Koniec červených čísel. Štátny obchodník s plynom SPP avizuje zisk

19.3.2021

Šéf predstavenstva SPP Milan Urban oznámil, že po rokoch strát očakáva štátny obchodník za rok 2020 kladný hospodársky výsledok. Na tlačovej konferencii, ktorú zorganizoval Slovenský plynárenský a naftový zväz, apelovali zástupcovia sektora na využitie potenciálu zelených plynov. 

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Predseda predstavenstva spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Milan Urban využil Deň plynárov a 165. výročie plynárenstva na Slovensku na to, aby verejnosti tlmočil očakávané výsledky hospodárenia obchodnej divízie štátnej firmy. „Rok 2020 skončil SPP s kladným prevádzkovým výsledkom,” informoval Urban. „Základ zmeny hospodárenia je v zodpovednej konzervatívnej obchodnej politike. Nastúpili aj procesy, ktoré priniesli šetrenie v nákladoch. Na prevádzkovej úrovni (EBITDA, pozn. red.) to znamená 6,6 milióna eur. Predchádzajúci hospodársky výsledok za rok 2019 bol mínus 104 miliónov eur.”

Výsledok hospodárenia mohol byť podľa Urbana ešte lepší. Minulá vláda ale rozhodla, že napriek rozhodnutiu ÚRSO zostanú maximálne ceny za dodávku plynu pre domácnosti zmrazené" na úrovni roka 2019. „Výnos bol znížený o 20 miliónov eur,” doplnil Urban. „Do budúcnosti nemáme za cieľ maximalizovať naše zisky z obchodnej spoločnosti. Sme štátna firma. Naším najlepším ziskom sú spokojní zákazníci, ale každé podnikanie musí dávať zmysel. Musíme generovať prostriedky, ktoré budú vyžadovať naše budúce investície.”Zdroj: SFÉRA, a.s.

Detaily o podnikaní SPP budú známe po schválení hospodárskeho výsledku akcionárom. 

Na trhu so zemným plynom na Slovensku pôsobí 26 aktívnych dodávateľov. Trhový podiel štátneho obchodníka podľa Urbana v roku 2020 neklesol a ustálil sa na úrovni 58 %. Plyn dodáva SPP do zhruba 1,1 milióna odberných miest, z toho väčšinou do domácností. Svoje portfólio postupe rozširuje aj v segmente dodávky elektriny, kde má v súčasnosti trhový podiel 8 %. „SPP je prvou voľbou pre tých, ktorí sa rozhodli zmeniť dodávateľa v elektrine,” povedal Urban.

Očakávaný profit štátneho obchodníka s plynom predpovedal už minister hospodárstva Richard Sulík vo vlaňajšom koncoročnom rozhovore pre informačný portál energoklub.sk. Dnešné potvrdenie kladného hospodárskeho výsledku podľa neho dokazuje, že štát dokáže byť dobrý vlastník. „Po väčšinu rokov, bohužiaľ, dobrým vlastníkom nebol,” komentoval. 

Sulík: Budúcnosť je vo vodíku

Budúcnosť plynárenstva a celkovo energetiky je podľa Sulíka zviazaná s vodíkom. „Ak sa v budúcnosti podarí primiešavať (do plynu) vodík, ktorý by sa mohol vyrábať z rezervných zdrojov atómových elektrární, tak v tomto ja vidím energetickú budúcnosť Slovenska.” Spoločnosť SPP - distribúcia by sa ako monopolný prevádzkovateľ mala podľa jeho slov v budúcnosti zamerať na investovanie do rozširovania distribučnej siete. 

„Považujem za veľmi pozitívne, že v národnom posudzovaní pre projekty IPCEI uspeli projekty H2Infrastructure spoločností Eustream, SPP-distribúcia a NAFTA a Smart Hydra od spoločnosti SPP. Ministerstvo hospodárstva SR vidí v rozvoji vodíka a vodíkových technológií príležitosť pre slovenskú ekonomiku stať sa lídrom v týchto inováciách,” vyhlásil. „Ak sa dôsledne zameriame na podporu vodíkových technológií, môže to slovenskej ekonomike priniesť podobný kvalitatívny skok ako automobilový priemysel na začiatku tohto milénia.“

Zdroj: SFÉRA, a.s.

V krátkodobejšom horizonte sa podľa Milana Urbana treba zamerať na využitie zelených plynov. „Tieto príležitosti by sme nemali zmeškať,” zdôraznil Urban, podľa ktoré by sa mali podporiť všetky perspektívne koncepty. „Zelená budúcnosť je v mojich očiach spojená aj s plynom.” 

O meniacej sa role plynárenstva v európskej energetike sa na tlačovej konferencii rozhovoril aj Tomáš Malatinský, dlhoročný prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ). „V súčasnosti stojíme na prahu tretej plynárenskej revolúcie, kedy predmetom nášho záujmu sú obnoviteľné plyny: bioplyn, biometán, bioCNG, bioLNG, syntetický metán i zmes zemného plynu s vodíkom,“ podotkol niekdajší minister hospodárstva z rokov 2012 - 2014.  

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK