Koniec uhlia mal prísť skôr. Štátne teplárne doplácajú na emisné kvóty

22. 9. 2021

Hoci dekarbonizačný program postupne redukuje objem spaľovaného uhlia v štátnych teplárňach, náklady na nákup emisných povoleniek v dôsledku trhových výkyvov rastú. Cenu tepla negatívne ovplyvňujú aj burzové ceny plynu. Ďalšie zefektívnenie prevádzky teplární má priniesť aj transformácia teplární do akciovej firmy MH Teplárenský holding, ktorá by mala ukončená v máji 2022.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Šesť teplárenských spoločnosti vo vlastníctve štátu je od minulého roka združených vo virtuálnom holdingu. Na ich hospodárenie má nezanedbateľný vplyv okrem rastúcich burzových cien zemného plynu, ktorý je v súčasnom v palivovom mixe dominantným zdrojom, aj vývoj cien na trhu s emisnými povolenkami. „Ceny emisných povoleniek nás desia,“ priznal na tlačovej konferencii Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ spoločnosti MH manažment. „Sme presvedčení o tom, že kroky, ktoré robíme, súvisiace s úsporami nákladov, možno nedokážu úplne eliminovať tento vplyv, ale zásadným spôsobom ho zmierňujú.“ 

Pri nákupe emisných povoleniek musí vedenie MH Teplárenského holfingu zohľadňovať aj cash flow jednotlivých firiem. „Začíname nakupovať emisné povolenky na budúci rok. Je to capexový výdavok, ale snažíme sa mať aj také zmluvy, ktoré neznamenajú, že v okamihu, keď nakúpite povolenky ich musíte aj hneď zaplatiť,“ vysvetlil pre portál energoklub.sk Marcel Vrátný, výrobný riaditeľ v rámci štruktúry virtuálneho holdingu, podľa ktorého je prioritou využívať na tento účel vlastné finančné prostriedky. „V minulosti sme využili aj krátkodobý úver. Je to o kombinácii nástrojov, aby sme to nakúpili v čo najideálnejšom možnom čase.“
Zdroj: SFÉRA, a.s.

V roku 2021 počítali štátne teplárne s priemernou cenou emisných povoleniek 35 eur za tonu. Trhová realita je v súčasnosti zhruba 60 eur za tonu a vyhliadky pre rok 2022 nie sú ružové. Predikcie sa pohybujú na úrovni 110 EUR za tonu CO2. Holding chce vhodnou kombináciou nástrojov okresať jednotkovú cenu. „Pre rok 2022 uvažujeme o priemernej cena povolenky 70 eur/tonu v prípade, že budeme v tomto období zmysluplne nakupovať,“ ozrejmil Vrátný. 

Zdroj: MH Teplárenský holding

Hoci množstvo potrebných emisných povoleniek, ktoré musia štátne teplárne nakúpiť, sa vďaka dekarbonizačným opatreniam každým rokom znižuje, náklady v dôsledku trhových pohybov paradoxne rastú. V roku 2019 museli štátne teplárne nakúpiť dokopy 925 tisíc ton emisných povoleniek, za ktoré zaplatili 19,3 milióna eur. V roku 2021 sa celkový objem emisných kvót znížil o vyše 250 tisíc ton, ale celkové náklady vzrástli o 6 miliónov eur.

Jeden z nástrojov, ako znižovať potrebu nákupu kvót, je využívanie ekologických zdrojov.

 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať