ENERGOFÓRUM: Komunitná energetika sa rozbieha pomaly

7. 11. 2024

Rozbehu komunitnej energetiky na Slovensku bránia viaceré prekážky, chýbajú praktické úľavy aj podpora štátu. Ani EDC nefunguje tak, ako sa deklaruje. O témach súvisiacich so zdieľaním energie, rozvojom energetických spoločenstiev a tiež o biznisovom potenciáli diskutovali odborníci na konferencii ENERGOFÓRUM® 2024.

V zahraničí zdieľanie a komunitná energetika fungujú už približne 15 rokov. Na Slovensku sme ešte stále na začiatku. Legislatívne základy boli položené v roku 2022, kedy sa zadefinovali nové subjekty a činnosti na trhu s energiou ako aktívny odberateľ, energetické spoločenstvo (ES), komunita vyrábajúca energiu z obnoviteľných zdrojov (KOZE), zdieľanie elektriny, uskladňovanie elektriny či agregácia flexibility. Do energetiky sa tak dostal prvok decentralizácie, demokratizácie i dekarbonizácie, keďže energetické spoločenstvá a komunity majú prinášať environmentálne, hospodárske alebo sociálne prínosy.

Ide o posun od historického monopolu, cez viacerých dodávateľov na trhu k energetickým spoločenstvám, zdôraznil v rámci diskusie predseda predstavenstva a generálny riaditeľ MAGNA ENERGIA Martin Ondko. Prostredníctvom osobitne založenej spoločnosti sú už aktívni v prvých energetických spoločenstvách.

Osvedčenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o vytvorení ES / KOZE dosiaľ získali štyri subjekty. V praxi sa zatiaľ oveľa viac využíva inštitút skupiny zdieľania, ktorý je upravený vo vyhláške ÚRSO o pravidlách trhu s elektrinou.

Spoločenstvá budia pozornosť

Ondko podčiarkol, že spoločenstvá nie sú len o zdieľaní elektriny. Hoci majú viaceré povinnosti, ich výhodou je, že za podnikanie sa nepovažujú mnohé aktivity, ktoré môžu vykonávať v prospech svojich členov.

Podľa predsedu Klastra energetických komunít Slovenska (KEKS) Richarda Modráka záujem o komunitnú energetiku rastie, avšak dnes nemáme toľko benefitov v rámci legislatívy, ktoré by mohli odberateľov motivovať. Ako hlavných beneficientov v tomto novom segmente energetiky vidí obce a mestá. Rastúci trend dopytov vníma aj pri bytových domoch.

Advokátka a partnerka v kancelárii Capitol Legal Eliška Holubčíková potvrdila čoraz väčší záujem túto tému. Zároveň však upozornila, že samosprávy a tiež vyššie územné celky sú viazané celým diapazónom predpisov, ktoré musia dodržiavať, ako napr. verejné obstarávania, nakladanie s majetkom a podobne. „Tie môžu pôsobiť aj ako demotivačné faktory,“ uviedla.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať