Je slovenský trh s elektrinou odkázaný na pražskú burzu PXE?

14.2.2020

Štyroch odborníkov sme sa pýtali, prečo sa Slovensko v procese regulácie musí spoliehať na pražskú komoditnú burzu PXE a do akej miery je reálna predstava, že u nás vznikne obchodná platforma, ktorá by ju dokázala nahradiť.
Zdroj: Freepik

Ceny energií sa zbláznili - týmito slovami otvoril pred dvoma rokmi tlačovú konferenciu čerstvo zvolený predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek, ktorý nemal pre domácnosti populárne správy. Napriek vládnej doktríne o stabilných cenách energií musel predstúpiť pred verejnosť s vysvetlením, prečo regulované ceny elektriny v ďalšom roku dramaticky porastú. Úrad podľa Jahnátka spravil všetko, čo mohol, aby zdražovanie odvrátil, ale nie všetko dokáže ovplyvniť - poukazujúc pritom na dianie na pražskej burze.

Hoci komodita tvorí približne tretinu koncovej ceny elektriny na Slovensku, vývoj na pražskej burze sa stáva častým argumentom, keď treba ľuďom komunikovať, že si budú musieť za energie priplatiť. Kde sa vzala previazanosť slovenského trhu na pražskú burzu PXE? Viacerých osobností domácej energetiky sme sa pýtali, či dnes považujú za reálne, aby na Slovensku vznikla samostatná burza, resp. plnohodnotné organizované miesto s elektrinou, kde by sa obchodovali aj dlhodobé produkty.

Power Exchange Central Europe (PXE) známa ako pražská burza bola založená v roku 2007. V procese jej neľahkého vzniku sa intenzívne angažovala napríklad aj štátna spoločnosť ČEZ. Hoci sa v úplných začiatkoch  orientovala na český trh, v roku 2008 sa rozšírila aj o obchodovanie slovenských produktov. V roku 2016 sa stala jej väčšinovým majiteľom skupina European Energy Exchange (EEX). V súčasnosti je miestom dodávky okrem Českej republiky a Slovenska aj Maďarsko, Poľsko a Rumunsko. Pri zemnom plyne obchodovanie prebieha na paneurópskej platforme PEGAS, na ktorej sa podieľa aj burza PXE.

Jediný transparentný nástroj, ktorý v regióne nemá konkurenciu

ÚRSO si vybral burzu PXE ako referenčný nástroj za účelom vykonávania častí cenovej regulácie v elektroenergetike. V minulosti predtým bola takýmto benchmarkom pre elektrinu lipská burza EEX. Z pohľadu regulácie je referenčná cena nevyhnutnosťou a možnosti ÚRSO sú obmedzené. Na Slovensku totiž existuje iba krátkodobý organizovaný veľkoobchodný trh s elektrinou, ktorý spravuje spoločnosť OKTE.

Transparentnosť je podľa Ivana Weissa zo Stredoslovenskej energetiky najväčším prínosom PXE pre slovenský trh. „Vzhľadom na to, že prístup k uzatváracím cenám je verejný, je toto veľmi nápomocným nástrojom nie len pre obchodníkov na veľkoobchodnom trhu, ale tiež pre koncových zákazníkov,“ uviedol pre energoklub.sk riaditeľ sekcie cenotvorby a plánovania.

PXE je podľa Michala Dubeňa, riaditeľa nákupu energií a obchodu s plynom spoločnosti ZSE Energia, v podstate jediná platforma, ktorá dnes kótuje slovenské produkty v plnom rozsahu. „V tom zmysle treba rozlišovať, čo je burza, ktorá musí publikovať uzatváracie ceny, voči ktorým prebieha vysporiadanie obchodných účtov voči brokerom a iným OTC platformám, kde sa síce obchoduje a asi aj vo väčšom množstve, ale nie je tam mechanizmus uzatváracích cien, nakoľko tam neprebieha tzv. „margining“. Na toto sa odkazovať v regulácii neviete, respektíve bolo by to extrémne zložité,“ skonštatoval pre informačný portál energoklub.sk. „To, že je kótovaná priamo slovenská cena, a nie derivácia voči inému trhu, ako napríklad Česko alebo Nemecko je tiež výhoda, nakoľko cenové rozdiely medzi jednotlivými trhmi môžu byť dosť volatilné. Toto je pekne vidieť napríklad na neexistencii transparentných slovenských cien pre plyn.“

Pri cenotvorbe plynu je situácia menej prehľadná, pretože tu neexistuje obchodná platforma. Bez slovenskej referenčnej ceny sa nedá hovoriť o transparentných cenách - téme sme sa venovali tu

Aj podľa Weissa ťaží PXE z toho, že v regióne nemá konkurenciu. „Momentálne je PXE v podstate jediný transparentný burzový nástroj pre slovenský trh. Nový hráč by priniesol širšie možnosti v tomto smere s možnosťou tlaku na relatívne vysoké poplatky spojené s fungovaním burzy,“ poznamenal.

Vznik samostatnej burzy v SR by nepovažoval Dubeň za zmysluplné. Vo všeobecnosti podľa neho platí, že burzy a podobné platformy by sa mali spájať. „V posledných rokoch bola taká móda v mnohých krajinách, že každý chcel mať takpovediac svoju burzu, ale tam nie je dosť miesta na trhu pre všetkých, čo ukázal aj akcionársky príbeh samotnej PXE. Trhy samotné sa v rámci únie čoraz viac spájajú a prepájajú, preto aj pri obchodných platformách treba postupovať pragmaticky a konzistentne.“

Aktuálne napríklad prebiehajú rokovania o spojení spotových aktivít maďarskej burzy HUPX a srbskej burzy SEEPEX s cieľom vytvoriť silnejšieho hráča na Balkáne. Úzko by pritom bola prepojená na EPEX SPOT.

Predseda Združenia dodávateľov energie (ZDE) Michal Hudec by si v budúcnosti vedel predstaviť aj iné riešenie. „Viem si predstaviť, že by na Slovensku mohlo vzniknúť plnohodnotné organizované obchodné miesto aj pre iný než krátkodobý trh.“ Reálnosť vzniku organizovanej burzy podľa neho závisí najmä od dvoch faktorov. „Ako sa k tomu postavia výrobcovia elektriny, v slovenských podmienkach najmä dominantný výrobca Slovenské elektrárne, a potom ako na to v druhom kroku zareagujú najmä najväčší obchodníci na trhu - či už dodávatelia alebo i ďalší väčší 'čistí veľkoobchodníci',“ vysvetlil.

V kontexte rozvoja českého trhu napríklad označil za kľúčové obchodné správanie štátnej Skupiny ČEZ. „V neposlednom rade je tiež rozhodujúcim faktorom úspešnosti tej alebo onakej burzy finančná nákladnosť účasti hráča na burze, teda inými slovami výška burzových poplatkov,“ doplnil Hudec.

Slovenský pokus sa neujal. Má príbeh SPX budúcnosť?

Nedá sa teda povedať, že veľkoobchodný trh s forwardovými produktmi by na Slovensku neexistoval, ale nie je organizovaný ani dostatočne likvidný. „Je tu len málo subjektov ochotných niečo predávať,“ zhodnotil pre portál energoklub.sk analytik Ján Pišta zo spoločnosti JPX. „Pomerne veľa transakcií je bilaterálnych a ani sa neobjavia v žiadnom systéme,“ ozrejmil Pišta, ktorý to považuje za krátkozraké.

Pokusy o realizáciu projektov s ambíciou stať sa referenčným nástrojom pritom boli v minulosti aj na Slovensku. V roku 2005 vznikla platforma SPX zameraná na priame obchodovanie elektriny na dennej, krátkodobej a dlhodobej báze. Vlastnia ju spoločnosti ZSE, SSE a VSE. „Genézu SPX treba vidieť komplexnejšie. Na úplnom počiatku nevznikla s cieľom byť organizovaným veľkoobchodným trhom s komoditou. Prvotný význam SPX však pominul po tom, čo sa na trhu vytvorili nové pravidlá pre zúčtovávanie odchýlok (a na ne nadväzujúce ďalšie procesy), ktoré platia dodnes,“ dodal Hudec.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK