Bratislavu bude vykurovať aj teplo zo spaľovne. V minimálnych objemoch

20. 8. 2021

Od budúcej vykurovacej sezóny bude mestská spoločnosť OLO dodávať časť tepla z bratislavskej spaľovne spoločnosti Bratislavská teplárenská. Ďalšiemu navýšeniu objemu dodávok bráni zmluva medzi štátnou teplárňou a firmou PPC Energy. 

Zdroj: SFÉRA, a.s.

V súčasnosti fungujú na Slovensku dve spaľovne, v Bratislave a v Košiciach, ktoré sú schopné energeticky zhodnocovať odpady. Bratislavská prevádzka spoločnosti OLO vo Vlčom hrdle na rozdiel od košickej spaľovne, ktorej vlastníkom je firma KOSIT, nevyužíva teplo vznikajúce ako vedľajší produkt výroby elektriny. Toto sa zmení od jesene 2022, kedy začne časť tepla odoberať štátna Bratislavská teplárenská (BAT) patriaca do skupiny MH Teplárenský holding.

Zatiaľ iba zanedbateľné množstvo tepla

Spoločnosti OLO a virtuálny MH Teplárenský holding sa dohodli na minimálnom ročnom garantovanom objeme dodávok na úrovni 23 GWh. Vo štvrtok (19. augusta 2021) na tlačovej konferencii o tom informovali generálny riaditeľ skupiny MH Teplárenský holding Ľuboš Lopatka a primátor Bratislavy, Matúš Vallo. Prepojenie OLO na BAT je absolútne nevyhnutné, ak chceme hovoriť o ekologickom spracovaní odpadov. Aktuálne už nič nestojí v ceste technickej realizácii projektu a teplo z energetického zhodnotenia odpadov bude čoskoro dodávané Bratislavčanom,“ povedal Vallo. Napojenie sa na kogeneračný zdroj s inštalovaným výkonom 10 MW je reálne už na jeseň budúceho roka, najneskôr však v novembri 2022.

Ďalšie zvýšenie odberu tepla z OLO limituje existujúca zmluva spoločnosťami BAT a PPC Energy, ktorá patrí do skupiny Veolia. Platnosť zmluvy vyprší 1. januára 2032.  Vedenie BAT sa usiluje dohodnúť so spoločnosťou PPC Energy nižšie cenu za dodávku tepla, resp. zníženie objemu povinného odberu. Od dosiahnutia čiastočného kompromisu si BAT sľubuje nižšie ceny pre odberateľov. "V porovnaní s našou vlastnou internou cenou tepla nám PPC Energy dodáva teplo o 21,5 % drahšie. Ročne takýmto spôsobom prichádzame o tretinu tržieb Bratislavskej teplárenskej, čo je zhruba 20 miliónov eur,“ odhadol Lopatka pre energoklub.sk.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať