30. 4. 2025
V obci Veľké Bierovce v okrese Trenčín bola uvedená do prevádzky nová biometánová stanica. Vznikla modernizáciou bioplynovej prevádzky skupiny ENERGE a je len druhou svojho druhu na Slovensku. Do distribučnej siete SPP – distribúcia bude nová stanica vtláčať na dennej báze 14-tisíc kubíkov plynu.

Až doteraz jediná biometánová stanica na Slovensku bola v Jelšave. V prevádzke je od roku 2021, pričom bioplyn, ktorý sa na Gemeri dočisťuje na biometán, sa následne vtláča do distribučnej sústavy, ktorú prevádzkuje spoločnosť SPP – distribúcia. Po troch rokoch pribudla druhá biometánová prevádzka v obci Veľké Bierovce neďaleko Trenčína, ktorá patrí do portfólia bioplynových staníc skupiny ENERGE. „Výroba biometánu je skvelým spôsobom, ako ekologicky spracovať komunálny, potravinársky a poľnohospodársky bioodpad a využiť ho na tvorbu obnoviteľnej energie,“ uviedol Martin Meliš. manažér ENERGE.
Výroba biometánu vo Veľkých Bierovciach je realizovaná na báze existujúcej bioplynovej stanice, ktorá spracováva odpady, kurací trus a repné rezky. Stanica bude vo svojom plnom výkone denne dodávať do plynárenskej siete až 14 000 metrov kubických (m³) biometánu. Investor získal na výstavbu dotáciu 1,3 milióna eur z Plánu obnovy a odolnosti, podobne ako ďalších deväť budúcich výrobcov biometánu.
Zdroj: SPNZ
Transformáciu bioplynovej stanice Bioplyn Bierovce na biometánovú stanicu financovala VÚB banka. Skupina ENERGE pridaním technológie na výrobu biometánu zvýši možnosti poskytovania podporných služieb, ako aj obchodnej flexibility na kogeneračných jednotkách vo svojich bioplynových staniciach.
Slovensko má potenciál nahradiť biometánom približne desatinu súčasnej spotreby zemného plynu. Podľa Richarda Kvasňovského, výkonného riaditeľa Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ), môže mať Slovensko v krátkom horizonte v prevádzke až 10 biometánových staníc. „Najmä v sektore teplárenstva je na Slovensku veľký potenciál využitia biometánu pri ekologickej dodávke tepla domácnostiam, a to prakticky bez potreby drahých investícií do technologickej zmeny,“ zdôraznil.
O tom, ako podporiť rozvoj biometánového trhu na Slovensku, sa diskutovalo aj na workshope SPNZ. Vzhľadom na postupné ukončovanie výkupných cien elektriny z bioplynu čelí sektor viacerým výzvam. Časť prevádzkovateľov sa rozhodla transformovať svoje zariadenia na výrobu biometánu aj vďaka Plánu obnovy, niektoré sa však dostali do finančných problémov a prežívajú len vďaka investorom. V budúcnosti budú výrobcovia zelených plynov dkázaní najmä na predaj elektriny na spotových trhoch.
Zdroj: SPNZ
Stimulom pre ďalší rozvoj biometánového trhu je okrem výzvy z Plánu obnovy na transformáciu bioplyniek aj spustenie registra obnoviteľných plynov spoločnosti SPP - distribúcia. Aj o tom, ako vníma prevádzkovateľ distribučnej siete rozvoj obnoviteľných plynov a vodíka sme sa minulý rok rozprávali v podcaste ENERGOKLUB s Jergušom Vopálenským, vedúcim rozvoja sieťového obchodu tejto firmy.