Kamil Šaško: Zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu je pre SR priorita

7.3.2024 12:51

Slovensko sa bude usilovať o zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu aj po po roku 2025, teda po vypršaní zmluvy medzi GazpromomNaftogazom. Po rokovaní Rady ministrov pre energetiku EÚ o tom informoval štátny tajomník rezortu hospodárstva Kamil Šaško.

SR iniciovala trojstranné rokovania s ministrami Rakúska a Maďarska v snahe hľadať možné riešenie, ako zachovať tranzit plynu cez Ukrajinu aj po roku 2024. Ku koncu roka totiž vyprší dlhodobá prepravná zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom. Informoval o tom Kamil Šaško, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR po rokovaní Rady ministrov pre energetiku. „Som presvedčený, že okrem pokračovania diverzifikácie dodávok plynu a realizácie opatrení na znižovanie spotreby je potrebné vyvinúť úsilie na zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu aj po roku 2024," skonštatoval Kamil Šaško. 

Problémom aj poplatok za skladovanie plynu

Napriek existujúcej infraštruktúre, plynovod s Maďarskom, ktorého kapacita sa má zvýšiť, nové potrubie s Poľskom, ako aj zvýšením kapacity reverzných tokov plynu z ČR a Rakúska, považuje Šaško zachovanie tranzitu cez Ukrajinu z krátkodobého hľadiska kľúčové nielen pre zabezpečenie bezpečnosti dodávok do SR, ale aj pre stabilitu cien na trhu s plynom.

Rada ministrov pre energetiku sa zaoberala aj vzniku možných bariér pri preprave plynu na vnútornom trhu EÚ.  Slovensko spolu s ďalšími dotknutými krajinami poukázalo na potrebu riešenia otázky poplatku za skladovanie, ktorý by mohol zvýšiť náklady na prepravu skvapalneného zemného plynu z LNG terminálov v západnej EÚ do regiónu strednej Európy. 

Ministri sa venovali aj flexibilite elektrizačných sústav

So zvyšujúcim sa tempom elektrifikácie a elektromobility, rastúcim podielom premenlivých OZE je otázka flexibility kľúčová. Bez dodatočných finančných prostriedkov a jednoduchších pravidiel na úrovni EÚ, ako aj na Slovensku, nebude možné dosiahnuť dostatočnú úroveň flexibility a ohrozí sa tak proces dekarbonizácie sektora energetiky.