Tretí blok AE Mochovce dosiahol výkon 100 %

25.9.2023 20:54

Energetické spúšťanie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa dostalo do záverečnej fázy. Po približne roku od zavezenia prvej palivovej kazety do reaktora zvýšili Slovenské elektrárne jeho výkon na nominálnu hodnotu 471 MW.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.

Slovenské elektrárne v rámci energetického spúšťania testujú prevádzku bloku na rôznych výkonových úrovniach. V rámci neho sa po prvýkrát dosiahol výkon 100 %, ktorý pri plnohodnotnej prevádzke predstavuje 471 MW. Je to historický moment pre Slovenské elektrárne i celú krajinu. Gratulujem a ďakujem všetkým kolegom, dodávateľom, dozorným, kontrolným a partnerským inštitúciám, ktorí urobili maximum, aby sme mohli tento dôležitý míľnik dosiahnuť a spraviť výrobu elektriny na Slovensku ešte zelenšou pre nás a budúce generácie - minimálne na ďalších 60 rokov," uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Na tomto výkone vykonajú elektrárne záverečné skúšky energetického spúšťania, po ktorých bude nasledovať 144-hodinový preukazný chod. Skúšky na plnom výkone plánujeme na prelome septembra a októbra, vrátane 144-hodinového preukázaného chodu. Všetky testy doteraz potvrdili pripravenosť nového bloku na dlhodobú bezpečnú výrobu elektrickej energie bez emisií CO2, dodal manažér prevádzky elektrárne Mochovce Peter Farkaš. 

Prvú palivovú kazetu zaviezli Slovenské elektrárne do rektora 9. septembra 2022 a štiepnu reakciu spustili 23. októbra 2022. Prvú energiu do siete začal blok dodávať začiatkom tohto roka. Viac o tomto medzníku, ale aj detailoch spúšťania sme sa venovali v tomto texte.

Príbeh dostavby AE Mochovce sa začal počas socializmu

Výstavba tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce so sovietskym dizajnom VVER 440 sa začala počas socializmu v roku 1987. K obnoveniu prác došlo až po rozhodnutí vlády v roku 2008.

Rozpočet za dostavbu AE Mochovce sa odvtedy zvýšil až na úroveň 6,2 miliardy eur. Národný kontrolný úrad (NKÚ) vo svojom reporte z roku 2020 označil za hlavné dôvody neustáleho zvyšovania nákladov a meškania stavby rezervy vo fungovaní spoločnosti, ale aj nedostatočnú koordinácia medzi súkromným investorom (v tom čase Enel) a štátom.

Slovenská republika vlastní 34% akcií Slovenských elektrární. Zvyšných 66% kontroluje Slovak Power Holding, kde majú po 50% Enel a EPH. V roku 2020 taliansky Enel aktualizoval dohodu s holdingom EPH o predaji svojho podielu v spoločnosti. K vysporiadaniu transakcie však dôjde až po spustení štvrtého bloku do prevádzky, ktoré sa očakáva najskôr v máji 2024.