Diskusia o novelizácii cenových vyhlášok

16.2.2018

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Čo očakávať od ohlásenej novely cenových vyhlášok v elektroenergetike a plynárenstve? Aké podnety zamýšľajú zaslať oslovené subjekty? Kde vidia priestor pre posun trhu vpred? Aj o tom diskutovali odborníci a zástupcovia energetických firiem na stretnutí platformy ENERGOKLUB vo štvrtok 15. februára 2018.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v januári ohlásil, že pracuje na novele cenových vyhlášok a vyzval niektoré regulované subjekty, aby mu predložili námety.

V rámci diskusie prítomní upozornili, že európskym štandardom pri príprave zmien v regulačnej oblasti je spustiť niekoľkotýždňový konzultačný proces, ktorý je otvorený pre všetky zainteresované strany a nie oslovovať len vybrané firmy či asociácie, ako je zvykom ÚRSO. Požiadavku vyčísliť dopady na koncovú cenu, inak tieto návrhy regulačný úrad nezohľadní, označili za neadekvátnu.

Súčasnú situáciu v oblasti regulácie na Slovensku považujú energetici za znepokojivú. Taktiež sa zhodli na previazanosti mnohých aspektov energetickej agendy, ktorú bude potrebné reflektovať v súvislosti s legislatívou EÚ, a ktoré sa na Slovensku riešia parciálne a bez vzájomného súvisu na pôde rozličných ministerstiev a štátnych inštitúcií.

Predmetom debaty platformy ENERGOKLUB® bol aj aktuálny návrh novely zákona pre energetiku, ktorý prešiel pripomienkovým konaním. Vláda by ho mala schváliť do konca februára. V novom znení má platiť od 1. júla. 

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK