EÚ spúšťa novú energetickú platformu. Prvý mechanizmus sa zameria na vodík
2. 7. 2025
Európska komisia štartuje novú platformu na nákup energií. Nástroj má zvýšiť transparentnosť trhu v EÚ, posilniť konkurencieschopnosť podnikov a urýchliť dekarbonizáciu priemyslu. Ako prvý sa rozbieha mechanizmus pre vodík, neskôr pribudnú strategické nerastné suroviny, zemný plyn a biometán. Platforma s oficiálnym názvom „EU Energy & Raw Materials Platform“ má zlepšiť vyjednávaciu pozíciu európskych firiem pri obstarávaní energií a kritických surovín. Postupne pod jednu strechu združí mechanizmy pre vodík, strategické nerasty, zemný plyn aj biometán – a v budúcnosti by mohli pribudnúť aj ďalšie komodity.
„Dnešným spustením mechanizmu pre vodík dávame európskemu priemyslu možnosť využiť konkurenčné príležitosti a zároveň napredovať k vyššej bezpečnosti dodávok a dekarbonizácii. Toto je len začiatok našej práce v rámci platformy, ktorá ukazuje, že Európa sa nielen prispôsobuje budúcnosti, ale ju aj aktívne formuje,“ uviedol komisár pre energetiku a bývanie Dan Jørgensen.
Vodíkový mechanizmus ako začiatok
Prvá funkčná služba platformy sa zameriava na vodík. Cieľom je rozhýbať stagnujúci trh s obnoviteľným a nízkouhlíkovým vodíkom. Registrácia do „Hydrogen Mechanism“ sa otvára dnes, 2. júla, a prvé párovanie dopytu a ponuky je naplánované na september. Mechanizmus bude agregovať ponuky aj pre deriváty vodíka, napríklad amoniak, metanol či syntetické udržateľné letecké palivo (eSAF).
Kľúčovou faktorom je rozvoj infraštruktúry. Funkčný mechanizmus má zlepšiť plánovanie investícií a zjednodušiť komunikáciu s finančnými inštitúciami. Banky tak získajú ucelený prehľad o projektoch pripravených na financovanie, čo môže urýchliť čerpanie kapitálu z Európskej vodíkovej banky.
Nasledovať budú ďalšie komodity
Po vodíku začne Európska komisia implementovať mechanizmy pre kritické nerastné suroviny, zemný plyn a biometán. Platforma pritom nadväzuje na nástroj AggregateEU, ktorý vznikol v roku 2022 v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajinu a umožnil členským štátom kolektívne nakupovať plyn za výhodnejších podmienok.
Slovenská stopa v európskom projekte
Na vývoji IT riešenia pre „EU Energy & Raw Materials Platform“ sa podieľajú aj slovenskí softvéroví špecialisti. V tendri Generálneho riaditeľstva pre energetiku (DG ENER) uspelo konzorcium spoločnosti PwC a slovenskej softvérovej spoločnosti SFÉRA.
Viac