20.9.2022 13:21

Prvý tanker so skvapalneným zemným plynom (LNG) určeným pre Česko dorazil do holandského terminálu v Eemshavene. Pološtátny ČEZ má do roku 2027 rezervovanú tretinu kapacity nového LNG terminálu, ktorý bol postavený a sprevádzkovaný v rekordnom čase niekoľkých mesiacov po začiatku ruskej agresie proti Ukrajine.

„Zemný plyn, ktorý získame vďaka tomuto LNG terminálu, nám pomôže zvládnuť nadchádzajúcu zimu. Vybrali sme si ho práve preto, že ide o prvý LNG terminál sprevádzkovaný v Európe po začiatku ruskej agresie proti Ukrajine,“ uviedol český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

Náklad 170 000 metrov kubických LNG (zodpovedajúci 100 mil. metrov kubických v plynnom skupenstve) vyrazil na cestu 23. augusta 2022 z LNG terminálu Sabine Pass, ktorý sa nachádza v Mexickom zálive na hranici štátov Louisiana a Texas v USA. LNG pochádza od spoločnosti Cheniere.

„Sme radi, že aj po sprevádzkovaní terminálu pokračujeme rýchlym tempom vpred a že do prístavu dorazila naša prvá loď s LNG. Ďalšie dva tankery určené pre Česko priplávajú v priebehu októbra a následne budeme pokračovať tempom dve až tri lode mesačne. Ide o významný krok pre energetickú bezpečnosť ČR a dôležitú poistku pre prípad, že by k nám do Česka prestal tiecť plyn od iných dodávateľov,“ uviedol generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.

Tanker Gaslog Georgetown strávi v LNG terminálu v Eemshavene niekoľko dní, počas ktorých bude najprv skvapalnený plyn prečerpaný do terminálu a následne prevedený do plynného skupenstva. Terminál v Eemshavenu sa stal sa tak prvým zariadením, ktoré bolo uvedené do prevádzky od začiatku vojny na Ukrajine a v rekordnom čase niekoľko mesiacov. Infraštruktúra umožní dodať až 8 mld. kubíkov plynu ročne, z toho 3 mld. sú určené pre ČR, čo je približne tretina ročnej spotreby.

LNG terminál tvoria dve plavidlá, ktoré umožňujú skladovanie a spätné splyňovanie. Okrem ČEZ, ktorú si nakúpila kapacitu do rok 2027, si objemy v terminály rezervovali spoločnosti SHELL a ENGIE.

Do Európy momentálne prúdia rekordné objemy LNG. Diverzifikačné kontrakty uzatvára aj štátny SPP.