražská teplárenská zásobuje 230 tisíc domácností v hlavnom meste Česka a prevádzkuje 550 kilometrov tepelných rozvodov. Hodnota transakcie nebola zverejnená.

Zdroj: Pražská teplárenská a.s.

1 2 3 4 5

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK