Zelená domácnostiam láka. SIEA už rozdelila väčšinu podpory do roku 2029

29.1.2025 11:38

Slovenské domácnosti majú veľký záujem o malé OZE. Za necelý polrok od spustenia poskytovania dotácií z programu Zelená domácnostiam alokovala štátna agentúra SIEA príspevky v objeme 65 % z  prostriedkov, ktoré boli vyčlenené na tento účel až do roku 2029.

Zdroj: Freepik

V programe Zelená domácnostiam, ktorý administruje Slovenská inovačná a energetická (SIEA), bolo do roku 2029 vyčlenených celkovo 107,7 mil. eur na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Dotácie môžu získať slovenské domácnosti vo forme poukážky s finančnou dotáciou na inštalovanie fotovoltických panelov, tepelného čerpadla, kotla na biomasu či dokonca malej veternej elektrárne.

Vydávanie poukážok z projektu Zelená domácnostiam bolo opäť spustené v júli 2024.

Poukážka môže pokrývať až 4 370 eur z nákladov na malé OZE.  „Ide o zaujímavý príspevok, keďže dokáže pokryť až 50 % celkových priemerných nákladov domácnosti na vlastný zdroj zelenej energie,uviedol Ján Karaba, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky (SAPI).

Agentúra SIEA od spustenia žiadostí o dotáciu v júni 2024 už domácnostiam vystavila poukážky v hodnote 62,5 milióna eur, teda vyčerpala 65 % z celkových zdrojov. „Vzhľadom na rýchle čerpanie je už dnes zrejmé, že zostávajúca časť dotácií sa minie v priebehu tohto roka. Vláda SR by preto mala zvážiť presunutie eurofondov z opatrení, kde je nízke alebo žiadne čerpanie,“ doplnil Ján Karaba.

SAPI: Vláda by mala zvážiť presunutie eurofondov z iných opatrení

Miera čerpania eurofondov, ktoré má Slovensko celkovo k dispozícii v rámci Programu Slovensko pod ktorý patrí aj Zelená domácnostiam, sa pritom pohybuje len na úrovni 3,04 % z celkovo 12,59 miliardy eur. Tieto peniaze sú k dispozícii od roku 2021 a na ich dočerpanie Slovensku zostávajú už len päť rokov, teda do konca roka 2029. „Presun peňazí z iných programov trvá mesiace, keďže s tým musí súhlasiť Európska komisia. Aj preto by Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácií malo zvážiť začatie tohto procesu ešte pred dočerpaním peňazí z programu Zelená domácnostiam,“ vyzval šéf SAPI.

Záujem domácností o vlastný zdroj bude podľa asociácie SAPI pretrvávať. Domácnosti sa už dnes investícia do vlastnej fotovoltiky, tepelného čerpadla, či kotla na biomasu dokáže vrátiť za 4 až 8 rokov, upozorňuje Ján Karaba. „Nie je dôvod očakávať, že by ceny energií v najbližších rokoch citeľne klesali, skôr naopak. Ak ceny energií porastú, doba návratnosti sa samozrejme skracuje.“

Včasné riešenie presunu peňazí na dotácie na vlastné zdroje je dôležité aj z pohľadu kapacít firiem, ktoré tieto projekty realizujú. „Dlhoročné skúsenosti s týmito podpornými programami ukazujú, že po vyčerpaní dotácií domácnosti zvyčajne čakajú na s rozhodnutím investovať na to, či a kedy štát vyčlení ďalšie peniaze. To vedie aj k tomu, že kvalifikovaní inštalatéri odchádzajú do iných krajín, kde je v týchto profesiách takisto nedostatok ľudí,“ uzavrel Ján Karaba v tlačovej správe SAPI.