Ako zlepšiť proces pripájania nových OZE? Distribučky majú 10 odporúčaní

13. 7. 2023

Výstavba nových OZE  s výnimkou malých a lokálnych zdrojov dlhodobo viazne. Dve distribučné spoločnosti sa preto pýtali investorov na aktuálny stav ich projektov a prekážky, ktorým čelia v procese pripájania do sústavy. Výsledky prieskumu spolu s vlastnými odporúčaniami pretavili do návrhu desiatich zlepšení.

Zdroj: Freepik

Na Slovensku aktuálne prebieha intenzívna diskusia medzi kompetentnými subjektmi o pripájaní zariadení na výrobu elektriny z OZE. Kým v prípade malých a lokálnych zdrojov distribučné spoločnosti nestíhajú spracovávať žiadosti a aj reálne sa pripájajú zariadenia do sústavy, v prípade veľkých zdrojov tento nárast takmer nevidno, a to napriek rozdelenej kapacite. Investori sa primárne sťažujú na administratívne a povoľovacie procesy.

Vlastnícky prepojení prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav, Východoslovenská distribučná a Západoslovenská distribučná, v tejto súvislosti nedávno zrealizovali prieskum u žiadateľov o pripojenie zariadenia na výrobu elektriny (fotovoltika a veterná energia) s inštalovaným výkonom nad 100 kW o tom, v akom štádiu sa ich projekt nachádza, resp. priebeh samotného povoľovania a výstavy zdroja. Účastníci prieskumu sa súčasne mohli vyjadriť, čo zo svojho pohľadu považujú za najväčšiu prekážku v procese pripájania zdroja.

Investori zároveň mohli pripojiť návrhy k celkovému procesu pripájania zdrojov vrátane všetkých úradných a povoľovacích konaní v legislatívnom prostredí SR. Spätnú väzbu svojich zákazníkov zohľadnili distribučky spoločne s firmou SEPS do 10 návrhov na zlepšenie. 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať