Brusel chce akcelerovať prechod na OZE. Čo prináša plán REpowerEU?

19. 5. 2022

Európska komisia predstavila plán, ako sa zbaviť závislosti od dovozu ruskej ropy a plynu. Splnenie cieľov REPowerEU si vyžiada investície vo výške 300 miliárd eur.
Zdroj: Európska komisia

Masívna výstavba veterných a fotovoltických elektrární, zvýšenie energetickej efektívnosti, zjednodušenie povoľovacích konaní alebo spoločný nákup plynu z úrovne EÚ od nových dodávateľov. Taký je výpočet hlavných opatrení plánu REPowerEU, plnením ktorého chce Európska komisia (EK) znížiť závislosť členských krajín EÚ na dovoze ropy a zemného plynu z Ruskej federácie. Stratégia si do roku 2030 vyžiada investície na úrovni 300 miliárd eur.

REPowerEU vznikol ako priama reakcia na ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine, v dôsledku čoho bol narušený globálny trh s energetickými komoditami. „Ukazuje sa, ako sme závislí na dovoze fosílnych palív. A ako sme zraniteľní, keď sa pri ich dovoze spoliehame na Rusko. Musíme našu závislosť obmedziť najrýchlejšie, ako to bude možné. Som presvedčená o tom, že to dokážeme” vyhlásila na tlačovej konferencii predsedníčka EK Ursula von der Leyen.

Fotovoltika na každú strechu aj zjednodušenie povoľovania nových OZE

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať