Stretnutie na tému Reforma systému podpory OZE

23.3.2018

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Takmer na dosah sa zdá byť predloženie návrhu novely zákona o obnoviteľných zdrojoch, ktorú ministerstvo intenzívne pripravuje už od roku 2016. Dotiahnuť detaily a zaviesť zamýšľané zmeny do praxe si však ešte vyžiada určitý čas.

O východiskách, zámeroch, jednotlivých procesoch aj dosahoch diskutovali tento týždeň členovia platformy ENERGOKLUB® s vybranými hosťami na špeciálnom podujatí, ktorého sa zúčastnili odborníci z radov energetických a konzultačných firiem, zástupcovia ministerstva hospodárstva, Úradu pre reguláciu sieťových odvetví aj Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Živá a otvorená diskusia potvrdila význam spoločných stretnutí so zapojením širokého spektra aktérov, ktorí sú do prípravy novej legislatívy zapojení v rôznych formách a budú opatrenia implementovať v praxi.

Plán reformy súčasného systému prebieha v mantineloch legislatívy EÚ, najmä usmernení o štátnej pomoci v oblasti energetiky. Diskutujúci sa zhodli na tom, že novela môže malými krokmi priniesť posun vpred, resp. dosiaľ skôr negatívne vyhliadky obrátiť na pozitívne. Dôležitým prvkom novely je zavedenie systému aukcií s cieľom dosiahnuť udržateľnosť nákladov na podporu rozvoja OZE a kombinovanej výroby elektriny a tepla s dlhodobou perspektívou ich zníženia.

V rámci debaty sa pozornosť venovala aj otázke tvorby dlhodobých stratégií v oblasti energetiky na slovenskej i európskej úrovni.

Zdroj: SFÉRA, a.s.
Zdroj: SFÉRA, a.s.
Zdroj: SFÉRA, a.s.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK