2. 5. 2022
Vplyvom trhových podmienok a environmentálnych požiadaviek ubúdajú zdroje, ktoré môžu poskytovať podporné služby. Spoločnosť SEPS nestíha upraviť svoje systémy pre pripojenie k medzinárodným platformám. V prípade nemožnosti obstarávať časť služieb z Česka sú najbližšie roky rizikové.
Nedostatok podporných služieb je hlavným odôvodnením, prečo nie je elektrizačná sústava na Slovensku schopná integrovať väčšie množstvo variabilných zdrojov na výrobu elektriny, najmä zo slnka a vetra. V apríli 2021 spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) z dôvodu vplyvu na flexibilitu sústavy stanovila limit pre ich pripojenie vo výške 407 MW. Koncom apríla 2022 spoločnosť oznámila, že bude možné pripojiť ďalších 170 MW plus počíta s vyšším objemom pripojených lokálnych zdrojov.
Prevádzkovateľ sústavy aktuálne konzultuje spôsob zabezpečenia podporných služieb pre rok 2023. Verejne konzultovaná stratégia spoločnosti a súvisiaci podporný dokument ukazujú, kde má SEPS nedostatky.
Zvyšujúce sa environmentálne požiadavky na prevádzku elektrární na fosílne palivá, ktoré okrem iného čelia nákladov na nákup emisných povoleniek, dlhodobo napomáhajú rýchlejšej návratnosti investícií do obnoviteľných zdrojov, ktorých výstavba sa tak preferuje.
V rámci európskeho trhu s elektrinou sa stále viac posilňuje cezhraničné poskytovanie podporných služieb (PpS). V marci 2021 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví udelil SEPS výnimku z lehoty na pripojenie k platformám PpS v oblasti sekundárnej regulácie - aFRR (PICASSO) a terciárnej regulácie - mFRR (iniciatíva MARI) do 24. júla 2024. Dôvodom bolo, že prevádzkovateľ prenosovej sústavy nestíha technicky zabezpečiť úpravy vo svojich obchodných a riadiacich systémoch potrebných pre pripojenie.
Hlavnými podmienkami pre pripojenie k týmto platformám je deregulácia cien PpS, prechod na marginálne oceňovanie aktivovanej regulačnej elektriny podľa schválených metodík ACER a tiež harmonizácia časových intervalov poskytovania disponibility a regulačnej elektriny i pravidiel zúčtovania odchýlok. Žiaden z týchto krokov sa ešte nepodarilo zrealizovať.
Prevádzkovateľ susednej elektrizačnej sústavy ČEPS je v procese spolupráce v rámci európskych platforiem oveľa ďalej. Začiatkom tohto mesiaca zmenil svoje štandardné produkty regulačnej elektriny s cieľom vstúpiť do platforiem PICASSO a MARI.
Tým sa však narušia dlhodobo nastavené rámce spolupráce so SEPS pri nákupe primárnej (PRV), sekundárnej (SRV) i terciárnej regulácie výkonu (TRV).
Najmä sezónne výkyvy
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.