Zelená domácnostiam: SIEA zverejnila nové podrobnosti o príspevku na malé OZE

15.11.2023 13:07

Agentúra SIEA zverejnila v rámci projektu Zelená domácnostiam odporúčania k výberu zariadení OZE a kalkulačku, prostredníctvom ktorej si môžu záujemcovia vypočítať predpokladanú hodnotu poukážky. 

Zdroj: Freepik

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) na webe projektu Zelená domácnostiam pridala  podrobnosti o príspevku na malé OZE. „Za prvé dva týždne od zverejnenia nových podmienok podpory navštívilo novú webovú stránku projektu Zelená domácnostiam vyše 12.000 unikátnych používateľov a mimoriadny záujem bol aj o online seminár. Úvodnú fázu nového projektu Zelená domácnostiam chceme naplno využiť na informovanie, aby boli všetci pripravení, keď v prvých mesiacoch budúceho roka spustíme nový systém a začneme poukážky vydávať a preplácať," uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Počas špeciálneho seminára, ktorého záznam je k dispozícii, sa účastníci podľa SIEA zaujímali predovšetkým o možnosť využiť príspevok v rodinných domoch na inštaláciu fotovoltických systémov s podporovaným výkonom až do 7 kW, ak domácnosť preukáže, že mala vyššiu ročnú spotrebu ako 3000 kWh. Druhou frekventovanou témou sú zvýhodnené sadzby podpory o 15 %. V oboch prípadoch domácnostiam pri výpočte hodnoty poukážky pomôže kalkulačka, ktorá je prístupná na stránke projektu v časti Užitočné informácie.

Zvýhodnenie sa automaticky týka tých, ktorí si nainštalujú bezemisné zariadenia s riadením kvality ovzdušia. Vyššie sadzby o 15 % platia aj pre domácnosti na celom území Slovenska, ktoré požiadajú o poukážku na nové zariadenie a prestanú využívať tuhé palivo. Zvýhodnenie je podľa SIEA určené pre tých, ktorí sú ochotní starý kotol na uhlie či drevo alebo krb fyzicky zdemontovať. Splnenie podmienky sa bude preukazovať fotografiami, plánované sú aj kontroly na mieste inštalácie.

Od augusta 2023 je zaregistrovaných vyše 2200 podporovaných zariadení, pri ktorých bolo preukázané, že spĺňajú technické podmienky podpory. Prístupný je aj zoznam meničov napätia, v ktorom je zatiaľ 66 výrobkov. Kompletnú žiadosť o registráciu do zoznamu oprávnených zhotoviteľov zatiaľ vyplnilo vyše 770 inštalatérov. Prvej tretine z nich SIEA odosiela zmluvy na podpis už tento týždeň.