Pevnú kapacitu nového plynovodu s Poľskom bude možné zdvojnásobiť

11. 8. 2022

Spustenie komerčnej prevádzky slovensko-poľského potrubia je na spadnutie. Spoločnosť Eustream analyzovala aj technické možnosti prípadného navýšenia prepravných kapacít na slovenskej strane v horizonte niekoľkých rokov.
Zdroj: Freepik

Termín uvedenia plynárenského prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom do komerčnej prevádzky sa viackrát odkladal. Meškanie projektu oproti plánom spôsobila pandémia COVID-19. Najnovšie sa v oficiálnych dokumentoch skloňuje druhá polovica roka 2022, hoci realisticky by plynovod, na ktorého výstavbe sa podieľa spoločnosť Eustream spolu s poľským prevádzkovateľom prepravnej siete GAZ-SYSTEM, mohol byť spustený už koncom tohto leta. 

Plynovod spojí zrekonštruovanú kompresorovú stanicu Veľké Kapušany cez hraničný Lupkovský priesmyk s novou poľskou kompresorovou stanicou Strachocina. Potrubie bude mať na slovenskej strane dĺžku približne 103 kilometrov, v Poľsku vyše 31 kilometrov.

S výstavbou plynovodu sa začalo ešte v roku 2018

Projekt najprv v júli 2018 získal stavebné povolenie pre výstavu líniovej časti a integrované povolenie od Slovenskej inšpekcie životného prostredia. V rámci tejto etapy v druhej polovici roka 2018 sa začalo s prípravou pracovného pruhu, výrubom drevín, ako aj pyrotechnickým a archeologickým prieskumom. V roku 2019 sa začalo s dodávkou potrubného materiálu, armatúr a ďalších materiálov na stavbu, ktorá bola ukončená v štvrtom kvartáli.

Montážne práce na potrubí sa rozbehli v júni 2019. V prvom štvrťroku 2020 prebiehala výstavba plynovodu jednotlivými zhotoviteľmi stavby podľa harmonogramu. Po nástupe pandémie koronavírusu a vládnych opatreniach, ktoré mali zabrániť šíreniu ochorenia, však došlo v priebehu rokov 2020 a 2021 k spomaleniu a skomplikovaniu stavebných prác.

Začiatkom augusta 2021 sa napriek tomu po prvýkrát v histórii podarilo fyzicky prepojiť slovenské a poľské plynovodné potrubia. Symbolického „zlatého zvaru“ sa zúčastnili zástupcovia vlád oboch krajín spoločne s predstaviteľmi Eustream a GAZ-SYSTEM.

Oceľové potrubie umožní obojsmerný tok plynu. Pevná kapacita v smere na Slovensko má dosiahnuť 4,7 mld. metrov kubických (m3) ročne, v smere do Poľska 5,7 mld. m3/rok.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať