Západoslovenská distribučná spustila výstavbu novej elektrickej stanice Vajnory. Hodnota investície predstavuje vyše 30 mil. eur, pričom 35 % z tejto sumy spolufinancuje EÚ. Nová infraštruktúra je súčasťou PCI projektu Danube InGrid. Viac
Západoslovenská distribučná spustila výstavbu novej elektrickej stanice Vajnory. Hodnota investície predstavuje vyše 30 mil. eur, pričom 35 % z tejto sumy spolufinancuje EÚ. Nová infraštruktúra je súčasťou PCI projektu Danube InGrid. Viac
Európska komisia odobrila EPH akvizíciu Slovenských elektrární. Holding dosiaľ vlastnil 33 % podiel, aktuálne od Enelu odkupuje ďalších 33 %. Viac
Jednotná definícia energetickej chudoby v EÚ ani povinné opatrenia, ktoré majú členské štáty prijať, sa ešte neodzrkadlili v slovenskej legislatíve ani praxi. Na transpozíciu máme čosi vyše pol roka.
Umelá inteligencia (AI) sa stáva súčasťou transformácie energetického sektora. Ako si v tejto oblasti vedie Slovensko? Dokážu domáce spoločnosti držať krok s globálnymi trendmi a efektívne si osvojovať AI technológie do svojich procesov? Už vo štvrtok sa uskutoční podujatie platformy ENERGOKLUB®, na ktorom privítame zástupcov Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT) a spoločnosti FLOWBOX.
SAPI aktualizovala a zverejnila finálnu verziu Príručky pre zakladateľov energetických komunít. Okrem iného poukazuje aj na bariéry rozvoja komunitnej energetiky na Slovensku a ukazuje príklad z praxe, ktorým je bytový dom v Petržalke.
ÚRSO vydal predbežné opatrenia pre spoločnosti Priemyselný park Chemes a CHEMES s cieľom zabrániť bezprostrednému ohrozeniu života, zdravia a veľkým hospodárskym škodám na majetku, ktoré by mohli vzniknúť prerušením dodávok elektriny a tepla tisícom odberateľov v meste Humenné. Zariadenia majú odovzdať štátnemu MH Teplárenskému holdingu. Viac
Slovenské elektrárne začali na 4. bloku Mochoviec horúcu hydroskúšku. Projekt pokračuje v zmysle akcionármi schváleného harmonogramu. Zavezenie palivovej kazety do reaktora, čím sa v praxi začne proces tzv. fyzikálneho spúšťania, sa očakáva ešte v roku 2025. Viac
Už dnes sa uskutoční špeciálna diskusia s českým analytikom Janom Vondrášom. Riaditeľ spoločnosti Invicta Bohemica vypracoval analýzu pre českého prezidenta, v ktorej autor varuje pred dôsledkami predčasného uzavretia uhoľných elektrární v ČR pre domácnosti a priemysel.
Rozvoj jednotného vnútrodenného trhu s elektrinou v EÚ napreduje. Na profile s Poľskom spustili intra-day obchodovanie v 15-minútovom intervale, informovala spoločnosť OKTE.
Slovenské elektrárne podpísali memorandum o spolupráci s Materiálovotechnologickou fakultou STU so sídlom v Trnave.
Spoločnosť ČEPS, prevádzkovateľ prenosovej sústavy v Česku, certifikovala agregačný blok s inštalovaným výkonom 1 MW, ktorý tvoria výlučne domácnosti. V spolupráci s energetickým start-upom Delta Green tak môžu pomáhať sústave. Český energetický startup, spoločnosť Delta Green, spustila platformu, ktorá umožňuje domácnostiam zapojiť sa do služieb výkonovej rovnováhy (SVR). Domácnosti podľa potrieb siete v krátkych časových intervaloch dodávajú alebo odoberajú elektrinu, čo im môže výrazne znížiť náklady na energie. Delta Green v spolupráci s prevádzkovateľom prenosovej sústavy, ČEPS, a spoločnosťou Nano Energies v uplynulých týždňoch úspešne certifikovala agregačný blok s inštalovaným výkonom 1 MW, ktorý je zložený výlučne z domácností. V Česku sa tak firma stala vôbec prvým dodávateľom, ktorý koncovým zákazníkom ponúka možnosť zapojenia sa do služieb výkonovej rovnováhy (SVR). Testovanie pred ostrým štartom Spusteniu služby predchádzali skúšky. Delta Green, predtým známa ako Nano Green, začiatkom roku 2024 testovali s prevádzkovateľom prenosovej sústavy, spoločnosťou ČEPS, či sa domácnosti alebo malé firmy na napäťovej úrovni NN dokážu podieľať na poskytovaní podporných služieb. Agregovaný blok vytvorili batérie pripojené k fotovoltickým systémom v domácnostiach. V rámci testov bola sedemkrát aktivovaná služba typu aFRR, alebo sekundárnej regulácie, z toho päťkrát úspešne. Dodávka alebo odber elektriny zo siete pre potreby SVR trvá zvyčajne len niekoľko minút, pričom aktivácie prebiehajú v priemere niekoľkokrát denne. Delta Green zdôrazňuje, že bežnú prevádzku domácností služba neobmedzuje. Zapojiť sa môžu všetky domácnosti s fotovoltikou a batériou.
Jednotná definícia energetickej chudoby v EÚ ani povinné opatrenia, ktoré majú členské štáty prijať, sa ešte neodzrkadlili v slovenskej legislatíve ani praxi. Na transpozíciu máme čosi vyše pol roka. „Za veľký problém považujem fakt, že v súčasnosti chýba jednotná definícia energetickej chudoby na úrovni Európskej únie. To znamená, že každý členský štát si musí túto otázku vyriešiť sám,“ uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík v nedávno publikovanej tlačovej správe. Faktom však je, že jednotná definícia je už v európskej legislatíve zakotvená, a to dokonca od septembra 2023. Po niekoľkoročných rokovaniach bola vtedy prijatá nová smernica EÚ 2023/1791 o energetickej efektívnosti. Opomínanie európskej právnej úpravy môže súvisieť s tým, že dosiaľ nebola transponovaná do slovenského právneho poriadku a rezort hospodárstva sa tým ani neponáhľa. Hoci termín vyprší 11. októbra 2025. Keďže ide o smernicu a nie priamo účinné nariadenie, voľba foriem a metód pre implementáciu povinností sa ponecháva na jednotlivé štáty. Čo hovorí smernica? Smernica v čl. 2 bode 52 zaviedla pojem energetickej chudoby ako „nedostatočný prístup domácnosti k základným energetickým službám, pričom tieto služby poskytujú základné úrovne a dôstojné štandardy pre život a zdravie, vrátane primeraného vykurovania, teplej vody, chladenia, osvetlenia a elektrickej energie pre spotrebiče v relevantnom vnútroštátnom kontexte, existujúcej vnútroštátnej sociálnej politike a iných relevantných vnútroštátnych politikách, spôsobený kombináciou faktorov, medzi ktoré patrí aspoň finančná nedostupnosť, nedostatočný disponibilný príjem, vysoké výdavky na energie a nízka energetická efektívnosť obydlí“.
Na profile s Poľskom spustili intra-day obchodovanie v 15-minútovom intervale. Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou, spoločnosť OKTE, ktorá je stopercentnou dcérskou firmou Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, čaká v roku 2025 viacero dôležitých projektov. Denný trh je posledná platforma OKTE, kde ešte nie sú implementované 15-minútové produkty. To by sa malo zmeniť už v lete na celoeurópskej úrovni. Prechod na 15-minútový obchodný interval sa uskutoční koordinovane v rámci Európskeho jednotného denného trhu (SDAC). Detailnejšie sme sa tejto téme venovali v tomto článku. Medzičasom pokračuje aj rozvoj jednotného vnútrodenného trhu s elektrinou v rámci EÚ. Slovensko je prostredníctvom spoločnosti OKTE súčasťou projekt Single IntraDay Coupling (SIDC), predtým známeho tiež pod názvom XBID, už od roku 2022. Spustenie cezhraničného obchodovania prinieslo zásadný nárast likvidity na vnútrodennom trhu. Kým obchodovanie v 60-minútových intervaloch bolo možné v každej krajine zapojenej v projekte SIDC, 15-minútové produkty na jednotlivých profiloch pribúdali postupne. V roku 2024 OKTE s partnermi umožnila obchodovanie 15-minútových produktov na slovensko-českom a slovensko-maďarskom profile. Tento rok zaznamenal projekt SIDC další pokrok. Dňa 18. marca 2025 došlo k zavedeniu 32 cezhraničných prepojení a 6 interných hraníc, ktoré sa rozšírilio 15-minútovú obchodnú periódu. Medzi nimi je profil SR s Poľskom.
V rámci novely zákona o podpore OZE sa stanovia prísnejšie pravidlá pre udržateľnosť biopalív, biokvapalín a biomasu. V doprave sa zavedie systém kreditov a reportovanie. Oblasť doplatkov sa upraví a zavedie nová forma podpory zmluvou o vyrovnávacom režime. Mnohé ustanovenia európskej smernice dôležité pre urýchlenie rozvoja zelenej energie však rezort hospodárstva vynechal. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predložili do pripomienkového konania legislatívny balíček energozákonov, ktoré by mali transponovať nedávno prijaté európske smernice. Avšak len čiastkovo, a to napriek tomu, že v tohtoročnom pláne legislatívnych úloh vlády sa až na výnimku, a to tzv. 4. plynárenský balíček, počítalo s kompletnými transpozíciami smerníc. Najmä investori do projektov obnoviteľných zdrojov energie tak zostanú sklamaní – veľkej časti európskych ustanovení, a to dokonca tých, ktorých sa týka osobitný infringement Európskej komisie, sa predložený návrh vôbec netýka. Ide predovšetkým o články týkajúce sa rýchlejšieho a jednoduchšieho povoľovania OZE, ktoré mali byť do nášho právneho poriadku zavedené do 1. júla 2024. Pred vyše mesiacom sme na základe dostupnej pracovnej verzie návrhov zákonov informovali o hlavných zmenách, ktoré ministerstvo pripravilo najmä v zákonoch o energetike a regulácii. Pokiaľ ide o novelu zákona č. 309/2009 o podpore obnoviteľných zdrojov, v porovnaní s pracovnou verziou materiálu, ktorý bol predmetom posúdenia doložky vplyvov, prešiel predložený materiál skôr kozmetickými úpravami. Novo doplnené, resp. významne zmenené ustanovenia (oproti predošlej pracovnej verzii) sa týkajú: zmienky o dohode o vytvorení rámca pre spoločné medzištátne projekty, zníženia podielu surovín z pokročilých biopalív a plynných palív z biomasy v rámci referenčných hodnôt pre uvedenie udržateľných pohonných látok v prípade CNG alebo LNG, detailov o obsahu, vydávaní a uplatňovaní nových kreditov vydávaných na elektrinu z obnoviteľných zdrojov využívanú v doprave, doplnenia nového systému prevodu plnenia referenčných hodnôt medzi subjektmi mimo kreditného systému pre bioplyny a biokvapaliny formou spoločných správ, precizovania pokút za správne delikty. Čo novela prináša?
Prvý slovenský energetický networking
Články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy.
Exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.
Najdôležitejšie správy z energetiky a informácie o aktivitách platformy ENERGOKLUB® priamo do vašej schránky.
Ak ešte nie ste súčasťou klubu, vyberte si z našej ponuky tú, ktorá vám najviac vyhovuje.
* Medzi prednášky platformy ENERGOKLUB® sú zahrnuté aj vybrané energetické semináre organizované spoločnosťou sféra, a.s.
** Pracovné raňajky, obedy a večere, neformálne posedenia.
*** PR článok a LinkedIn komunikácia.