Uhoľným baniam odzváňa. Vláda schválila reštart hornej Nitry

4.7.2019

Banícky región čakajú po plánovanom útlme ťažby uhlia výrazné hospodárske zmeny. Víziu transformácie hornej Nitry načrtáva akčný plán, ktorému dala vláda zelenú. Strategický dokument bol v procese prípravy takmer rok.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a. s.

Vládny kabinet v stredu (3. júla 2019) prijal strategický dokument Akčný plán transformácie uhoľného regiónu horná Nitra. Práce na jeho príprave sa začali už vlani. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vytvoril špeciálnu pracovnú skupinu. Zasadala celkom sedemkrát, popritom absolvovala rokovania so zástupcami Európskej komisie a množstvo menších expertných stretnutí v hornonitrianskom kraji. Verejnosť sa mohla dozvedieť o akčnom pláne na piatich podujatiach s možnosťou pripomienkovania.

Základným fundamentom pri tvorbe materiálu bolo minuloročné rozhodnutie vlády. Dotovanie ťažby a výrobu elektriny z domáceho uhlia v Elektrárni Nováky, ktorá prebieha v tzv. všeobecnom hospodárskom záujme, sa ukončí predčasne v roku 2023. V 60. rokoch minulého storočia bola najväčšou elektrárňou na Slovensku. Dnes sa jej príbeh pomaly končí. S inštalovaným výkonom 266 MWe vyrába iba približne 5 % elektriny, ktorá sa na Slovensku spotrebuje. Okrem toho ale poskytuje podporné služby pre elektrizačnú sústavu. Pôvodne sa rátalo s pokračovaním inštitútu VHZ až do roku 2030. Plán je podmienený koordinovaným postupom pri zabezpečení dodávok elektriny v uzlovej oblasti Bystričany.

Otvorenou otázkou nateraz zostáva, ako budú zabezpečené dodávky tepla pre Prievidzu, Nováky a Zemianske Kostoľany, ktoré aktuálne zabezpečuje Elektráreň Nováky. Akčný plán počíta s tým, že ročná výroba tepla v objeme 240 GWh by sa mala nahradiť v súlade s cieľmi transformácie regiónu. Produkciu energie z uhlia by preto mali nahradiť obnoviteľné zdroje energie, resp. energetické zhodnocovanie odpadov. Rozhodnutie je prirodzene viazané aj na rozhodnutie prevádzkovateľa nováckeho zdroja, spoločnosť Slovenské elektrárne.

Takýto scenár neznamená, že dôjde k okamžitému uzatvoreniu baní. Jediným producentom hnedého uhlia a lignitu na Slovensku je spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), ktorá aktuálne ťaží v štyroch dobývacích priestoroch. Útlm ťažby má prebehnúť postupne a podľa stanoveného harmonogramu. Uzavretie bane Cigeľ by sa malo napríklad udiať v roku 2019, v rokoch 2023 a 2024 má nasledovať baňa Handlová. Posledná baňa Nováky by sa mala uzatvoriť najneskôr do decembra roku 2027. Akčný plán neráta s otvorením kontroverzného 12. ťažobného poľa bane Nováky, ktoré navrhla HBP.

Celkové odhadované náklady na uzatváranie a likvidáciu bane Handlová a bane Nováky v horizonte do roku 2023 by podľa odhadu HBP mali predstavovať 109,5 milióna eur.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK