V HBP pracuje na likvidácii uhoľných baní asi 380 zamestnancov

14.5.2024 19:28

Na likvidácii uhoľných baní na hornej Nitre sa podieľa približne 380 zamestnancov spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), t. j. asi 70 % jej súčasných zamestnancov.

Informácie o aktuálnom stave zamestnanosti v kedysi najväčšej ťažobnej firme na Slovensku sú súčasťou aktualizovaného Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra, o ktorej bude v stredu rokovať vláda na výjazdnom zasadnutí v Handlovej. K znižovaniu stavu zamestnancov HBP dochádzalo postupne v súvislosti s uzatváraním jednotlivých podpovrchových úsekov. Ukončenie ťažby uhlia na hornej Nitre priamo nadväzuje na rozhodnutie vlády z decembra 2018 o ukončení dotovania výroby elektriny z domáceho uhlia v tepelnej elektrárni Nováky v takzvanom všeobecnom hospodárskom záujme.

Pred desiatimi rokmi mala firma ešte približne 3600 zamestnancov. V roku 2020 v HBP pracovalo takmer 2500 ľudí, v novembri 2023 zamestnávala už len 1 639 zamestnancov. Z následne prepustených 1 100 ľudí (vrátane tých z dodávateľských firiem v bani) asi 300 osôb odišlo do starobného dôchodku, zvyšní zamestnanci sú momentálne v procese rekvalifikácie. Ďalších asi 160 ľudí naďalej pracuje v rámci povrchových aktivít HBP (rybia farma, skleníky, strojárne, energetika, Banská záchranná stanica a pod.)

Zdroj: MIRRI, údaje HBP 
Na uzatváranie hornonitrianskych uhoľných baní prispieva štát každoročne formou štátnej pomoci. Ministerstvo hospodárstva v rokoch 2018 – 2023 už poskytlo HBP dotáciu na uzatvorenie baní v Handlovej a Novákoch vo výške takmer 44 miliónov eur. V tomto roku sa HBP poskytne dotácia vo výške ďalších 12,2 milióna eur.