Brusel hĺbkovo preskúma prevzatie innogy skupinou E.ON

8.3.2019

Európska komisia spustila hĺbkové prešetrovanie plánu prevziať aktíva innogy nemeckým koncernom E.ON. Obáva sa, že by mohlo dôjsť k obmedzeniu konkurencie na maloobchodnom trhu s elektrinou a plynom v štyroch európskych štátoch vrátane Slovenska.

Zdroj: Freepik

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager zdôvodnila rozhodnutie tým, že domácnosti i firemní odberatelia by mali byť schopné nakupovať si elektrinu a plyn za konkurenčné ceny a hĺbkovým skúmaním sa má zaistiť, že aj po akvizícii nedôjde k zvýšeniu cien.  

Nemecké koncerny E.ON aj RWE, ktoré sa na obchode dohodli, sú aktívne naprieč celým energetickým reťazcom od výroby, cez distribúciu po dodávku elektriny a plynu. Po zložitej výmene aktív by sa mal E.ON sústrediť na distribúciu a maloobchodný predaj elektriny a plynu a RWE hlavne na výrobu a veľkoobchodné trhy.

Predbežné skúmanie podľa Európskej komisie ukázalo, že obe strany majú dohromady silnú spoločnú pozíciu na viacerých maloobchodných trhoch v Nemecku, Česku, Maďarsku a na Slovensku. „Navrhnutá akvizícia odstráni významného konkurenta v maloobchodnej dodávke energie v týchto štyroch členských štátoch,“ uviedol vo štvrtok Brusel vo svojej tlačovej správe.

Komisia má teraz 90 pracovných dní, t. j. do 23. júla 2019, na prijatie rozhodnutia.

Koncom februára Európska komisia schválila iný predaj majetku medzi oboma firma. Spoločnosť RWE od E.ON-u získala niekoľko elektrární vyrábajúcich elektrinu z obnoviteľných zdrojov a jadra.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK