Vláda odobrila aktualizáciu NECP

2.4.2025 12:56

Vláda schválila aktualizáciu národného energetického a klimatického plánu (NECP) 2021 – 2030. Podiel OZE na spotrebe energie má dosiahnuť 25 %.

Zdroj: EC - Audiovisual Service
Pôvodný plán, ktorý nahradil dovtedajšiu energetickú politiku, vláda schválila v decembri 2019. Minulý mesiac Európska komisia v rámci infringementu upozornila Slovensko a ďalšie 4 členské krajiny, že neodovzdali aktualizovaný plán, za čo hrozila žaloba na Súdnom dvore EÚ. Toto konanie sa po odsúhlasení vládou a predložení dokumentu Komisii bude môcť uzavrieť.

Podľa aktualizácie majú emisie skleníkových plynov do r. 2030 klesnúť o 64,3 %, v rámci sektorov, ktoré nie sú súčasťou obchodovania (tzv. non-ETS) sa majú znížiť o 22,7 %. Európska komisia Slovensku odporučila stanoviť ambicióznejšie ciele, v prípade OZE dokonca až na úrovni 35 %.

„Slovensko sa hlási k ambicióznym ekologickým cieľom, ale musí ich plniť s rozvahou. Európska komisia odporučila výraznejšie zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie, no naše modely ukázali, že ich splnenie by znamenalo obmedzenie priemyselného rozvoja a nárast energetickej chudoby. Preto sme sa rozhodli pre vyvážený prístup, ktorý umožní ekologickú transformáciu bez toho, aby sme ohrozili občanov a podniky,“ uviedla po schválení materiálu vládou ministerka hospodárstva Denisa Saková na sociálnej sieti.

OZE aj jadro

„Ciele pre SR sú výsledkom modelovania prostredníctvom modelu energetického systému CompactPRIMES pre Slovensko (CPS) s prepojením na makroekonomický model GEM-E3-SK. CPS vychádza zo známeho modelu PRIMES, ktorý je používaný na tvorbu európskych referenčných scenárov (EUREF 2020) ako aj v doložkách vplyvov Európskej komisie. Okrem vyššie kvantifikovaných cieľov je pre SR pre nasledujúce roky kľúčové zamerať sa pri nastavovaní opatrení na bezpečnosť dodávok a cenovú dostupnosť energie. Ide o kvalitatívne ciele naplňujúce strategický cieľ energetickej politiky,“ uvádza sa v aktualizovanom NECP.

Vzhľadom na minimálny prevádzku veterných elektrární bude nutné rozbehnúť najmä túto technológiu obnoviteľných zdrojov. NECP predpokladá do r. 2030 prevádzku turbín s výkonom 750 MW. Perspektívne územia na mapovanie oblastí potrebných pre národné príspevky pre veternú energiu sa nachádzajú najmä v Trnavskom, Nitrianskom a Košickom samosprávnom kraji,“ uvádza sa v dokumente. Fotovoltiky by mali dosiahnuť výkon 1700 MW.

Podľa ministerstva by do roku 2030 pre potreby flexibility mali postačovať slovenské prečerpávacie vodné elektrárne (PVE), ktoré budú využívané intenzívnejšie, čo je v súlade so simuláciami ENTSOE a SEPS.

Po roku 2030 ministerstvo hospodárstva podľa dokumentu naďalej počíta s výstavbou nového jadrového zdroja v Bohuniciach, ktorý by sa mal zrealizovať do roku 2040. Spomína sa aj Vodná elektráreň Sereď, pri ktorej je hlavnou prekážkou realizácie dlhodobá návratnosť investície, a tiež prečerpávacia elektráreň Ipeľ. „Pred rozhodnutím o realizácii je potrebné prehodnotiť realizovateľnosť tohto projektu po technickej, obchodnej, finančnej a environmentálnej stránke. Realizácia projektu bude závisieť od vývoja medzinárodného trhu s elektrinou a záujmu strategického investora,“ uvádza sa v aktualizovanom NECP.