SPP zvažuje kúpu nových aktív. Využiť môže transakciu medzi nemeckými koncernami

6.8.2019

Štátna spoločnosť SPP má v prípade predaja aktív innogy medzi spoločnosťami E.ON a RWE na Slovensku, v Česku a Maďarsku záujem rokovať o ich nadobudnutí. Rozšírila by si tým portfólio zákazníkov. SPP má však aj iné rozvojové plány.

Zdroj: Freepik

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) informoval, že pozorne sleduje priebeh posudzovania transakcie výmeny majetku medzi nemeckými energetickými skupinami E.ON a RWE, ktorú v súčasnosti posudzuje Európska komisia. „V prípade, ak by výsledkom transakcie bol predaj aktív týchto spoločností na Slovensku, v Českej republike alebo Maďarsku, SPP má záujem vstúpiť do rokovaní o ich nadobudnutí,“ uviedla firma v tlačovej správe s tým, že svoj záujem už oznámila obom spoločnostiam.

Nemecké koncerny sa na veľkej výmene aktív dohodli ešte v marci minulého roka, avšak dosiaľ im ich plány neposvätil Brusel. Ten naopak hĺbkovo skúma plánované prevzatie innogy skupinou E.ON. Obáva sa totiž obmedzenia súťaže a zvyšovania cien na maloobchodnom trhu s elektrinou a plynom v Nemecku, Česku, Maďarsku a na Slovensku.

V júni nemecké spoločnosti predložili Európskej komisii návrhy záväzkov, ktorými sa snažia zmierniť obavy z narušenia konkurencie na rizikových maloobchodných trhoch s energiami. V rámci ústupkov dochádza v podobných prípadoch predovšetkým k odpredaju časti aktív tretím subjektom. Na verejnosť už koncom júna prenikli informácie o tom, že na predaj by mali byť najmä aktivity v plynárenstve aj elektroenergetike v Čechách, časť maloobchodných aktivít v Maďarsku alebo napríklad sieť nabíjacích staníc pre elektromobily v Nemecku.

Práve o aktíva v Česku a Maďarsku má záujem SPP. Spoločnosť innogy v ČR dnes zase uviedla, že na českom trhu zostáva. Európska komisia by mala podľa aktuálneho harmonogramu rozhodnúť o výsledku svojho posúdenia do 20. septembra 2019.

Štátny dodávateľ SPP stále dominuje najmä na domácom trhu dodávky zemného plynu, kde vlani podľa údajov ÚRSO dosiahol podiel 57,52 %. Innogy je druhým najväčším dodávateľom plynu na Slovensku s podielom takmer 8 %. VSE, ako súčasť koncernu innogy, a SPP majú tiež významné postavenie na našom trhu s dodávkou elektriny. Prípadné dopady fúzie aktivít v tejto oblasti by posudzoval slovenský protimonopolný úrad. Okrem dodávky energií sú však súčasťou transakcie medzi nemeckými skupinami aj ďalšie segmenty, napr. distribúcia elektriny.

„SPP je pripravený posúdiť aj iné investičné príležitosti. Spoločnosť presadzuje novú rozvojovú stratégiu, v ktorej okrem oblasti dodávky energii, teplárenstva a projektov v oblasti energetických služieb, venuje veľkú pozornosť mobilite,“ dodal SPP.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK