Zelená domácnostiam: Dotácie na malé OZE čaká reštart s novinkami

27.6.2024 08:29

Agentúra SIEA opätovne otvorila IT systém na registráciu žiadostí o poukážky v projekte Zelená domácnostiam. V júli bude postupne spustená aktivácia žiadostí zhotoviteľmi a vydávanie poukážok. Pre nízkopríjmové domácnosti sa chystá projekt Zelená solidarita.

Zdroj: Freepik

Ministerstvo hospodárstva (MH) a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) predstavili detaily dotačného projektu Zelená domácnostiam, ktorý sa mal pôvodne spustiť ešte koncom roku 2023. Na malé OZE do roku 2029 je vyčlenených 151,6 milióna eur, z ktorých 58,1 miliónov eur malo smerovať do Bratislavského kraja, čo predstavuje približne jednu tretinu z celého rozpočtu projektu. Nové vedenie MH sa rozhodlo pre zmenu. Argumentuje záujmom o túto formu podpory v Bratislavskom kraji, Podľa predbežných registrácií pochádza z Bratislavského kraja približne 1 500 žiadostí v hodnote 4,25 milióna eur. Z ostatných krajov eviduje SIEA spolu vyše 12 000 žiadostí za cca 35 miliónov eur.

Agentúra SIEA po zavedení nových funkcionalít opätovne otvorila informačný systém na registráciu žiadostí o poukážky v projekte Zelená domácnostiam. Poradie registrácie a ani aktivácie žiadostí nie je v tejto fáze dôležité. Príspevky je možné využiť na fotovoltické systémy, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, kotly na biomasu alebo veterné turbíny, ktoré boli inštalované po 30. októbra. 2023. Štát začne s postupnou aktiváciou a preplácaním poukážok na zariadenia po rozdelení projektu a finančných prostriedkov. Proces rozdelenia bude trvať niekoľko týždňov a jeho spustenie je naplánované na júl 2024.

Zelená solidarita – program pre nízkopríjmové domácnosti

Špeciálnu pomoc určenú pre ľudí s nízkym príjmom plánuje rezort hospodárstva spustiť v 3. kvartáli 2024. Takýmto domácnostiam štát prispeje vyššou mierou podpory. Zatiaľ čo štandardný príspevok v rámci projektu Zelená domácnostiam môže pokrývať maximálne 50 % nákladov na inštaláciu, v prípade zvýhodnených podmienok v rámci podprojektu Zelená solidarita môže pokrývať až 90 % nákladov.

Domácnosti si môžu aj v projekte Zelená solidarita vybrať z 5 300 zariadení spĺňajúcich technické požiadavky a na inštaláciu využiť služby 1 570 oprávnených zhotoviteľov, ktorí sú registrovaní v Zelenej domácnostiam.

Maximálna hodnota poukážky so zvýhodnením pre nízkopríjmové domácnosti

Doplatok domácnosti pri 90 % intenzite pomoci (modelové príklady)

Kto bude mať nárok na podporu pre nízkopríjmové domácnosti

Za nízkopríjmovú domácnosť budú v projekte spoločne posudzovaní vlastníci nehnuteľností a všetci, ktorí majú evidovaný pobyt v mieste inštalácie v rodinnom dome minimálne 12 mesiacov pred požiadaním o príspevok. Zvýhodnený príspevok budú môcť využiť domácnosti, ktoré majú preukázateľný čistý príjem rovný alebo nižší ako je stanovený limit. Ten vychádza z definície štatistického úradu v zmysle metodiky EU SILC, podľa ktorej je horná hranica okolo rozptylu rizika chudoby stanovená ako 70 % mediánu národného ekvivalentného ročného disponibilného príjmu.

Na podporu budú mať nárok aj domácnosti, v ktorých bývajú držitelia preukazu ŤZP, pričom pre nich bude hranica príjmu na úrovni mediánu. Príjem domácnosti a splnenie ďalších podmienok podpory bude SIEA preverovať v spolupráci so štátnymi orgánmi.

Domácnostiam, ktoré spĺňajú tieto kritériá, ale majú už podanú žiadosť o príspevok v projekte Zelená domácnostiam, MH SR odporúča, aby si tieto poukážky neuplatňovali a počkali na vyhlásenie projektu Zelená solidarita.

Hranica ročného čistého príjmu je určená podľa mediánu ekvivalentného disponibilného príjmu

Kto má nárok na podporu podľa priemerného čistého mesačného príjmu (modelové príklady)

 

Disponibilný príjem

Za disponibilný príjem pre tento účel sa považuje suma príjmu pre všetkých členov domácnosti za posledné ukončené daňové obdobie, pričom za príjem sú považované dôchodkové dávky, kompenzačný príspevok baníkom, príjem zo závislej činnosti a príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti po zdanení a odpočítaní povinných odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Hranicu ročného čistého príjmu domácnosti bude možné vypočítať aj prostredníctvom kalkulačky na webe www.zelenadomacnostiam.sk.

SAPI apeluje na spustenie vydávania poukážok

Asociácia SAPI vyzýva rezort hospodárstva, aby bezodkladne spustil vydávanie poukážok k Zelenej domácnostiam a tiež program Zelená podnikom. „Akokoľvek považujem za nešťastné robiť zmeny na poslednú chvíľu a nekomunikovať ich v dostatočnom predstihu, skutočný problém pri aktuálnom stave programu Zelená domácnostiam vnímam skôr v tom, že štát ešte nezačal s vydávaním poukážok. Domácnostiam a podnikateľom takto štát už 7 mesiacov neodôvodnene blokuje sľúbené finančné prostriedky,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.