Diskusia o novele OZE zákona šla do detailov

29.5.2018

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Minulý štvrtok (24. mája) mali členovia platformy ENERGOKLUB® jednu z posledných možností vyjasniť si zostávajúce nejednoznačnosti návrhu novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov a kogenerácie. Hosťom stretnutia bol zástupca ministerstva hospodárstva (MH), ktorý na úvod predstavil hlavné body návrhu novely.

V rámci debaty prítomní účastníci upozornili, že oddelenie samostatného výkupcu zelenej elektriny a samostatného zúčtovateľa odchýlky by nemuselo znamenať úsporu nákladov, ako MH zamýšľa. Obávajú sa, že oba budú vykonávať podobné aktivity, za čo si však budú účtovať dva poplatky. Nejasný sa zdá byť aj vzájomný vzťah, práva a povinnosti medzi týmito novými inštitútmi. Naznačené kritériá pre výber oboch subjektov v aukcii v predloženom návrhu vyhlášky niektorí považujú za ťažko splniteľné, vysoko rizikové, priam diskriminačné.

Za problematické považujú niektoré firmy aj návrh nového paragrafu o neoprávnenom dodávaní do sústavy a zmenu definície prístupu, ktoré môžu mať na trh ďalekosiahle dôsledky. Odborníci upozornili, že návrh je v rozpore s minuloročným rozhodnutím Ústavného súdu a ministerstvo v ňom zohľadnilo len argumenty distribútorov energie.Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK