Rezort hospodárstva vyhlásil výzvu na podporu modernizácie bioplyniek. Tie bijú na poplach

3. 8. 2022

Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo ďalšiu výzvu na podporu OZE z Plánu obnovy. Celkovo 20 miliónov eur si majú rozdeliť existujúce bioplynové stanice na modernizáciu zariadení vyrábajúcich elektrinu alebo na transformáciu na výrobu biometánu. Situácia v stále fungujúcich bioplynkách je pritom vážna – bojujú s rastúcimi nákladmi na vstupné suroviny i servis. 

Po nedávnom uzavretí 18 miliónovej výzvy na výstavbu nových obnoviteľných zdrojov na výrobu elektriny, ktorá sa stále vyhodnocuje, Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyhlásilo ďalšiu výzvu z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti zelenej ekonomiky. Nová podpora sa zameriava sa modernizáciu existujúcich bioplynových staníc vyrábajúcich elektrinu z bioplynu a tiež na transformáciu bioplynových staníc na biometánové.

Na výzvu je vyčlenených 20 miliónov eur, pričom maximálna výška príspevku je stanovená na 1 milión eur pre repowering bioplyniek, resp. na 1,5 mil. eur na biometánovú transformáciu.

Pre obe skupiny projektov, t. j. na modernizáciu výroby elektriny z bioplynu a transformáciu na biometánu, je alokovaná rovnaká suma - po 10 miliónov eur.

Na Slovensku ide vôbec o prvú dotáciu, ktorá sa netýka výstavby nových OZE zariadení, ale modernizácie  existujúcich. Zásadná je najmä možnosť podporiť prechod na výrobu biometánu. Do prevádzky bola nedávno spustená prvá slovenská biometánová stanica v Jelšave. Vyšším využívaním biometánu sa pritom podporí zvyšovanie energetickej bezpečnosti krajiny z domácich zdrojov a tiež umožní náhrada zemného plynu, ktorý k nám z veľkej časti prúdi z Ruska.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať