ENERGOFÓRUM: Odklon od Gazpromu mení plynárenskú mapu Európy
1. 11. 2022
Ako sme pripravení na zimnú sezónu a postupné ukončenie závislosti na dovoze plynu z Ruska? O možnostiach diverzifikácie zdrojov, potenciáli rozvoja LNG infraštruktúry či návrhoch na zastropovanie cien a spoločných nákupov komodity sa diskutovalo na konferencii ENERGOFÓRUM® 2022. Extrémne ceny plynu v Európe spôsobené nespoľahlivosťou dodávok zo strany ruského Gazpromu by sa mali postupne stabilizovať aj vďaka opatreniam na úrovni EÚ a zásahom jednotlivých členských krajín. Z dlhodobého hľadiska prispeje k energetickej bezpečnosti postupná diverzifikácia zdrojov a vyšší podiel OZE, odznelo počas diskusného panelu na 16. ročníku konferencie ENERGOFÓRUM® 2022 na Táľoch. „Som presvedčený, že ten peak (cien) zažívame teraz. Keď je vyvolaná neistota a keď sme odkázaní na zdroje, ktoré k nám chodia zo zahraničia," povedal bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek, ktorý je aktuálne poslancom Národnej rady SR. Ceny zemného plynu by sa podľa neho mali po prijatí opatrení stabilizovať a nemali by vytvárať ďalší tlak na infláciu.
Slovensko vrátane portfólia zákazníkov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je podľa Jakuba Ondrejku dostatočne pripravené na zimnú sezónu. SPP sa okrem vysokej naplnených podzemných zásobníkov spolieha na diverzifikačné kontrakty na plyn z ťažobného poľa v Severnom mori, nový potenciál vidí aj v dodávkach LNG z Talianska „Diverzifikačné kontrakty nám začínajú postupne plynúť a nahrádzajú nám tok od Gazpromu, ktorý bol začiatkom leta aj pre SR krátený na úrovni 30% až 40%,“ upozornil na nespoľahlivosť ruských dodávok súčasný šéf obchodu SPP. Plynom z Nórska a LNG kontraktmi dokáže SPP pokryť zhruba dve tretiny spotreby plynu pre svojich zákazníkov.
Gazprom už dlhodobo kráti dodávky väčšine krajín EÚ, pričom cez severné plynovody Jamal a Nord Stream 1 je tranzit zastavený. Významná časť ruského plynu sa preto momentálne dostáva do Európy cez Veľké Kapušany. „My ako SR netvoríme veľké percento denného toku, ktoré ide cez Kapušany, ale sú tam rakúske a talianske firmy, ktoré zo dňa na deň nevedia, čo ich čaká,“ zdôraznil Ondrejka, podľa ktorého sa SPP sústredí na diverzifikáciu zdrojov nielen v tejto sezóne, ale v strednodobom horizonte.
K otázke rizika zastavenia toku ruského plynu do Európy sa vyjadril aj Milan Sedláček zo spoločnosti Eustream. V oblasti infraštruktúry, výstavby plynovodných potrubí alebo terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG) sa podľa neho urobil v ostatných rokoch obrovský kus kvalitnej práce, ale ak by sa stretla veľmi zlá kombinácia negatívnych vplyvov, stať sa môže čokoľvek. „Ak nenastane bezpečnostný incident, tok ruského plynu nám pomôže prežiť túto zimu,“ pripustil šéf oddelenia stratégie a EÚ záležitostí.
Na plynárenskej mape Európy sa snaží upevniť svoju pozíciu Turecko. Podľa Karola Galeka by štáty vrátane SR mali hľadieť prioritne na to, aby energetické nosiče nepochádzali z problémových krajín, ktoré nerešpektujú demokratické princípy a ľudské práva.
Ambíciou Ankary je podľa Milana Sedláčka z Eustream stať sa významnou plynárenskou križovatkou. „To sa im darí naplniť, ale v každom prípade zostanú výlučne fyzickou križovatkou, nemali by sa stať virtuálnym obchodným hubom, akým je TTF v Holandsku alebo centrom cenotvorby pre EÚ,“ poznamenal. „Základom je eliminovať vplyv každého autoritárskeho režimu na energetickú politiku. Každá závislosť je nebezpečná a treba ju rozumným spôsobom mitigovať,“ zdôraznil zástupca slovenského prepravcu plynu.
Jednou z možností, ako znížiť ceny zemného plynu pre krajiny EÚ, je jeho spoločný nákup. „My sme to podporovali od začiatku, keďže sme vnútrozemská krajina, ktorá nemá prístup k terminálom LNG,“ uviedol Karol Galek, podľa ktorého však záujem ostatných európskych štátov postupne ochaboval. Milan Sedláček ďalej upozornil, že veľké štáty, ako Španielsko, Nemecko alebo Francúzsko, by sa k spoločnému nákupu pravdepodobne nepripojili. „Stane sa z toho aliancia drobných ako sme aj my a budeme mať entitu, ktorá si bude na svetovom trhu konkurovať so Španielskom a Nemeckom,“ rozvinul.
Spoločný nákup by podľa Sedláčka bol výhodný iba v prípade požiadaviek dodávateľov na dlhodobé kontrakty. „Ak nebude urgentná potreba, súčasný stav môže fungovať až do okamihu, keď narazíme na potrebu dlhodobých kontraktov s producentmi a zistíme, že v súčasnom setupe nie sme schopní garantovať producentským krajinám dlhodobý odbyt a opäť sa nastolí táto otázka,“ skonštatoval zástupca spoločnosti Eustream.
Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) je presvedčený o tom, že vojna na Ukrajine nebude trvať roky, ale mesiace. „Nemyslím si, že vojna bude zásadným spôsobom ovplyvňovať budúcu zimu,“ doplnil s tým, že po jej skončení by mohol do Európy opäť prúdiť ruský plyn. „Očakávam, že Rusko bude spolupracujúca krajina,“ doplnil vedúci výskumný pracovník Výskumného centra SFPA.
Diskutované opatrenia na úrovni EÚ, spoločný nákup plynu alebo zastropovanie cien plynu, vidí Alexander Duleba zo SFPA ako nástroje v čase krízy. „Trh zlyhal, máme bublinu, ktorá má rôzne príčiny. Ak by sme nakupovali LNG v nejakej koalícii, možno by to bolo výhodnejšie. Neexistujú riešenia, ktoré sú univerzálne na všetky situácie,“ doplnil. „V marci môžu byť karty rozdané inak. Nerobil by som rozhodnutia na dlhé obdobia.“
Ak by EÚ prijala strop pre ceny plynu, musí ísť o uvážlivé rozhodnutie kvôli viacerým rizikám, zdôraznil ďalej v rámci diskusie Sedláček. Európa podľa neho dostáva plyn iba preto, že je schopná preplatiť iných zákazníkov, ale cenový strop by toto mohol zmeniť. „Ak to nastavíme zle, naša konkurenčná výhoda zmizne a vyrobíme si problém,“ doplnil.
Viac