Batérie pre elektromobily by sa mali vyrábať aj na Slovensku

26.7.2019

Vďaka slovensko-americkej spolupráci by sa aj u nás mali vyrábať batérie pre elektromobily. V susedných krajinách svoje fabriky otvárajú hlavne juhokórejské firmy.

Zdroj: Freepik.com

Slovenská spoločnosť InoBat dnes (26. 7.) podpísala s americkou firmou WildCat Discovery Technologies dohodu o spolupráci pri vývoji a výrobe batérií pre automobilky. Do vývoja a výstavby výrobnej linky u nás chcú investovať 100 miliónov eur.

Hoci zatiaľ nie je jasné kde presne by sa mala nová fabrika postaviť, investori hovoria o západnom Slovensku. Začiatok výstavby sa predpokladá na 2. kvartál roku 2020 s tým, že produkcia by sa mala spustiť koncom roka 2021. Výrobná linka by mala mať najprv výkon 100 MWh, postupne sa navýši až na 10 GWh. Spočiatku by sa tak vo fabrike malo vyrábať asi 1500 batérií ročne, neskôr údajne až 150 tisíc akumulátorov ročne.

Na investícii sa majú podieľať aj strategickí partneri spoločnosti InoBat. Aliancia firiem zároveň aktuálne komunikuje o možnej podpore zo strany Európskej investičnej banky, ktorá už niekoľko podobných projektov podporila.

Európska komisia si stanovila za cieľ dosiahnuť technologickú nezávislosť a zlepšiť situáciu v oblasti výroby batérií pre automobily v Európe. Zatiaľ v nej totiž zaostáva za ostatnými svetovými regiónmi.

Za hranicami už vyrábajú alebo stavajú

Susedné krajiny sú však vo výstavbe fabrík na batérie do elektromobilov oveľa ďalej, a to najmä vďaka investíciám juhokórejských firiem. Tesne sa hranicami v maďarskom meste Komárom budujú podniky firmy SK Innovation a Inzi Controls. SK Innovation by mal výrobu spustiť už budúci rok a u našich južných susedov dokonca zvažuje vybudovať aj ďalší podnik na batérie. Batérie pre elektromobily by sa však mali vyrábať aj v Miškolci pod taktovkou firmy Samsung.

Ešte väčší pokrok však hlásia Juhokórejčania v Poľsku, kde LG Chem investuje do ich výroby stovky miliónov eur a ohlasuje nové linky i fabriku. Poľská vláda firmu podporila aj finančnou injekciou, štátnou pomocou vo výške 36 miliónov eur, ktorú v januári tohto roka odobril aj Brusel. Prvé batérie začala vyrábať pri meste Vroclav už v roku 2017 a postupne pridávala nové linky. Jej ročná výrobná kapacita je asi 10 GWh, čo pokryje potreby batérií asi pre 100 tisíc elektromobilov. Ďalší výrobný podnik chce firma otvoriť pri meste Lodž.

Aktivity InoBat

Výskumno-výrobná batériová spoločnosť Inobat je podporovaná investičnou skupinou IPM Group a regionálnymi industriálnymi hráčmi v energetike A.EN. Group a MSM Group. Spoločnosť primárne pôsobí v troch odvetviach – elektromobilita, skladovanie energie a alternatívne palivá. Spolu s ďalšími subjektami sa stala spoluzakladateľom Slovenskej batériovej aliancie.

Angažuje sa napríklad v oblasti vodíkových technológií. Nedávno podpísala memorandum o porozumení so skupinou MOL. Zamerané je na projekty vodíkových technológií v strednej a východnej Európe. Ich spolupráca by sa mala sústrediť na výrobu a dodávku vodíka, vývoj a testovanie vodíkových kvapalných palív, ich distribúciu a predaju. Súčasťou spoločných aktivít by mohla byť podľa dostupných informácií tiež výstavba výrobného závodu vrátane zariadenia na recykláciu paliva.

V spolupráci s českou energetickou skupinou ČEZ zase hľadá potenciál vývoja projektov v oblasti skladovania energie v strednej a východnej Európe. 

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK