10.11.2023 11:57
V Bratislave sa konal prvý workshop projektu Phoenix, vďaka ktorému získali Slovenské elektrárne spoločne s partnermi grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov.Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR
Projekt Phoenix podporilo ministerstvo energetiky USA. Súťaž bola otvorená pre 17 krajín strednej a východnej Európy. Slovenské elektrárne (SE) získali grant vo výške vyše 2 mil. amerických dolárov (USD), pričom firma sa zaviazala k spolufinancovaniu na úrovni 0,5 mil. USD. Okrem SR získali grant aj Česko a Poľsko.
Úspešnému grantu predchádzalo memorandu o spolupráci, ktoré bolo podpísané v júni 2023. Signatármi memoranda sú okrem SE aj Ministerstvo hospodárstva SR, U. S. Steel Košice, spoločnosť SEPS, VUJE, Úrad jadrového dozoru a STU v Bratislave.
Vo štvrtok (9. novembra 2023) sa v Bratislave uskutočnil 1. workshop Projektu Phoenix, ktorý zorganizovalo Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo zahraničných vecí USA a SE. Ministerka hospodárstva Denisa Saková spolu s generálnym riaditeľom spoločnosti SE Branislavom Strýčkom privítali zástupcov výskumných inštitúcií, priemyslu, či politického spektra z 15 krajín v rámci Európy a Eurázie, ktorí spoločne viedli v medzinárodnej debate diskusie o novom jadrovom zdroji.
„Malé modulárne reaktory nám prinášajú novú flexibilitu, čo bolo vždy výzvou pri veľkých energetických zdrojoch, a to nielen z hľadiska času a ekonómie, ale aj z hľadiska tlaku na energetickú infraštruktúru. V tomto ohľade je žiaduce poskytnúť jasné signály a politickú podporu jadrovej energetike, aby sa rozvíjala v stabilnom a predvídateľnom prostredí týchto nových technológií,“ uviedla Denisa Saková.
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR
„V mene slovenských zástupcov v konzorciu projektu Phoenix môžem povedať, že toto je začiatok dôležitej spolupráce s našimi americkými partnermi, s cieľom posilniť energetickú bezpečnosť a naplniť náš záväzok vyrábať energiu čisto a spoľahlivo. Tento úspech je dôležitým prvým krokom, ale čaká nás ešte veľa práce,“ informoval Branislav Strýček, generálny riaditeľ SE,
V rámci štúdie realizovateľnosti sa bude posudzovať päť lokalít z pohľadu viacerých aspektov. Konkrétne pôjde o areály existujúcich jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce, areály tepelných elektrární Nováky a Vojany alebo areál oceliarne U.S. Steel v Košiciach.
Analyzované budú náklady na výstavbu a prevádzku malého modulárneho reaktora, pripravený bude zároveň celkový harmonogram povoľovacieho procesu a výstavby.
Malé modulárne reaktory majú inštalovaný výkon do 300 MWe. Za ich špecifikum sa považuje kratšia doba výstavby a menšia investičná náročnosť vďaka potenciálu sériovej výroby. Výhodou je produkcia kompletných modulov v závode a ich následný transport na pripravenú lokalitu. Benefitom je tiež minimalizácia modulov, ktorá spočíva v integrácii komponentov primárneho okruhu do jedného modulu. Viac detailov čítajte v staršom texte.