Starý mlyn pod Tatrami chce obec pretvoriť na malú vodnú elektráreň

6. 3. 2020

Niekdajší mlynský náhon v Mengusovciach pri Poprade môže nájsť nové využitie. Investorom projektu je obec, ktorá plánuje na mieste vybudovať malú vodnú elektráreň.
Zdroj: Ilustračný záber/Freepik.com

V podtatranskej obci Mengusovce pri Poprade by mohla vyrásť nová malá vodná elektráreň. Vedenie obce pripravilo investorský projekt so zámerom využívať hydroenergetický potenciál tamojšieho potoka Vesník, ktorý sa vlieva do rieky Poprad. Výrobný zdroj by mal stáť na mieste niekdajšieho dedinského mlynu, ktoré momentálne nemá žiadne využitie.

Z technického hľadiska pôjde o derivačnú malú vodnú elektráreň. Inštalovaný výkon Bánkiho turbíny bude 20 kW. Priemerná ročná výroba elektriny by sa mala pohybovať na úrovni 52000 kWh. Vyrobená elektrina bude káblovou prípojkou vyvedená do verejnej siete NN.

Projekt je špecifický tým, že obec je nielen investorom, ale chce byť aj prevádzkovateľom elektrárne. Starosta verí, že investícia sa vráti a v budúcnosti bude prínosom pre obecný rozpočet vďaka príjmom z produkcie elektriny. „Náš prvotný záujem bol taký, aby obec bola majiteľom a prevádzkovateľom malej vodnej elektrárne. Vďaka získaným financiám by sme napríklad nemuseli dvíhať dane či poplatky za odpad,“ uviedol starosta Ján Šoltis pre energoklub.sk.

Dĺžku samotných stavebných prác odhadli na približne 10 mesiacov. Náklady na výstavbu malej hydroelektrárne navrhovateľ odhaduje na 65 tisíc eur.

Odkiaľ získať peniaze?

Podľa starostu je takáto investícia nad možnosti obecného rozpočtu, preto chce zvážiť aj možnosti eurofondov. Do úvahy pripadá najmä OP Kvalita životného prostredia, v rámci ktorého je stanovený špecifický cieľ zvýšenia podielu OZE na energetickej spotrebe. Podpora výstavby MVE však závisí aj od zaistenia súladu s rámcovou smernicou o vode a tiež od nastavenia podmienok konkrétnych výziev.

Okrem komerčného financovania je k dispozícii aj iná možnosť finančnej podpory, pričom však treba podčiarknuť zákaz dvojitej podpory zo štátneho rozpočtu. Čiže ak sa pri výstavbe zariadenia výrobcu elektriny, rekonštrukcii alebo modernizácii poskytne podpora z prostriedkov štátneho rozpočtu (vrátane fondov EÚ), prevádzková podpora podľa zákona 309/2009 sa naň neposkytuje.

Vzhľadom na plánovaný inštalovaný výkon prichádza do úvahy podpora výkupom, doplatkom a prevzatím zodpovednosti za odchýlku. Väčšie obnoviteľné zdroje vrátane vody od 500 kW, resp. od 100 kW pri slnku, sa aktuálne môžu zapojiť do pilotnej aukcie na príplatok, ktorú vyhlásilo ministerstvo hospodárstva.

Viac o tejto aukcii na nové OZE s právom na príplatok sa dozviete aj na odbornom seminári 12. marca 2020 v Bratislave.

Mohlo by vás zaujímať