Hospodársky výbor o Mochovciach nerokoval. Koaliční poslanci neprišli

5.9.2019

Parlamentný výbor pre hospodárstvo mal dnes okrem iného rokovať o dostavbe blokov v Mochovciach alebo činnosti regulačného úradu za minulý rok. Kvôli neúčasti poslancov vládnej koalície však nebol výbor uznášaniaschopný.
Zdroj: sféra, a.s.

V programe Výboru NR SR hospodárske záležitosti bolo vo štvrtok viacero tém z oblasti energetiky. Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček prišiel osobne poinformovať poslancov o aktuálnom stave prác a financovaní dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce. V areáli Bratislavského hradu pri Mikulášskej bráne sa zišli aj zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR. Prítomní boli, medzi inými, štátny tajomník Vojtech Ferencz alebo Ján Petrovič, generálny riaditeľ sekcie energetiky. Všetci prišli zbytočne, pretože rokovanie hospodárskeho výboru nebolo možné otvoriť.

Zo siedmich poslancov strán vládnej koalície neprišiel nikto. „Som veľmi nemilo prekvapená, že všetci členovia koalície sa ospravedlnili z dnešného rokovania,“ uviedla predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová (SaS). Členmi výboru sú tiež poslanci Robert Fico a Martin Glváč (obaja SMER-SD), ktorí od svojho zvolenia do výboru svoju účasť ospravedlňujú - na rokovaní neboli ani raz. A to aj napriek tomu, že výbor už dvakrát mimoriadne rokoval o AE Mochovce, téme, ktorú expremiér Fico v minulosti rád a intenzívne komunikoval.

Šéfka výboru nechcela špekulovať o tom, či išlo o organizovaný postup. Naznačila však, že jedným z možných vysvetlení môže byť aj jednoduchá matematika. „Keď opozícia chodí v plnom zložení a koalícia vždy postráda dvoch svojich členov, tak je veľmi malá šanca, aby ich uznesenia prešli. Toto je len moje vysvetlenie. Ten skutočný dôvod sa musíte opýtať ich.“

Ako spresnila, naplánované je ešte gestorské rokovanie výboru v utorok (10. 9. 2019). „Riadny výbor bude až pred ďalšou schôdzou, takže týchto dvadsať bodov nebude prerokovaných.“ 

Kiššová tiež informovala, že šéfa Slovenských elektrární požiadala o neformálnu aktualizáciu priebehu stavebných prác v AE Mochovce, s čím podľa jej slov Branislav Strýček súhlasil.

Dnes sa mala prerokovať aj novela zákona o mierovom využívaní jadrovej energie, ktorá s Mochovcami priamo súvisí. Prezidentka SR Zuzana Čaputová tento návrh vetovala, keďže podľa nej obmedzuje prístup verejnosti k informáciám a limituje možnosti odvolať sa.

Na výbore mal takisto vystúpiť aj predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek so správou o činnosti regulačného úradu v roku 2018. 

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK