Elektrinu za zvýhodnenú cenu z memoranda bude prerozdeľovať SPP

24. 6. 2022

Ako sa silová elektrina zo Slovenských elektrární dostane až k domácnostiam za cenových podmienok, ktoré v memorande dohodol Sulík s Matovičom? Štát dolaďuje posledné detaily schémy, ktorá sa nerodila ľahko. Sprostredkovateľom dohodnutého objemu 6,1 TWh bude podľa našich informácií štátna spoločnosť SPP.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Od podpisu memoranda, ktoré má zaručiť domácnostiam ceny elektriny približne na úrovni tohtoročných, uplynuli štyri mesiace. Signatármi boli Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, Ministerstvo financií SR a najväčší akcionár Slovenských elektrární, Slovak Power Holding.

Najväčší výrobca na Slovensku sa v memorande zaviazal, že v rokoch 2023 a 2024 dodá pre domácnosti objem 6,15 TWh elektriny v nákupnej cene na úrovni 61,2077 EUR/MWh. Ide o tzv. silovú elektrinu, ktorá tvorí približne 45 % z konečného účtu odberateľov za dodávku elektriny, ale v kontexte súčasného vývoja na burze za mimoriadne výhodných podmienok. Pre ilustráciu, momentálne sa forwardový produkt Cal-23 s dodávkou na budúci rok predáva na pražskej burze PXE, ktorá je slovenským benchmarkom, na úrovni vyše 262,2 EUR/ MWh.

Memorandum vzniklo ako protinávrh na zámer kabinetu zdaniť nadmerný zisk z predaja elektriny vyrobenej v jadrových blokoch. Návrh jadrovej dane napokon skončil v koši. Krátko po pompéznom podpise memoranda za účasti ministrov Richarda Sulíka, Igora Matoviča a vedenia Slovenských elektrární sa však ukázalo, že jeho naplnenie bude ťažkým orieškom.

Náročnosť rokovaní potvrdzuje aj fakt, že kvôli meškajúcej dohode musel ÚRSO posunúť na tretí kvartál indexačné obdobie, na základe ktorého dodávatelia nakupujú elektrinu pre svoje portfólio. Predseda ÚRSO Andrej Juris však už avizoval, že na žiadosť MH SR čaká vyhlášku ďalšia úprava, čím sa indexačný interval zúži na dva mesiace (od 1. 8. 2022 - 30. 9. 2022).

Podpis záväznej zmluvy je otázkou najbližších dní

Ďalšie skrátenie obdobia prehĺbilo obavy dodávateľov, či by v prípade stroskotania dohody boli za dva mesiace vôbec schopní nakúpiť dostatok elektriny na cenovo volatilnom trhu.

Podľa informácií portálu energoklub.sk sa v súčasnosti dolaďujú posledné technické detaily zmluvy, ktorá by mala byť podpísaná onedlho, pričom už je zrejmé, že sprostredkovateľom dohodnutého objemu 6,15 TWh elektriny pre dodávateľov bude Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať