Ústavný súd uzavrel prípad týkajúci sa platby TPS

8.7.2020

Ústavný súd nevyhovel návrhu poslancov vyhlásiť za protiústavnú časť vyhlášky regulačného úradu, ktorou bola zavedená tarifa za prevádzkovanie systému. Ide o jednu zo zložiek koncovej ceny elektriny. Prípad sa ťahal viac než tri a pol roka.  
Zdroj: Freepik

Sudcovia Ústavného súdu v stredu 8. júla ukončili konanie, ktoré začala skupina 35 vtedy opozičných poslancov OĽANO a SaS v novembri 2016. Ich návrhu nevyhoveli.

Poslanci vo svojom návrhu žiadali posúdiť ústavnosť vyhlášok ÚRSO o pravidlách pre fungovanie trhu s elektrinou a plynom a o cenovej regulácii v elektroenergetike, ktorými sa zaviedla tarifa za prevádzkovanie systému (TPS). Namietali, že platba bola zavedená sekundárnym predpisom a nie zákonom. Dnes už je TPS zadefinovaná priamo v zákone o regulácii.

Poslanci tvrdili, že regulátor prekročil svoje právomoci a nedovolene zasiahol do práva vlastniť majetok, práva na spravodlivý proces a do práva na podnikanie. Argumentovali tiež porušením zákona o regulácii v spojení so zákonom o cenách.

Prostredníctvom TPS sa z tzv. doplatku dotuje predovšetkým výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, kombinovaná produkcia elektriny a tepla a tiež spaľovanie domáceho uhlia v elektrárni Nováky. Prispievajú na ňu odberatelia elektriny, v tomto roku aktuálne vo výške 23,6210 €/MWh. Doplatok, ktorý z TPS vlani smeroval výrobcom elektriny z OZE alebo prevádzkovateľom kogeneračných zdrojov, dosiahol výšku 434 miliónov eur. Na výrobu elektriny z domáceho uhlia smeruje ročne viac než 115 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK