Štát vyrieši akútny deficit OKTE navýšením imania spoločnosti

24.11.2020

Ministerstvo financií chce vyrovnať tohtoročný deficit podpory zelenej elektriny u nového zúčtovateľa spoločnosti OKTE navýšením základného imania firmy. Rezort zároveň oznámil, že jednorazovou injekciou vo výške 163 miliónov eur sa splatí historický deficit u regionálnych distribučných firiem za rok 2018 zo štátneho rozpočtu. Riešenie týkajúce sa roku 2019 má byť už v gescii MH SR a ÚRSO.
Zdroj: SFÉRA, a.s.

Minulý týždeň prišiel ÚRSO s nápadom, ako zrekonštruovať systém podpory elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kogenerácie (VÚ KVET), aby sa v najbližších rokoch ešte viac nezaťažovali konečné účty odberateľov. Vo vzduchu však už mesiace visí otázka, ako nová vláda pristúpi k vysporiadaniu sa s historickými dlhmi voči distribútorom a tohtoročnému deficitu nového zúčtovateľa podpory, spoločnosti OKTE.  

Ešte minulá vláda vlani v decembri rozhodla, že trom distribučkám vyplatí z rozpočtu 180 miliónov eur. Suma, ktorú určil audit, im má vykompenzovať nesúlad medzi plánovanými a reálnymi nákladmi a výnosmi v súvislosti so systémom podporou OZE a VÚ KVET. 

Z pohľadu OKTE bolo dôležité konať rýchlo, aby sanácia finančnej situácie spoločnosti prebehla ešte do konca roka. V pilotnom roku novej centrálnej správy podpory totiž vznikol schodok na odhadovanej úrovni 120 miliónov eur, ktorý je dôsledkom nevhodného nastavenia TPS zo strany bývalého vedenia ÚRSO, ale výrazne k nemu prispela aj prvá vlna pandémie, ktorá znížila spotrebu elektriny a spôsobila radikálny pokles cien komodity na spotových trhoch. S historickými podlžnosťami ide o schodok takmer 400 miliónov eur. 

Aktualizácia: Vláda dňa 9. decembra 2020 schválila návrh Ministerstva financií SR na doplnenie štátnych finannčných aktív spoločnosti SEPS vo výške 130 miliónov eur, ktorá ich následne použije na zvýšenie základného imania dcérskej spoločnosti OKTE. 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK