Repríza plynovej krízy nehrozí. Putin rokoval s Pellegrinim

7.6.2019

Najvyšší ruskí predstavitelia ubezpečili slovenskú delegáciu, že ďalšej plynovej krízy sa báť nemusia. Gazprom garantuje dodávky plynu na Slovensko aj po roku 2020, kedy končí zmluva o preprave s Ukrajinou. Témou rokovania bola aj situácia na plynárenskej mape Európe po spustení plynovodu Nord Stream 2. 

Zdroj: MH SR

Slovenská delegácia vedená premiérom Petrom Pellegrinim a ministrom hospodárstva Petrom Žigom sa vo štvrtok stretla s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Petrohrade. K hlavným témam rokovania patril aj plynovod Nord Stream 2, ktorý názorovo rozdeľuje EÚ. 

Prevádzkovateľ slovenskej prepravnej sústavy spoločnosť Eustream sa usiluje pripraviť na budúce usporiadanie tak, aby domáca infraštruktúra sieť zostala využitá čo najviac aj po rozšírení Nord Streamu. S týmto cieľom sa napríklad rozhodlo vybudovať novú kompresorovú stanicu v Lakšárskej Novej Vsi neďaleko Senice, ktorá umožní prepravu väčších objemov plynu z Česka, resp. zo západnej Európy. „Robíme technické úpravy. Zhruba 60 miliónov eur ide do novej kompresorovej stanice, ktorá bude slúžiť na to, aby mohla čerpať kapacity, ktoré by k nám prúdili cez Nord Stream 2," informoval Pellegrini.  

Zdroj: MH SR

Minister hospodárstva Peter Žiga na stretnutí s Putinom ponúkol zástupcom Gazpromu voľnú skladovaciu kapacitu plynu. Spoločnosť Nafta rozšírila v posledných rokoch kapacity zásobníkov plynu natoľko, že v pomere celková uskladňovacia kapacita k celkovej spotrebe krajiny sa Slovensko zaraďuje na druhé miesto v Európe. Ruský Gazprom v súčasnosti využíva kapacitu podzemných zásobníkov na území SR v objeme približne 1,2 miliardy kubíkov, ale v prípade záujmu sú podľa Žigu k dispozícii ďalšie 2 miliardy kubíkov plynu.

V stredu hovorili slovenské politické špičky aj s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom. Ten ubezpečil slovenskú delegáciu, že dodávky zemného plynu na Slovensko nebudú ohrozené ani po prvom januári 2020, kedy vyprší zmluva o tranzite medzi Ukrajinou a Ruskom. O jej novej podobe sa momentálne rokuje. „Rusi majú ekonomické záujmy v tomto zmysle veľmi jasné. Myslím si, že tie dodávky cez Ukrajinu nebudú ohrozené,“ zhodnotil Žiga. 
Zdroj: MH SR

Okrem plynu sa hovorilo aj o rope. Spoločnosť Transpetrol koncom apríla uzavrela svoju prepravnú sieť, pretože do ropovodu Družba sa dostala ropa znehodnotená organickým chlórom na ruskom území. K obnove dodávok došlo koncom mája. „Nastala technická situácia, ktorá sa za posledných 50 rokov nestala a my sme k tomu pristúpili veľmi veľkoryso. Rusko je stabilný dodávateľ. Aj Slovnaft, ktorý spracuje šesť miliónov ton ropy ročne, to vníma ako technickú záležitosť a dokonca ruská strana povedala, že to vníma ako kriminálny čin. Chcú zvýšiť kontrolu a bezpečnosť pri meraní kvality a pri ťažbe," povedal Žiga. 
Zdroj: MH SR

Výsledky návštevy v Rusku privítal Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ). „Tieto garancie sú dobrou správou pre slovenské plynárenstvo a produkciu energií v SR, na ktorej sa zemný plyn podieľa približne jednou štvrtinou,“ uviedol výkonný riaditeľ SPNZ Ján Klepáč.

Pokračovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu a Slovensko považuje Klepáč za dobrú správu aj pre EÚ, kde rastie spotreba tohto fosílneho paliva. „Vzhľadom na to, že plynovod Nord Stream 2 sa dostane do prevádzky najskôr koncom roku 2020, výpadok ukrajinskej plynovodnej vetvy na začiatku roku 2020 by bol pre EÚ vážnym problémom. Zároveň je to argument pre Brusel, že aj po sprevádzkovaní Nord Streamu 2, má tranzit plynu cez Ukrajinu strategický význam pre diverzifikáciu trás a bezpečnosť dodávok energetických surovín,“ doplnil ďalej. „Slovensko si vďaka nemu obháji pozíciu plynárenskej križovatky v strednej Európe a jednej z najdôležitejších tranzitných krajín,“ uzavrel šéf SPNZ.

O zmluve medzi Gazpromom a Naftogazom sa diskutovalo aj na nedávnej konferencii TRH S PLYNOM 2019. Dušan Randuška zo spoločnosti MET Slovakia priznal, že neistota na trhu existuje, čoho dôkazom sú aj burzové ceny. „Rozdiel ceny medzi štvrtým kvartálom tohto roka a prvým kvartálom 2020 je zhruba 1 euro,“ povedal v diskusii Z pohľadu SR označil za pozitívne, že domáci prepravca Eustream si dokázal v predstihu zabezpečiť náhradný biznis. „Dividendy budú menšie, ale v slušnom rozmedzí.“

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK