Novým ministrom hospodárstva sa stane Peter Dovhun

12. 5. 2023

Do predčasných volieb povedie rezort hospodárstva Peter Dovhun, doterajší šéf predstavenstva firmy SEPS, ktorý nahradí končiaceho ministra Karla Hirmana.
Zdroj: SFÉRA, a.s.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok (12. mája) zverejnila zoznam členov úradníckej vlády pod vedením premiéra Ľudovíta Ódora. Do predčasných parlamentných volieb povedie Ministerstvo hospodárstva SR Peter Dovhun, ktorý od februára 2021 zastával post predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS).

Funkcie ministra životného prostredia v novom kabinete sa ujme Milan Chrenko, ktorý posledné tri roky pracuje ako expert v Európskej environmentálnej agentúre v Kodani.

V súvislosti s novým šéfom rezortu hospodárstva sa v posledných dňoch skloňovalo meno Petra Šveca, doterajšieho štátneho tajomníka MH SR, ktorý sa tejto funkcie zhostil minulý rok po príchode ministra hospodárstva Karla Hirmana. Táto nominácia sa napokon nepotvrdila. 

Pirority ministra (aktualizácia 15. 5. 2023) 

Nového predsedu vlády a ministrov vymenovala hlava štátu do funkcií v pondelok (15. apríla). Nový šéf rezortu hospodárstva Peter Dovhun označil za svoju najväčšiu prioritu oblasť energií. „Uplynulé dva roky nám ukázali, aké je dôležité mať dostatok cenovo dostupných energií. Bez plynu, bez tepla a bez elektriny si nevieme predstaviť nielen chod podnikov, nemocníc, škôl, ale ani našich domácností," povedal Dovhun na tlačovej konferencii. 

V prvých dňoch svojho pôsobenia v rezorte sa chce venovať legislatíve a nastaveniu procesov v energetike. K jeho prioritám bude patriť aj postupná dekarbonizácia ekonomiky, znižovanie energetickej závislosti a rozvoj podnikateľského prostredia. „Mal som už možnosť pracovať s kľúčovými tímami Ministerstva hospodárstva SR. Veľmi si vážim ich profesionálnu prácu. To, čo robia, nie je pre mňa nič nové a bude pre mňa veľkou cťou s nimi ďalej spolupracovať. Rád by som sa na záver poďakoval aj svojim predchodcom za všetky dobré opatrenia, ktoré sa im podarilo pripraviť a uviesť do života,“ zdôraznil ďalej nový minister. 

Kto je Peter Dovhun?

Peter Dovhun sa do čela spoločnosti SEPS dostal na základe výsledkov výberového konania. Do funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa bol vymenovaný vo februári roku 2021. V spoločnosti SEPS už pritom nieľkoko mesiacov pôsobil na externej báze, od júna roku 2020 bol poradcom dočasne dosadeného generálneho riaditeľa Jaroslava Vacha, ktorý aktuálne zastáva pozíciu člena predstavenstva prevádzkovateľa prenosovej sústavy.

V minulosti Peter Dovhun pôsobil na viacerých manažérskych pozíciách, nikdy však nie v energetike. Dovhun stál pri založení PR agentúry. Neskôr pôsobil na vedúcich pozíciách pre nadnárodné koncerny Motorola a Microsoft. V rokoch 2011-2013 pôsobil v spoločnosti S&T, od roku 2014 vo firme Gratex International, kde sa podieľal na jej medzinárodnej expanzii. Neskôr bol jedným z kľúčových zástupcov v slovensko-americkej spoločnosti Tachyum.

Peter Dovhun sa nedávno zúčastnil verejnej diskusie k aktualizácii Integrovaného národného energetického a klimatického plánu, ktorú organizovala platforma ENERGOKLUB. V rámci diskusie predstavil šéf SEPS výsledky spoločnej štúdie s think-tankom EGU Brno, ktorá porovnáva vybrané ukazovatele z desaťročného plánu rozvoja prenosovej sústavy oproti scenáru s vysokým pripájaním fotovoltických a veterných elektrární pre rok 2030. 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať