Štáty EÚ sa dohodli na reforme trhu s elektrinou. Čo prinesie?
20. 10. 2023
Väčšia ochrana odberateľov elektriny, dôraz na PPA zmluvy a dvojsmerné rozdielové zmluvy pri nákupe elektriny z obnoviteľných zdrojov, jednoduchšie pravidlá pre kapacitné mechanizmy aj rozšírenie cenovej regulácie. Týmto smerom má podľa členských štátov Únie pokračovať vývoj na európskom trhu s elektrinou. Po niekoľkých mesiacoch sa krajiny EÚ v utorok (17. októbra) dohodli na novej koncepcii trhu s elektrinou. Komisia predložila návrhy týkajúce sa reformy koncepcie trhu EÚ s elektrinou 14. marca 2023. Reagovala na zmenené geopolitické podmienky v nadväznosti na vojenskú intervenciu na Ukrajine. Nasledovať teraz budú rokovania s Európskym parlamentom, tzv. trialóg.
Cieľom reformy je dosiahnuť, aby ceny elektriny boli menej závislé od kolísavých cien fosílnych palív, ochrániť spotrebiteľov pred prudkými nárastmi cien, urýchliť zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov a zlepšiť ochranu spotrebiteľa. Návrh je súčasťou širšej reformy koncepcie trhu EÚ s elektrinou, ktorá zahŕňa aj nariadenie zamerané na zlepšenie ochrany Únie pred manipuláciou s trhom prostredníctvom lepšieho monitorovania a transparentnosti (nariadenie REMIT).
Podpora dlhodobých zmlúv
Cieľom reformy je stabilizovať dlhodobé trhy s elektrinou posilnením trhu pre zmluvy o nákupe elektriny (PPA), vďaka čomu sa rozšíria dvojsmerné rozdielové zmluvy (CfD) a zlepší likvidita forwardového trhu.
Rada sa zhodla na tom, že členské štáty budú podporovať využívanie zmlúv o nákupe elektriny odstránením neodôvodnených prekážok a neprimeraných alebo diskriminačných postupov alebo poplatkov. Opatrenia môžu okrem iného zahŕňať štátom podporované systémy záruk za trhové ceny, súkromné záruky alebo nástroje na združovanie dopytu po PPA.
Rada sa dohodla, že dvojsmerné rozdielové zmluvy (dlhodobé zmluvy uzavreté verejnými subjektmi na podporu investícií, ktoré zvyšujú trhovú cenu, keď je nízka, a žiadajú výrobcu, aby splatil sumu, ak je trhová cena vyššia ako určitý limit, s cieľom zabrániť nadmerným neočakávaným ziskom), budú povinným modelom, ktorý sa s určitými výnimkami použije v prípade, keď verejné financovanie bude súčasťou dlhodobých zmlúv.
Dvojsmerné rozdielové zmluvy by sa vzťahovali na investície do nových zariadení na výrobu elektriny založených na veternej energii, slnečnej energii, geotermálnej energii, vodnej energii bez nádrže a jadrovej energii. Tým by sa zabezpečila predvídateľnosť a istota.
Pravidlá pre dvojsmerné rozdielové zmluvy by sa uplatňovali až po uplynutí prechodného trojročného obdobia (päť rokov v prípade projektov hybridných zariadení na mori spojených s dvoma alebo viacerými ponukovými oblasťami) po nadobudnutí účinnosti nariadenia, aby sa zachovala právna istota pre prebiehajúce projekty.
Na žiadosť viacerých krajín vrátane Slovenska sa doplnila flexibilita, pokiaľ ide o spôsob, akým by sa príjmy generované štátom prostredníctvom dvojsmerných rozdielových zmlúv prerozdeľovali. Príjmy by sa prerozdelili medzi koncových odberateľov a mohli by sa použiť aj na financovanie nákladov na systémy priamej cenovej podpory alebo na investície na zníženie nákladov na elektrinu pre koncových odberateľov.
Kapacitné mechanizmy
Viac