V krátkosti

Francúzsky regulátor uložil pokutu milión eur spoločnosti BP Gas Marrketing za manipuláciu na virtuálnom obchodnom bode PEG Sud, ktorej sa dopustila v čase od októbra 2013 do začiatku marca 2014. Spoločnosť svojím správaním vysielala falošné alebo zavádzajúce signály trhu pokiaľ ide o ponuku a dopyt, čím porušila článok 5 nariadenia REMIT.

Slovenské elektrárne plánujú modifikáciu blokových transformátorov na prvých dvoch blokoch jadrovej elektrárne v Mochovciach na výkonnejšie. Zákazku v hodnote 8,5 milióna eur bez DPH budú realizovať spoločnosti Egem z portfólia EP Industries (EPH) spolu s Power Service Int.

Nemeckí politici aj regulátor odmietajú rozdelenie jednotlivých spolkových krajín do odlišných obchodných zón, čo by prinieslo rozličné trhové ceny elektriny naprieč Nemeckom. Šéf regulačného úradu namiesto toho apeluje na výstavbu a expanziu elektrizačnej sústavy, ktorú považuje za lacnejšiu alternatívu. (Montel)

Spôsob, akým SPP – distribúcia odkomunikovala posolstvo v reklamnom spote vyhodnotila Rada pre reklamu ako porušenie etického kódexu. Firma s nálezom samoregulačného orgánu nesúhlasí. 

Výbor Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku ITRE odmietol námietku francúzskej europoslankyne Marie Toussaint, aby plynárenské projekty neboli súčasťou 4. zoznamu projektov spoločného záujmu (PCI), ktorý vlani zverejnila Európska komisia. V dnešnom hlasovaní bolo 54 členov výboru proti, 17 hlasovalo v prospech návrhu a 2 europoslanci sa zasadnutia nezúčastnili. 

Slovenská pošta rozšírila svoju elektrickú flotilu. V súčasnosti využíva 18 dodávok na elektrinu.

V roku 2019 sa prepravilo cez územie Slovenska 69,06 miliárd metrov kubických zemného plynu. Pre portál energoklub.sk to potvrdila spoločnosť Eustream. V porovnaní s rokom 2018 to predstavuje medziročný nárast o 16 %. Z toho do domáceho bodu smerovalo 5,99 miliárd m3. Domáca spotreba podľa údajov SPP - distribúcia tvorila 4,841 mld. m3.

V Česku vznikla Deklarace 2.0 na ochranu spotrebiteľov pred energetickými „šmejdmi“. Dodávatelia sa jej podpisom zaväzujú, že prispejú ku kultivácii trhu s energiami, posilneniu práv spotrebiteľov a dôslednej kontrole spôsobu predaja u svojich sprostredkovateľov. S iniciatívou prišiel Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.  

Pred parlamentnými voľbami sme sa zástupcov politických subjektov pýtali, aké sú ich priority v oblasti energetiky a na ktorú z nich by sa najskôr zamerali v prípade, že sa stanú súčasťou budúcej vlády. Prečítajte si, čo nám odpovedali. 

Transparency International Slovensko zverejnila zoznam 1500 firiem a živnostníkov, ktorí žiadajú o štátne dotácie na nákup elektromobilov a plug-in hybridov. Sú medzi nimi aj podnikateľské subjekty, ktoré vraj nie sú v obchodnom registri, resp. sú v likvidácii. Údaje o registráciách fyzických osôb SIEA odmietla poskytnúť kvôli ochrane osobných údajov.

Traja prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav aktualizovali na svojich webstránkach využitú, rezervovanú a voľnú kapacitu v ich sústavách stanovenú pre pripájanie lokálnych zdrojov i dotovaných zariadení OZE a VÚ KVET. Ku kapacite určenej na rok 2020 pripočítali aj objem, ktorý výrobcovia nevyužili ešte v roku 2019.

Žilinská teplárenská sa pripravuje na výstavbu novej kogeneračnej jednotky spaľujúcej zemný plyn. V rámci tejto investície plánuje inštalovať trojfázový regulačný distribučný transformátor T10 slúžiaci pre vyvedenie elektrického výkonu, ktorý je aktuálne v procese posudzovania ekológov (EIA).

Prvé tohtoročné kolo projektu Zelená domácnostiam II bude vyhlásené dňa 18.2.2020. Mimobratislavské domácnosti v ňom budú môcť žiadať o poukážky na inštaláciu tepelných čerpadiel, o ktoré je v pokračovaní schémy najväčší záujem.

Japonský súd v Hirošime nariadil spoločnosti Shikoku Electric Power, aby prerušila prevádzku svojho jediného jadrového reaktora na treťom bloku elektrárne Ikata. Na reaktore, ktorý bol dlhodobo v nevôli verejnosti, prebiehala od decembra údržba. Firma sa plánuje voči rozhodnutiu súdu odvolať.

Spoločný podnik pre palivové články a vodík (FCH JU) zverejnil výzvu na predkladanie žiadostí pre projekty v roku 2020. K dispozícii je rozpočet 93 miliónov eur na podporu 24 tematických okruhov. Národná vodíková asociácia verí, že na vodíkovej mape EÚ sa objaví aj prvý projekt zo Slovenska.

Investície do obnoviteľných zdrojov energie vlani celosvetovo dosiahli 282,2 mld. dolárov, vypočítala spoločnosť BloombergNEF. Smerovali hlavne do onshore veterných parkov v USA a offshore parkov v Číne a Európe. V Európe sa preinvestovalo asi 54,3 mld. dolárov, čo predstavovalo medziročný pokles o 7 %. Najviac projektov dostalo zelenú v Španielsku, a to pri rekordne nízkych nákladoch na MWh.

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Premiér Peter Pellegrini po stretnutí šéfov vlád krajín V4 v Prahe uviedol, že SR bude pokračovaťdokončení AE Mochovce, pretože si chce splniť svoj záväzok a do roku 2050 mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku. Postoj SR k energii z jadra vyjadril za prítomnosti rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza.

Trestným oznámením poslanca Karola Galeka (SaS) na Generálnu prokuratúru, ktoré pred mesiacom podal kvôli viacerým podozreniam z nedodržiavania štandardov bezpečnosti pri dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach, sa už zaoberá Krajská prokuratúra v Bratislave. Galek dnes upozornil aj na program novej rakúskej vlády ľudovcov (ÖVP) a Zelených, ktorá chce bojovať proti spusteniu rozostavaných blokov v Mochovciach a požadovať nové posúdenie vplyvov na životné prostredie. Vláde SR vyčíta pasivitu a nezáujem. 

Zdroj: sféra, a.s.

Nemecká vláda schválila plán na postupné odstavenie uhoľných elektrární do roku 2038. Kabinet pod vedením Angely Merkelovej vyčlení dokopy 40 miliárd eur ako kompenzáciu pre štyri spolkové krajiny, regióny a firmy, ktorých sa vyradenie hnedého uhlia z energetického mixu dotkne najviac.

Slovenskí architekti a spoločnosti zo stavebného sektora podpisujú Manifest 2020. Upozorňuje na to, že budovy sú zodpovedné za takmer 40 % globálnych emisií CO2 a vyzýva zástupcov odvetvia, aby pristupovali k výstavbe s minimálnym vplyvom na životné prostredie. Aktuálne má 174 signatárov.

Ukrajina odhaduje, že v dôsledku plynovodu TurkStream môže zaznamenať výpadok príjmov z tranzitu na úrovni 450 miliónov dolárov ročne. Informoval o tom podľa agentúry Interfax Serhiy Makogon, šéf ukrajinského prevádzkovateľa prepravnej siete. TurkStream, ktorého prvá vetva bola sprevádzkovaná len minulý týždeň, privádza plyn z Ruska do Turecka po dne Čierneho mora.

Európska investičná banka po roku 2021 končí s financovaním fosílnych palív. Podľa zástupcov Slovenského plynárenského a naftového zväzu existuje v Európe stále dostatok projektov, pre ktoré by pôžičky EIB dávali zmysel, predovšetkým v oblasti posilňovania energetickej bezpečnosti. 

Zdroj: sféra, a.s.

Európska komisia spustila konzultáciu návrhu usmernenia k opatreniam štátnej pomoci v súvislosti s ETS po roku 2021 a znižovaním rizika úniku uhlíka. Pravidlá kompenzácií nepriamych nákladov podnikom sa majú sprísniť. Brusel chce zúžiť počet oprávnených sektorov zo súčasných 14 na 8 odvetví, znížiť mieru kompenzácie na 75 % a vylúčiť kompenzácie pre neefektívne technológie a tiež zaviesť podmienky pre poskytovanie kompenzácií firmám v podobe povinných dekarbonizačných opatrení.

Až 64 % Európanov je ochotných vzdať sa cestovania autom a začať využívať verejnú dopravu, aby pomohli v boji s klimatickými zmenami. Ukázal to prieskum Európskej investičnej banky.

Operačný program Výskum a inovácie sa zlúčil s Operačným programom Integrovaná infraštruktúra. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré aj naďalej zostáva poskytovateľ eurofondov. Celková alokácia zlúčeného operačného programu je vyše 8 mld. eur. 

Český prevádzkovateľ prepravnej sústavy plynu NET4GAS spustil v spolupráci s partnermi Gas Connect AustriaGaz-System verejné konzultácie projektov prírastkovej kapacity na hraniciach medzi Rakúskom a ČR, resp. ČR a Poľskom. Ich potreba vyplynula z nezáväzného dopytu účastníkov trhu.

Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil neskorší termín spustenia plynovodu Nord Stream 2. „Niet pochýb o tom, že dokončenie sa posunie o niekoľko mesiacov. Dúfam, že sa práce ukončia do konca tohto roka alebo v prvom kvartáli toho nasledujúceho a že plynovod sa sprevádzkuje,“ uviedol na tlačovej konferencii po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel.

Zdroj: Úrad prezidenta Ruskej federácie

Tepláreň Košice čaká rekonštrukcia parnej turbíny TG2 vyrobenej v roku 1979, ktorá je súčasťou technologického bloku TEKO 2. Hodnota zákazky, ktorú zrealizuje slovenská spoločnosť Malm, je vyše 6 miliónov eur bez DPH. Spoločnosť vlani ukončila modernizáciu na technologickom bloku TEKO 1.

útlme využívania uhlia v Česku by sa mohlo rozhodnúť do konca tohto roka. Uhoľná komisia, ktorú zriadila vláda, je poverená do septembra pripraviť tri možné scenáre. Rýchly scenár by počítal s dekarbonizácou v rokoch 2030 až 2035, stredný od 2035 - 2045 a pomalý od 2045 - 2050.

Nórska spoločnosť Gassco prepravila v roku 2019 prostredníctvom svojich potrubí do európskych krajín a Veľkej Británie takmer 107 miliárd metrov kubických plynu. Pri medziročnom porovnaní ide o mierny pokles. Nórsko je po Rusku druhým najväčším producentom zemného plynu v Európe.

Litovský energetický regulačný úrad udelil pokutu vo výške takmer 28,6 tisíc eur spoločnosti UAB Geros dujos za manipuláciu veľkoobchodného trhu so zemným plynom a porušenie nariadenia REMIT. Pokuta predstavuje 7,5 % ročných tržieb firmy, ktorej tiež litovský regulátor odňal povolenie na činnosti dodávky plynu na tamojšom trhu. Za delikty podľa nariadenia REMIT už firmy v rôznych európskych krajinách dostali pokuty cez 30 miliónov eur.

Český prepravca plynu NET4GAS spustil verejnú konzultáciu k prepojovacej dohode pre nový hraničný bod Brandov – Eugal, ktorý je súčasťou projektu pre zvýšenie prepojovacej kapacity medzi ČR a Nemeckom, resp. aj pre ďalší tranzit smerom na Slovensko po sprevádzkovaní Nord Stream 2.

Nová vláda ÖVP a Zelených chce dosiahnuť klimatickú neutralitu Rakúska do roku 2040. Boj proti uhliu aj jadru vyhlásila v oficiálnom programe vlády, podľa ktorého chce zabrániť financovaniu a výstavbe atómových elektrární najmä v susedných štátoch všetkými dostupnými politickými a právnymi prostriedkami. Rozhodne a vehementne sa bude zasadzovať proti spusteniu slovenských blokov Mochovce 3 a 4 a za opätovné vykonanie EIA, uvádza sa v programe. 

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Škoda JS sa stal František Krček. Kľúčový dodávateľ technológie pre nové bloky AE Mochovce sa podľa neho nachádza križovatke. Za ideálny scenár po dokončení zákazky na Slovensku by preto považoval, keby sa plynule prešlo k realizácii nového jadrového zdroja v Česku. Ak sa v roku 2020 neprijme konečné rozhodnutie, hrozí podľa jeho názoru prerušenie kontinuity spojené s rizikom odchodu expertov.

Zdroj: Archív MJ

Od 1. 1. 2020 vstúpilo do platnosti nové nariadenie EÚ 2019/943, ktoré upravuje základné princípy efektívneho fungovania vnútorného trhu s elektrinou. Nové pravidlá posilňujú prepájanie národných trhov a cezhraničné obchodovanie, zlepšujú integráciu OZE, skladovania i signálov na strane dopytu a posilňujú postavenie odberateľov. Nariadenie tiež obmedzuje poskytovanie štátnej pomoci pre nové znečisťujúce uhoľné elektrárne.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva počas nasledujúcich rokov stabilný dopyt po uhlí, ktorý bude poháňať najmä ekonomický rast hlavných ázijských ekonomík. Trend bude určovať hlavne Čína, kde sa produkuje a spotrebuje polovica uhlia na svete. Podľa IEA v Európe a USA klesá výroba elektriny z uhlia rýchlym tempom. Dôvodom sú rast výroby elektriny zo slnka a vetra, nízke ceny zemného plynu a stagnujúci dopyt po elektrine.

Zdroj: International Energy Agency

Do programu budúcej schôdze parlamentu (21. január 2020) sú zaradené aj dva návrhy opozície, ktoré chcú novelizovať zákon o teple. Ich cieľom je umožniť, aby odberateľom v prípade výhodnosti nebolo bránené zriadiť si vlastnú kotolňu v bytovom byte. Návrhy sa tiež usilujú upraviť podmienky, za akých môžu dodávatelia a obce vydávať záväzné stanoviská v stavebných konaniach.

Slovenské elektrárne finišujú s procesom úpravy palivovej základe Elektrárne Vojany. Závislosť od importu čierneho uhlia z Ruska a Ukrajiny má znížiť spoluspaľovanie tuhých druhotných palív na báze ropných produktov a biomasy. Transformáciou prejde po roku 2023 tiež Elektráreň Nováky.

Štátna spoločnosť JAVYS vyhlásila výberové konanie na obsadenie funkcie člena predstavenstva. Uchádzači musia okrem odborných znalostí v oblasti energetiky spĺňať aj kritérium praxe v riadiacej funkcii v dĺžke minimálne 5 rokov.

V Istanbule bol dnes uvedený do prevádzky plynovod TurkStream, ktorý bude po dne Čierneho mora privádzať plyn z Ruska do Turecka. Jeho prvá vetva má slúžiť na dodávku tureckým zákazníkom, druhá vetva, ktorej dokončenie sa očakáva koncom tohto roka, bude určená na zásobovanie krajín juhovýchodnej Európy. Ceremoniálu sa zúčastnili prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan, šéf Gazpromu a lídri Bulharska a Srbska. Celková kapacita oboch vetiev plynovodu predstavuje 31,5 miliárd kubíkov ročne. 

Zdroj: Úrad prezidenta Tureckej republiky

Britský regulátor Ofgem v rámci vyšetrovania blackoutu, ktorý nastal 9. 8. 2019, potvrdil, že jeho príčinou bolo súbežné odpojenie offshore veterného parku a paroplynovej elektrárne zo sústavy. Ich prevádzkovatelia zaplatia každý pokutu 4,5 mil. libier. Ďalších 1,5 mil. libier zaplatí distribútor elektriny, ktorý začal príliš skoro opätovne pripájať odberateľov. Ofgem tiež vyhodnocuje schopnosť národného prevádzkovateľa prenosovej sústavy reagovať na obdobné udalosti.

Regulačný úrad vyhovel žiadosti spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava o udelenie výnimky z článku 16 ods. 8 nariadenia o vnútornom trhu s elektrinou EÚ, ktoré určuje prevádzkovateľom povinnosť poskytovať 70 % prenosovej kapacity na cezhraničné obchodovanie. Výnimka ÚRSO sa vzťahuje na celý rok 2020.

Výstavba britskej elektrárne Hinkley Point C pokračuje podľa plánu. Jedným z míľnikov roka 2019 bol zdvih ochrannej obálky reaktoru o hmotnosti 170 ton, ktorý sa podarilo uskutočniť pomocou 250 metrov vysokého stožiaru "Big Carl". 

Zdroj: EDF Energy

Takmer 5 % slovenských domácností si nemôže dovoliť primerané teplo vo svojich domovoch. Najväčší problém s financovaním adekvátneho vykurovania v rámci EÚ majú domácnosti v Bulharsku (34 %), Litve (28 %) a Grécku (23 %), ukázali výsledku najnovšieho prieskumu Eurostatu.

Prevádzkovateľ českej prenosovej sústavy, ČEPS, sa ako prvý pripojil k medzinárodnej platforme TERRE, ktorá si kladie za cieľ zabezpečiť regulačnú energiu s dostupnosťou služieb do 30 minút v rámci Európy. V súčasnosti je do projektu zapojených 8 operátorov.

Spoločnosť Eustream podpísala prepojovaciu dohodu s novo ustanoveným prepravcom plynu na Ukrajine. Vznik nového subjektu je výsledkom unbundlingu spoločnosti Naftogaz v zmysle pravidiel EÚ. 

1 2 3 4 5

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK