Rok v znamení legislatívnych zmien

25. 1. 2018

Zdroj: Freepik

Drahí energetici a priaznivci,

stihli ste si užiť sneh a zimné radovánky? Alebo sa ešte len chystáte? Nech je odpoveď akákoľvek, treba si priznať, že sviatočná ospalosť pominula a vydávame sa na cestu plnú výziev a najmä príležitostí. Aspoň to naznačujú pripravované legislatívne zmeny.

Rok 2018 štartuje v duchu skôr kozmetických úprav zákona o energetike. Hlavné zmeny sa týkajú ustanovení o stave núdze v elektroenergetike a súvisiacich skúšok.

Mnohých aktérov na trhu s elektrinou a zároveň aspoň časť spotrebiteľov však začiatkom roka potešil minister hospodárstva. Ohlásil totiž, že tohtoročnou prioritou rezortu sa už naisto stáva reforma systému podpory elektriny z obnoviteľných zdrojov a tarify za prevádzkovanie systému (TPS). Doterajšiu dekádu platnosti zákona o podpore OZE a vysokoúčinnej kogenerácie elektriny a tepla sprevádzalo schvaľovanie čiastkových úprav a čoraz nástojčivejšie naliehanie energetikov i priemyselných odberateľov na radikálnu zmenu.

Dnes sa už otvorene hovorí o aukciách na výstavbu nových väčších zdrojov, centrálnom výkupe elektriny z menších dotovaných zariadení, uvoľnení cesty pre pripájanie lokálnych zdrojov a výraznej zľave z TPS pre časť podnikov v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.  

Ak ministerstvu ani zákonodarcom nebude chýbať odvaha a vôľa, verejné pripomienkovanie návrhov nevyhnutných zmien by sa mohlo spustiť už o pár týždňov. Na jar sa môže nová podoba zákona dostať do vlády i parlamentu a o pár mesiacov naplno prejaviť v praxi.

Náročné úlohy v oblasti OZE a kogenerácie by však nemali zatieniť ďalšie paralelné procesy. Regulačný úrad oznámil, že pracuje na novelizácii štyroch cenových vyhlášok. Čo možno očakávať? Aj vzhľadom na stále väčší záujem domácností i firiem o vlastnú výrobu energie z tzv. zelených zdrojov asi málokoho prekvapí, ak sa v debatách opäť začnú skloňovať ističe a kapacitný model platieb za distribúciu s dôrazom na fixnú zložku.

Ach jaj, povzdychnú si mnohí pri spomienke na chaos s cenami energií, ktorý presne pred rokom mútil vody našej energetiky. Trhanie faktúr, pokusy o odvolanie ministra či premiéra, retroaktívne úpravy vyhlášok a rozhodnutí, odstúpenie dlhoročného predsedu ÚRSO, expresná novela regulačného zákona – snáď sa tieto spomienky stanú poučením v nadchádzajúcich mesiacoch.

Ani teplári nesedia so založenými rukami a formujú podobu nového zákona o tepelnej energetike. Či sa im ich predstavu podarí v dohľadnej dobe u kompetentných presadiť, je otázne. Hlavy energetikom a tiež spotrebiteľom môže zamotať aj novela zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu, ktorú chystá rezort financií.

Hľadanie riešení v duchu, aby sa aj vlk nažral, aj koza zostala celá, budeme pozorne sledovať. Minulé skúsenosti potvrdzujú, že transparentné rokovania sú na prospech veci. Platforma ENERGOKLUB® vytvára ideálny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami širokého spektra subjektov pôsobiacich na slovenskom trhu s energiami s dôrazom na ad hoc témy.

Pridajte sa k nám a spolu posunieme konštruktívnu debatu v energetike na novú úroveň.

 

S pozdravom

 

Lenka Ferenčáková

manažérka pre ENERGOKLUB®

Mohlo by vás zaujímať