Slováci si trúfajú aj na cezhraničný smart grid s Maďarskom

21.3.2019

Ďalší smart grid projekt má zlepšiť integráciu decentralizovaných zdrojov energie a prosumerov do sústavy s pomocou využitia inteligentných technológií a hlbšie prepojiť slovenský a maďarský trh s elektrinou.

Zdroj: Freepik

Len nedávno bola na Slovensku potvrdená realizácia prvého cezhraničného smart grid projektu ACON, ktorý sa týka posilnenia integrácie slovenského a českého trhu s elektrinou. Na tento projekt získala spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) spolu s partnermi z E.ON Distribuce a prevádzkovateľmi prenosových sústav SEPS a ČEPS európsku dotáciu vo výške 91 miliónov eur.

ZSD však už pripravila ďalší podobný projekt, tentokrát v spolupráci s maďarskou firmou zo skupiny E.ON a národnými prevádzkovateľmi prenosových sústav SEPS a MAVIR.

Hlavným cieľom projektu Danube InGrid (Danube Intelligent Grid) je širšia integrácia obnoviteľných zdrojov energie do distribučnej sústavy prostredníctvom využitia inteligentných technológií na prenosovej a distribučnej úrovni, vrátane ich smart manažmentu. Zatiaľ čo ACON sa bude u nás realizovať hlavne na území Trenčianskeho a Trnavského kraja, Danube InGrid by mal pokryť najmä územie Nitrianskeho kraja a časť Trnavského kraja. V plánoch cezhraničnej inteligentnej sústavy ZSD tak zatiaľ chýba Bratislava a okolie a spolupráca s Rakúskom.

V čase realizácie nového smart grid projektu by už mali byť dokončené aj nové prenosové vedenia 2x400 kV Gabčíkovo - Gönyű - Veľký Ďur a 2x400 kV Rimavská Sobota – Sajóivánka, do ktorých investuje SEPS a MAVIR. Sprevádzkované by mohli byť na začiatku roka 2021. Posilnením cezhraničného profilu s naším južným susedom sa zásadným spôsobom zvýšia hodnoty maximálnej prenosovej kapacity, približne o 85 % v exportnom a o 46 % v importnom smere.

Za koľko, kedy a prečo?

Implementácia nového smart grid projektu v regióne západného Slovenska a severozápadného Maďarska má zlepšiť a ekonomicky zefektívniť dodávky elektriny pre odberateľov a priemyselné podniky. 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK