V krátkosti

ÚRSO na spoločnom rokovaní vyzval dodávateľov poslednej inštancie, aby bývalým zákazníkom Slovakia Energy neúčtovali maximálne ceny elektriny v zmysle inštitútu DPI, ale poskytli im elektrinu za regulované ceny. „Úrad skúma mechanizmy a možnosti vzniku fondu na ochranu odberateľov energií, o čom som aj na stretnutí otvoril diskusiu. Jeho princíp by bol podobný tomu, ako ho dnes poznáme v bankovníctve pri ochrane vkladov zákazníkov pri krachu bánk,“ spresnil predseda ÚRSO Andrej Juris. Do fondu na ochranu odberateľov energií by podľa Jurisa v dobrých časoch prispievali všetci dodávatelia energií a v prípade potreby by sa potom z neho kompenzovali prípadné straty a zvýšené náklady.

Konferenciu ENERGOFÓRUM® 2021, ktorá sa uskutoční na budúci týždeň, 21. a 22. októbra 2021, na Táľoch, bude možné sledovať aj online formou.

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) vyjadril znepokojenie z vyjadrení ministra hospodárstva Richarda Sulíka, podľa ktorého je štát  pripravený prevziať dodávky tepla aj za prípadné skrachované teplárne. SZVT považuje za problém teplárenstva neočakávaný rast trhových cien plynu na burzách, nie manažérske zlyhania. SZVT navrhuje, aby štát reguloval ceny plynu pre domácnosť, ktorá vstupuje do výroby tepla v systémoch CZT. Teplári navrhujú aj zníženie DPH na výrobu tepla z CZT s cieľom zmierniť dopady na konečných spotrebiteľov.

Krátko potom, čo skupina Bohemia Energy ohlásila odchod spoločnosti Slovakia Energy zo slovenského trhu, ukončila svoje pôsobenie v oblasti dodávok energií aj v Česku. V jej českom portfóliu bolo až 900-tisíc odberných miest (vyše 600-tisíc v elektrine a necelých 300-tisíc v plyne), ktorým skupina dodávala energie prostredníctvom dcérskych firiem: Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Skupina požiada českého regulátora ERÚ o zrušenie licencií pre každú z nich. Zákazníkov v Česku dočasne (najviac 6 mesiacov) preberú dodávatelia poslednej inštancie, ktorí sú pri oboch komoditách rozdelení podľa distribučného územia.

O bývalých odberateľov spoločnosti Slovakia Energy, ktorí spadli do záchrannej siete DPI, sa na trhu žiadna bitka nekoná. Štátna spoločnosť SPP je ochotná dodávať im plyn za regulované cenníkové ceny aj napriek tomu, že na tom nezanedbateľne prerobí, pretože plyn musí dodatočne nakúpiť na burze. Problémom je elektrina. Štát by chcel, aby dodávatelia DPI urobili to isté, ale zahraniční akcionári požadujú kompenzácie. O zákazníkov Slovakia Energy nestoja ani menší alternatívni hráči, pre ktorých by boli straty likvidačné.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Stredoslovenská distribučná (SSD) rozbieha čiastočnú rekonštrukciu 40-kilometrového vedenia VVN (110 kV) v okresoch Banská Bystrica a Zvolen. Hodnota investície je  3,6 milióna eur. „Na trase Medzibrod – Lieskovec vymeníme všetky fázové vodiče za nové. Súčasne zdemontujeme zemné lano natiahnuté na vrcholoch stožiarov slúžiace ako bleskozvod. Nahradíme ho novým kombinovaným zemným lanom, ktoré plní tiež komunikačnú funkciu, pretože obsahuje optické vlákna," dodal Vladimír Svetlošák, manažér SSD. Realizáciu chce firma stihnúť do konca budúceho roka.

Spoločnosť OKTE, ktorá organizuje krátkodobý trh s elektrinou na Slovensku, v piatok (8. októbra 2021) odstúpila od zmluvy o zúčtovaní odchýlky so spoločnosťou LE Trading, ktorá doplatila na kritické zdražovanie na spotových trhoch.

ÚRSO kvôli kritickej situácii na trhoch s plynom upravuje pre teplárenské firmy korekčný koeficient (kp) na hodnotu 1,8924. Pre minulý rok mal pritom kp hodnotu 1,00. Regulátor tento krok zdôvodňuje ochranou domácností. „Z výsledkov analýzy vyplýva, že viaceré teplárenské spoločnosti na Slovensku boli dramatickým vývojom na trhu so zemným plynom mimoriadne zaskočené a nestihli si zemný plyn určený na výrobu tepla v roku 2022 nakúpiť v čase, kedy cena plynu bola priaznivejšia," vysvetlil predseda regulačného úradu Andrej Juris.

Spoločnosť OKTE, ktorá organizuje krátkodobý trh s elektrinou na Slovensku, informovala, že ku dňu 8. októbra 2021 bola ukončená zmluva o zúčtovaní odchýlky so spoločnosťou Slovakia Energy.

Hornonitrianske bane (HBP) ukončili ťažbu v bani Handlová a Nováky I v súlade s vládnym útlmovým programom. O prácu prišlo 237 zamestnancov, informovali HBP v tlačovej správe. Zvyšok zamestnancov bude preradených na pracoviská ostatných ťažobných úsekov spoločnosti.

ÚRSO apeluje na dodávateľov poslednej inštancie (DPI), aby vychádzali v ústrety zákazníkom končiacej Slovakia Energy. Úrad zároveň vyzýva ostatných dodávateľov energií, aby s dotknutými odberateľmi čo možno najskôr uzatvárali nové riadne zmluvy v snahe skrátiť mimoriadny režim dodávky. DPI sa ako produkt ochrany spotrebiteľa poskytuje maximálne 3 mesiace. Pre dotknutých odberateľov vypracoval ÚRSO usmernenie

Odberateľov firmy Slovakia Energy, ktorá minulý týždeň oznámila ukončenie pôsobenia na slovenskom trhu, preberie pri plyne od piatku (8. 10.) dodávateľ poslednej inštancie (DPI), štátna firma SPP. Informoval o tom na brífingu štátny tajomník MH SR Karol Galek. Pri elektrine sa inštitút DPI začne uplatnovať od soboty (9. 10) a dodávateľ závisí (ZSE Energia, SSE a VSE) od toho, do ktorého distribučného územia patrí odberné miesto. Minister hospodárstva Richard Sulík doplnil, že prípad Slovakia Energy skúmajú právnici MH SR. Ak sa preukáže, že alternatívny dodávateľ porušil platnú legislatívu, nevylúčil ani právnu dohru.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Na riskantnú obchodnú stratégiu doplácajú na Slovensku nielen dodávatelia energií. Vlna extrémneho zdražovania na spotových trhoch sa pravdepodobne stala osudnou aj pre obchodníka s elektrinou, spoločnosť LE Trading. Firma OKTE, ktorá organizuje krátkodobý trh s elektrinou v SR, po nesplnení záväzkov pozastavila subjektu zúčtovania registráciu denných diagramov. 

Rezort hospodárstva SR podporí výstavbu verejných nabíjačiek pre elektromobily sumou 647-tisíc eur. V zozname schválených žiadostí sú obce, VÚC, ako aj podnikatelia. Do polroka pribudne 198 štandardných AC staníc, ale aj 43 rýchlonabíjacích DC bodov, ktoré boli premiérovo súčasťou druhej dotačnej výzvy. Okrem elektronabíjačiek v tomto roku pribudnú v SR aj prvé vodíkové stanice.

Protimonopolný úrad SR rozhodol o uložení pokuty takmer 1,2 mil. eur za zneužívanie dominantného postavenia v oblasti správy priemyselného parku a výroby a dodávok energií. Podnikateľ, ktorým je podľa našich informácií spoločnosť Chemes, od roku 2017 zaväzuje firmy vykonávajúce podnikateľskú činnosť v priemyselnom parku odoberať energie od neho a zároveň im znemožňoval, aby si energie vyrábali samy alebo ich odoberali od tretích strán. Rozhodnutie PMÚ zatiaľ nie je právoplatné.

Spoločnosť OFZ, výrobca ferozliatin z Oravy, odstaví viac než polovicu svojich pecí, informuje TASR. Dôvodom je nárast ceny elektriny na burze.

V slovenskom pavilóne na Expo Dubaj predstavili vodíkový automobil MH2, ktorý vznikol v spolupráci Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group.

Priemerná cena elektriny na dennom trhu s elektrinou, ktorý organizuje spoločnosť OKTE, v septembri 2021 medzimesačne vzrástla o 55,2 % na úroveň 132,7 EUR/MWhNajdrahšie ceny boli evidované v utorok 28. 9. 2021 o 20. hodine, kedy vystrelili na hodnotu 237,01 EUR/MWh. Najnižšie ceny sa vyskytli 24. septembra 2021 o 3. hodine, kedy poklesli na hodnotu 57,83 EUR/MWh. Negatívne ceny sa v septembri nevyskytli.

Zdroj: OKTE, a.s.

Na pokyn ministra hospodárstva Richarda Sulíka uskutoční spoločnosť SPP - distribúcia takzvaný stres test, do ktorého budú zahrnutí všetci obchodníci s plynom a skladovatelia. Test by mal podľa rezortu spresniť, koľko bude mať Slovensko k dispozícii plynu v prípade krízovej situácie. 

Novým projektovým riaditeľom dostavby tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce sa od 1. októbra 2021 stal Robert Jordan, ktorý uplynulých 5 rokov pôsobil ako šéf projektu Hinkley Point C vo Veľkej Británii. V minulosti pracoval aj pre Mitsubishi Hitachi Power System, ktorá má portfólio elektrární po celej Austrálii alebo spoločnosť Linde Engineering v Nemecku. Tretí blok atómky v Mochovciach je pred spustením fyzikálneho spúšťania. Proti rozhodnutiu ÚJD bol podaný rozklad environmentalistov z organizácie Global 2000, ktorý sa vyhodnocuje.

Zdroj: Slovenské elektárrne, a.s.

ÚRSO pripravuje novelu vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenenergetike, ktorá má priniesť viacero zmien vrátane úpravy G-komponentu. Výška poplatku za prístup do distribučnej sústavy je dnes podľa asociácie SAPI netransparentná. „G-komponent nie je daň, ale konkrétny mechanizmus a ÚRSO musí zverejniť, na základe čoho jeho výšku stanovuje," uviedol šéf SAPI Ján Karaba, podľa ktorého neprimeraná výška G-komponentu robí prevádzku obnoviteľných zdrojov nerentabilnou.

Ťaženie jedného z najdravejších alternatívnych dodávateľov energií na Slovensku sa blíži ku koncu. Spoločnosť Slovakia Energy požiadala ÚRSO o ukončenie podnikania v oblasti obchodu s elektrinou a zemným plynomFirma žiadosť o odňatie licencie zdôvodňuje cenovou reguláciou dodávky, ale problémy súvisia aj s kritickým navýšením cien elektriny a plynu na burze.

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel dnes otvorila v obchodnom centre Nivy v Bratislave nové Zákaznícke centrum SPP. Zákazníkom bude k dispozícii 7 dní v týždni v čase od 9.00 do 21.00 h.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala za člena Regulačnej rady, ktorá je kontrolným a odvolacím orgánom ÚRSO, Miroslava Dudláka. Jeho funkčné obdobie bude 6 rokov. Hlava štátu si vyberala z dvojice kandidátov, o ktorých vjúlii rozhodli poslanci. Protikandidátom bol Ľubomír Selc.

SIEA pripravila pre podnikateľov finančnú pomoc na zavedenie technologickej inovácie. Celková suma určená na výzvu predstavuje 2 milióny eur a výška inovačnej poukážky sa pohybuje od 2 do 10-tisíc eur, a to až do hodnoty 85 % oprávnených výdavkov. 

Prevádzka jadrových zariadení spoločnosti JAVYS lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce bola v prvom polroku 2021 stabilná s mimoriadne nízkymi výpusťami do atmosféry a hydrosféry. Podľa správy JAVYS sa nevyskytla sa žiadna radiačná nehoda, ani radiačná havária.

Národná banka Slovenska (NBS) očakáva v roku 2022 zrýchlenie rastu cien v zásade vo všetkých kategóriách, ale najmä potravín a regulovaných cien energií. Cenový vývoj súvisí s nerovnomerným zotavovaním sa rôznych častí globálnej ekonomiky z pandémie a mal by byť dočasný. Časť vývoja cien energií možno podľa NBS pripísať nákladom súvisiacim s prechodom na nízkouhlíkovú ekonomiku v Európe a vo svete. Priemerná inflácia tak zrýchli z tohtoročných 2,4 % na 3,9 % v 2022.

Tepláreň Košice sa snažila o odkúpenie Košickej energetickej spoločnosti (KES), ktorá pre najväčšiu štátnu výhrevňu dodáva teplo z drevnej štiepky na základe dlhodobej zmluvy. Každoročne ide o zhruba 49 MWh tepla. Štátni manažéri si objednali hĺbkovú kontrolu kogeenračky KES u poradenskej spoločnosti PwC. K dohode medzi partnermi napokon podľa našich informácií nedošlo. Dôvodom je cena. 

Niektorí dodávatelia energií v Česku sa snažia zbaviť produktov s fixovanou cenou pre odberateľa, ktoré sú aktuálne pre nich nevýhodné kvôli vysokým cenám elektriny a plynu na burze. Energetický regulačný úrad (ERÚ) informoval, že v priebehu septembra sa naň obrátili stovky zákazníkov, ktorým sa dodávateľ usiluje ukončiť produkt s garantovanou cenou za dodávku. Ďalším problémom je podľa ERÚ údajné rapídne navyšovanie mesačne hradených zálohových platieb, často až na dvojnásobok.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava zverejnila požiadavky pre objemy jednotlivých druhov podporných služieb na rok 2022.

Spoločnosti EP Infrastructure, Eustream, Nafta a RWE Supply & Trading podpísali memorandum o spoločnom postupe pri výrobe modrého vodíka na východe Slovenska, ktorý by sa prepravoval do Nemecka či západnej Európy. CO2 zachytený pri jeho produkcii by sa mohol ukladať vo vyčerpaných ložiskách plynu v SR a v susedných krajinách vrátane Ukrajiny. Firmy už zriadili spoločnú pracovnú skupinu, ktorá vytvorí plán realizácie projektu a bude viesť dialóg s relevantnými partnermi.

Novou predsedníčkou Združenia dodávateľov energií sa stala Jana Ambrošová, ktorá v minulosti pôsobila v spoločnostiach SPP, VSE Holding, SEPS alebo Slovenské elektrárne

Mimoriadna schôdza parlamentu k téme očakávaného zvyšovaniu koncových cien elektriny, zemného plynu a tepla v roku 2022 pre zraniteľných odberateľov, ktorú iniciovala skupina opozičných poslancov na čele s Robertom Ficom (Smer-SD), sa uskutoční v utorok (28. 9. 2021). 

V rámci projektu jednotného trhu s elektrinou (SDAC) sa 3. novembra 2021 uskutoční testovanie úplného rozpojenia trhov s účastníkmi trhu, ktorého cieľom je potvrdiť pripravenosť zvládnutia takejto situácie v podmienkach každodennej prevádzky. Skúšky sa uskutočnia mimo prevádzkových časov SDAC. Slovensko v projekte zastupujú spoločnosti OKTE a SEPS. Simulované bude úplné rozpojenie trhov kvôli problému s kalkuláciou výsledkov. Organizátori krátkodobých trhov zverejnia iba výsledky lokálnych aukcií.

Prepravcovia plynu zo Slovenska (Eustream), Česka (NET4GAS), Ukrajiny (Gas TSO of Ukrajine) a Nemecka (OGE) chcú spoločne rozvíjať stredoeurópsky vodíkový koridor. Cieľom iniciatívy Central European Hydrogen Corridor je tranzit vodíka z produkčných oblastí na Ukrajine, ktorý by sa cez územie SR a ČR dostal do oblastí budúceho veľkého dopytu po vodíku v Nemecku a EÚ. Naplnenie vízie si vyžiada enormné investície do úpravy existujúcej prepravnej siete, aj výstavby nových plynovodov a kompresorových staníc. Projektoví partneri už začali skúmať technickú uskutočniteľnosť vytvorenia vodíkového koridoru v množstve do 120 GWh za deň od roku 2030.

Zdroj: Central European Hydrogen Corridor

ÚRSO pripravil pre odberateľov infografiku s tipmi ako zvýšiť energetickú efektívnosť v domácnostiach.

V areáli firmy JAVYS v Jaslovských Bohuniciach sa v stredu (22. septembra 2021) konalo celoareálové havarijné cvičenie. Simulovanou udalosťou na jadrovom zariadení bol zásah blesku do časti rozvodnej siete s následným zaplavením rozvodne.

Po necelom mesiaci chce skupina opozičných poslancov na čele s Robertom Ficom (Smer-SD) opäť zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu kvôli budúcoročného rastu koncových cien energií pre zraniteľných odberateľov. Témou má byť aj ohrozenie finančných záujmov Slovenska v kontexte spustenia plynovodu Nord Stream 2. Plénum koncom augusta podobný program mimoriadnej schôdze k cenám energií neschválilo.

Hoci dekarbonizačný program postupne redukuje objem spaľovaného uhlia v štátnych teplárňach, náklady na nákup emisných povoleniek v dôsledku trhových výkyvov rastú. Cenu tepla negatívne ovplyvňujú aj burzové ceny plynu. Zefektívnenie prevádzky teplární má priniesť aj transformácia teplární do akciovej spoločnosti MH Teplárenský holding, ktorá by mala byť ukončená v máji 2022.

Za rapídnym nárastom cien plynu na energetických burzách v Európe vidí skupina 43 europoslancov úmyselné konanie ruského Gazpromu. Európsku komisiu žiadajú o prešetrenie podozrení z porušenia pravidiel hospodárskej súťaže EÚ. Signatármi listu sú aj Miriam Lexmann a Eugen Jurzyca

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) a Slovenská bioplynová asociácia (SBA) podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci, ktorého cieľom je podpora produkcie a využitia bioplynu, biometánu v doprave a v plynárenstve. V SR aktívne pôsobí takmer stovka bioplyniek, v najbližších rokoch sa im skončí podpora štátu formou výkupných cien a ich budúcnosť je otázna. „Spolupráca medzi SBA a SPNZ má poukázať na fakt, že v našej krajine vieme a chceme vyrábať zelený bioplyn ako aj biometán, či bioCNG a bioLNG," uviedla nová predsedníčka SBA Patrícia Gašparcová. SPNZ má podobný dokument podpísaný aj s Národnou vodíkovou asociáciou.

ÚRSO zverejnil hodnoty korekčných koeficientov pre teplárne na rok 2022. Regulátor zároveň zisťuje reálnu situáciu v teplárenstve ohľadom nákupu plynu pre účely výroby tepla v kontexte rastu cien na burze EEX. Úrad zaslal dotknutým dodávateľom výzvu na poskytnutie podkladov a informácií. 

Spoločnosť Slovnaft zmodernizovala aj svoju tretiu monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia, ktorá sa nachádza vo Vlčom hrdle. Na stanici došlo k výmene všetkých analyzátorov a rozsah meraní sa rozšíril o tuhé znečisťujúce látky PM2,5 a tiež o látky benzén, toluén a xylén. Hodnota investície, modernizácie troch monitorovacích staníc kvality ovzdušia v správe Slovnaftu, dosiahla 600 000 eur.

Na druhom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach sa v sobotu (18. septembra 2021) začne posledná plánovaná generálna odstávka v tomto roku, ktorá potrvá tri týždne. Hlavným cieľom odstávky je výmena takmer pätiny paliva v reaktore a vykonanie plánovanej údržby a projektov na zvýšenie bezpečnosti. Slovenské elektrárne plánujú pokračovať aj v jednej z najväčších investičných akcií – seizmickom zodolňovaní bloku.

V procese prípravy novej regulačnej politiky od roku 2023 pracuje ÚRSO aj s témou postupnej cenovej deregulácie dodávky elektriny a plynu. Samotný spôsob realizovania deregulácie, po ktorej už roky volajú účastníci energetického trhu, je závislý od prijatia novej legislatívy pripravovanej MH SR. 

ÚRSO predložil do MPK návrh novely vyhlášky (18/2017 Z.z.) o cenovej regulácii v elektroenergetike, podľa ktorej sa má znížiť poplatok pre výrobcov elektriny za prístup do distribučnej sústavy zo súčasných 30 % na 10 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity. Vyhláška prinesie aj ďalšie zmeny ako nové sadzby pre odberné miesta s nabíjačkou pre elektromobily alebo IMS. Zároveň sa upravuje časové obdobie pri zohľadnení ekonomicky oprávnených nákladov na nákup emisných kvót.

Pre splnenie cieľov EÚ v oblasti výroby vodíka bude potrebné v najlbližšej dekáde vybudovať elektrolyzéry s celkovou kapacitou 40 GW. Podľa štúdie Guidehouse ale Brusel doteraz neprišiel s konkrétnejšou legislatívou, ktorá by dokázala stimulovať trh na strane ponuku a dopytu. Výzvou je najmä zníženie nákladov na výrobu vodíka. Súčasné pravidlá nedokážu zabezpečiť dostatočne rýchle zlacnenie produkcie. Kým alternatívy vodíka vyrobené na fosílnej báze stoja 2 EUR/kg, zelený vodík vyrábaný elektrolýzou stojí 6,6 EUR/kg.

1 2 3 4 5

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK