V krátkosti

Poľské Ministerstvo životného prostredia a klímy vydalo súhlasné rozhodnutie s plánom skupiny Industria postaviť v krajine malý modulárny reaktor od britskej spoločnosti Rolls-Royce. Viac

V roku 2023 pochádzalo až 30 % elektriny vo svete z obnoviteľných zdrojov. Rastový trend majú hlavne solárne a veterné elektrárne. Vyplýva to zo štúdie Global Electricity Review 2024, ktorú pripravil think-tank EmberNa Slovensku sa zo slnka a vetra vyrobili len 2 % elektriny, z vody takmer 16 %. Prvé miesto patrí u nás tradične jadrovej energetike.

Na Slovensku dnes hniezdi približne 50 párov ohrozeného sokola rároha. Prispeli k tomu aj aktivity v rámci projektu LIFE Danube Free Sky.

Tretí blok v Mochovciach čaká v sobotu (18. 5.) nadránom nastane prvá generálna odstávkaNajdôležitejšie práce prebehnú na druhom systéme elektrárne, napr. na technickej vode, havarijnom systéme chladenia či na elektrorozvodniach.

Energetické dátové centrum v súčasnosti plní iba nevyhnutné minimum, ale od 1. júla 2024 by mal projekt prejsť do fázy plnohodnotnej  funkčnosti. Spoločnosť OKTE pripravuje nové funkcionality pre poskytovateľov flexibility, energetické spoločenstvá a prevádzkovateľov zariadení na uskladňovanie elektriny.

SPP otvoril vo svojom areáli na Moldavskej ceste v Košiciach dve nové nabíjacie stanice pre elektromobily s tromi nabíjacími bodmi s výkonom 3060 kW. Ambíciou SPP je do roku 2025 vybudovať v SR minimálne 66 nových verejných miest na nabíjanie elektroáut. 

Šéf ÚRSO Jozef Holjenčík rokoval s predstaviteľmi britskej ambasády o obnove Ukrajiny.

SR ukončilo zimnú sezónu s úrovňou naplnenia podzemných zásobníkov plynu firiem Nafta a Pozagas na úrovni 70% ich kapacity. Prezident SPNZ Rastislav Ňukovič preto očakáva rýchle naplnenie zásobníkov na 90% kapacity v zmysle požiadavky EK. Kapacita zásobníkov SR zodpovedá 70% ročnej spotreby krajiny.

Spoločnosť ZSE Drive otvorila prvú nabíjaciu lokalitu pre nákladné elektromobily v Trnave s maximálnym výkonom 400 kW.

Predsedsa ÚRSO Jozef Holjenčík v pondelok (13.5.) rokovalChristianom Zinglersenom, riaditeľom ACER a Clarou Poletti, predsedníčkou Rady regulátorov pri ACER. Témou boli otázky súčasného európskeho energetického a regulačného rámca. 

Na likvidácii uhoľných baní na hornej Nitre sa podieľa približne 380 zamestnancov spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), t. j. asi 70 % jej súčasných zamestnancov. Viac

Vláda chce tento týždeň prijať politické rozhodnutie o výstavbe nového jadrového bloku na Slovensku. Elektráreň s plánovaným inštalovaným výkonom 1200 MW sa bude nachádzať v Jaslovských Bohuniciach. Nová atómka má byť pod vlastníckou kontrolou štátu. Viac

V 16. aukcii záruk pôvodu elektriny z OZE a VÚ KVET, ktorú minulý týždeň (2. mája 2024) zorganizovala firma OKTE, sa zobchodovalo 115,953 GWh elektriny, teda celé ponúkané množstvo. V ponuke boli záruky zo solárnych (53,5 GWh) a vodných zdrojov (62,4 GWh), ktoré je možné uplatniť v intervale 6 až 9 mesiacov. Aukcie sa zúčastnilo 10 subjektov. Priemerná zobchodovaná cena dosiahla 1,29 EUR/MWh.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná od mája tohto roka komplete zdigitalizovala proces pripojenia lokálneho zdroja.

Slovenské elektrárne dosiahli v roku 2023 čistý zisk 559 mil. eur. K hospodárskemu výsledku prispelo spustenie tretieho bloku Mochoviec a rekordná výroba z jadrových a vodných elektrární. Viac

V dňoch 5. a 6 júna 2024 sa v Karlových Varoch uskutoční 6. ročník konferencie Česko-slovenské energetické fórum. Portál ENERGOKLUB® je mediálnym partnerom podujatia.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková dnes rokovala v Azerbajdžane o možnostiach diverzifikácii dodávok plynu. Slovensko podporuje projekt Solidarity Ring, vďaka ktorému by do EÚ mohlo pri minimálnych úpravách infraštruktúry prúdiť 5 mld. kubíkov plynu z Azerbajdžanu cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a SR.

Zvýšenie poplatku za G-komponent o 233 % zastaví rozvoj zelenej energetiky v SR, tvrdí asociácia SAPI, ktorá vyčíta ÚRSO, že k návrhu cenovej vyhlášky v elektroenergetike nepredložil žiadnu analýzu, ktorá by navrhované rast poplatku zdôvodňovala. S takýmto navýšením nedokáže podľa SAPI fungovať bez straty významná časť výrobcov z OZE. 

ÚRSO predložil do skráteného MPK očakávanú sériu vyhlášok, ktoré sa týkajú cenovej regulácie v elektrine, plyne a teple. K akým úpravám pristúpil úrad v elektroenergetike? Koniec pásmovania tarify TPS a tarify TSS, trojnásobné zvýšenie G-komponentu či zmena v spôsobe určenia miery výnosnosti regulačnej bázy aktív (WACC).

Kým Nemecko vybuduje 10 GW paroplynových zdrojov, ktoré budú vykrývať kolísanie OZE, jedinou alternatívou v tejto prechodovej fáze budú uhoľné elektrárne, tvrdí v rozhovore pre Seznam Správy Adam Tomis z fondu J&T Arch Investments.

Na regionálnom dni Východoslovenskej distribučnej sa hovorilo aj o možnostiach internetizácie obcí a miest. Spoločnosť ponúka poskytovateľom internetových služieb možnosť využívať optickú vrstvu distribučnej sústavy.

Protimonopolný úrad SR schválil prevzatie 26 púmp Benzinol firmou OMV. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť dňa 22. apríla 2024.

Ruský Gazprom za minulý rok vykázal čistú stratu vo výške 629 mld. rubľov (približne 6,45 mld. eur). Ešte v roku 2022 pritom dosiahol čistý zisk 1,2 bilióna rubľov. Informovala o tom agentúra Reuters s odkazom na vyhlásenie spoločnosti. Na negatívnom hospodárskom výsledku sa podpísalo aj zníženie exportu zemného plynu do Európy.

Prevádzkovatelia prenosových sústav (PPS) regiónu pre výpočet kapacít „CORE“ oznámili, že výpočet vnútrodenných kapacít metódou flow-based sa začne dňa 15. mája 2024, pričom prvý deň dodávky bude 16. mája 2024. V rámci regiónu výpočtu kapacity „CORE “ je aktívnych 16 PPS (vrátane spoločnosti SEPS) a 10 nominovaných organizátorov trhu s elektrinou (vrátane spoločnosti OKTE).

Rezort hospodárstva mení systém zabezpečenia prevádzky energetických a tepelných zariadení v čase mimoriadnych okolností. Cieľom je zaistiť kontinuitu ich prevádzky bez negatívnych vplyvov na odberateľov energií. Ako sa upravia vzťahy v čase mimoriadnych okolností?

Európska vodíková banka v rámci Inovačného fondu Európskej komisie vyhlásila výsledky pilotnej aukcie na podporu výroby vodíka z OZE. Dominujú projekty lokalizované na Pyrenejskom polostrove. Dotácie sa pohybujú od 8 do 245 mil. eur. Viac

Agentúra SIEA opäť otvorila informačný systém na registráciu žiadostí o poukážky v projekte Zelená  domácnostiam. V ďalšej fáze bude spustená aktivácia žiadostí zhotoviteľmi a vydávanie poukážok

V susednom Česku už majú pravidlá pre rozvoj akceleračných zón pre OZE. Spolupracovali na nich tri rezorty zodpovedné za oblasti energetiky, životného prostrediamiestneho rozvoja. Zostáva ešte určiť, ktoré konkrétne oblasti budú najvhodnejšie.

SPP otvoril interaktívne zákaznícke centrum v Žiline. Návštevníkom je k dispozícii 7 dní v týždni.

Do výzvy MH SR na podporu výstavby batériových systémov a na modernizáciu prečerpávacích vodných elektrární podnikatelia prihlásili celkovo až 223 projektov. Výzva z Plánu obnovy s finančnou alokáciou 44 miliónov eur má zvýšiť flexibilitu elektrizačnej sústavy. Rezort aktuálne vyhodnocuje doručené žiadosti.

Britský ekonomický denník Financial Times po tretíkrát zaradil Slovenské elektrárne do rebríčka Europe's Climate Leader 2024. V zozname sú firmy, ktoré za posledných päť rokov najviac znížili emisie skleníkových plynov v pomere k ich tržbám.

V roku 2023 bolo vo svete uvedených do prevádzky rekordných 117 GW nových veterných elektrární, vďaka čomu celkový globálny inštalovaný výkon týchto zdrojov prekročil 1 TW. Najväčšími ťahúňmi sú Čína, USA, Brazília, Nemecko a India. Vyplýva to zo správy Global Wind Energy Council (GWEC).

Spoločnosť Gazprom Export vo štvrtok (25.4.) podala žalobu na spoločnosti ČEZ, OMV a ZSE Energia na arbitrážnom súde v Petrohrade v Rusku. Informuje o tom TASS bez ďalších podrobností.

ÚRSO upozorňuje účastníkov trhu na notifikačné povinnosti, ktoré pre nich platia od 7. mája 2024, v súvislosti s revidovaným nariadením REMIT.

Platba za prístup do distribučnej sústavy pre výrobcov elektriny by mohla stúpnuť viac než trojnásobne. Vyplýva to z návrhu cenovej vyhlášky, ktorú predložil ÚRSO do predpripomienkového konania. G-komponent majú platiť  aj batériové systémy s výnimkou prečerpávacích hydroelektrární, ktoré poskytujú podporné služby.

Podľa aktuálnych dát SEVA bolo na konci prvého kvartálu na Slovensku 2 008 verejných nabíjacích bodov pre elektroautá v celkovo 807 lokalitách s inštalovaným výkonom 95 456 kW. Viac

Dosiahnuť ciele EÚ v oblasti klímy do roku 2050 si vyžiada znížiť emisie uhlíka z tradičných automobilov so spaľovacími motormi, preskúmať možností alternatívnych palív a zabezpečiť hromadné prijatie elektrických vozidiel, zhodnotil Európsky dvor audítorov (EDA). Viac

Český protimonopolný úrad uložil spoločnosti EP Energy Trading pokutu vo výške 746 tisíc eur za to, že zrealizovala fúziu s dodávateľom energií, Gazela Energy, ešte pred tým, než získala povolenie. Firma z holdingu EPH na svoju pochybenie sama upozornila.

Budovy vo vlastníctve alebo správe štátu a samospráv budú môcť využiť podporu na rýchle energetické opatreniaPlánu obnovy. Výzvu na predkladanie projektov zameraných na zníženie spotreby energie vyhlási agentúra SIEA dňa 3. mája 2024. Viac

Slovnaft čakajú v najbližších týždňoch plánované odstávky. Ide o prvé generálne revízie odvtedy, ako rafinéria spracúva väčší podiel alternatívnych druhov rôp. Celkové investície presiahnu 130 miliónov eur.

1 2 3 4 5