Bilancujeme... alebo prečo nezostať mimo

20.12.2018

Nápady sa rodia v spoločnej diskusii a energetiku posúvajú vpred idey šikovných ľudí. Aj preto v našom klube kontinuálne podporujeme otvorenú debatu medzi odborníkmi.

Zdroj: Freepik

„If you don't have a seat at the table, you're probably on the menu.“ Tak znie porekadlo, ktoré sa pripisuje americkej senátorke Elizabeth Warren a potvrdzuje význam zastúpenia pri kľúčových diskusiách. Alternatívne sa dá spomínané porekadlo preformulovať v duchu: „O nás bez nás“.

Viac než pred rokom vznikla platforma ENERGOKLUB®, v rámci ktorej sa snažíme vytvoriť priestor pre odbornú a inkluzívnu debatu medzi širokým spektrom subjektov, ktoré pôsobia na slovenskom trhu s energiami. Dôraz pritom vždy kladieme na vysoko aktuálne témy.

S blížiacim sa koncom roka 2018 si dovolím krátku bilanciu. Podarilo sa nám zorganizovať šesť diskusií, počas ktorých mohli členovia klubu spolu s odbornými hosťami prebrať predovšetkým problematiku reformy systému podpory obnoviteľných zdrojov a vysoko účinnej kogenerácie, slabiny a výhľad slovenskej regulácie, zmeny v cenových vyhláškach i úpravu legislatívy v oblasti energetickej efektívnosti. Ako veľmi podstatná sa potvrdila byť debata zameraná na pripravovaný Integrovaný národný energetický a klimatický plán, ktorý bude mať určujúcu rolu pri ďalšom smerovaní odvetvia energetiky a slovenského hospodárstva ako celku.

Taktiež sme pripravili štyri odborné semináre, ktorých ťažiskom bola novela zákona o podpore OZE a VÚ KVET. Prípravu a schválenie tejto legislatívnej zmeny možno označiť za zákon roka v našej energetike, hoci až aplikácia nových ustanovení v praxi preverí kvalitu konzultačného procesu a samotného predpisu.

Živý je aj webový portál platformy ENERGOKLUB®, na ktorom už bolo publikovaných viac ako 120 článkov s aktualitami z oblasti slovenskej i európskej energetiky.

Kruh členov klubu sa v priebehu roka postupne rozrástol a sme veľmi radi, že v budúcom roku sa k nám pridávajú ďalšie spoločnosti, ktoré prispejú k otvorenému dialógu o aktuálnych otázkach, prekážkach, riešeniach a vývoji trhu s energiami. Napokon, nápady sa rodia v diskusii a energetika vždy stála na ideách a vynálezoch chytrých a odvážnych ľudí.

Plné ruky práce mali tento rok vyjednávači európskych inštitúcií, ktorí sa do života snažili priviesť návrhy z takzvaného zimného energetického balíka. Politici a stakeholderi sa snažili byť pri stole a nestať sa obeťou pripravovaného menu politík do roku 2030. Gro práce pri schválených zmenách legislatívy nás však čaká práve v budúcom roku.

V rámci platformy ENERGOKLUB® budeme podrobne sledovať proces transpozície dohodnutých smerníc a zavádzanie opatrení z jednotlivých nariadení do reálnych podmienok, ktoré v energetike panujú. Veríme, že podnecovaním zmysluplných myšlienok a integráciou rôznorodých záujmov prispejeme k tomu, aby sa čo najmenej subjektov v slovenskej energetike cítilo v duchu: „O nás bez nás“.

Pridajte sa k nám a spolu posunieme konštruktívnu debatu v energetike na novú úroveň.

Za platformu ENERGOKLUB® prajem všetkým členom klubu, hráčom pôsobiacim v energetike a našim priaznivcom príjemné prežitie vianočných sviatkov a teším sa na spoločné výzvy a stretnutia v roku 2019.

 

S pozdravom

 

Lenka Ferenčáková

Manažérka pre ENERGOKLUB®

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK