29.6.2022 08:41

ÚRSO expresne novelizoval vyhláškucenovej regulácii v elektroenergetike (č. 18/2017), v dôsledku čoho sa o jeden mesiac skracuje indexačné obdobie, počas ktorého môžu dodávatelia nakupovať  elektrinu pre portfólio svojich zákazníkov na budúci rok. Dôvodom je finalizácia mechanizmu zastropovania cien silovej elektriny pre domácnosti v rokoch 20232024, na ktorom sa dohodol vládny kabinet v memorande so Slovenskými elektrárňami.

Indexačné obdobie bude po novom skrátené na posledné dva mesiace tretieho kvartálu, teda od 1. augusta do 30. septembra 2022. Predseda ÚRSO Andrej Juris avizoval, že k ďalšej expresnej novelizácii vyhlášky č. 18/2017 má dôjsť na žiadosť Ministerstva hospodárstva SR. Kvôli memorandu úrad už v marci upravil vyhlášku a posunul index na tretí kvartál. 

„Cieľom novelizácie je predovšetkým vytvoriť časový priestor pre zmluvné strany Memoranda so SE na prípravu komplexných implementačných pravidiel, ako napríklad právne záväzný spôsob sprístupnenia elektriny z Memoranda pre cieľové skupiny odberateľov," uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris v tlačovej správe ÚRSO.

Aktuálne štát dolaďuje technické detaily mechanizmu, ktorým sa elektrina od spoločnosti Slovenské elektrární dostane ku koncovým odberateľom. Ako sme informovali minulý týždeň, sprostredkovateľom dohodnutého objemu bude spoločnosť SPP. Na stretnutí s novinármi v pondelok to potvrdil minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý zároveň predstavil riešenie, ako utlmiť rast cien za dodávku plynu pre domácnosti v roku 2023.