V Bruseli potvrdili význam jadrovej energie

22.3.2024 08:25

Vedúci predstavitelia Slovenska na samite v Bruseli potvrdili, že jadrová energia má zásadným spôsobom prispieť k zabezpečeniu dostatku energie aj k dekarbonizácii. Zástupcovia 36 krajín diskutovali aj o formách financovania výstavby nových atómových elektrární.

Zdroj: MHSR

Dňa 21. marca 2024 na historicky prvom Jadrovom samite (Nuclear Energy Summit) v Bruseli až 36 krajín, vrátane Číny, Indie a USA, hovorilo o nenahraditeľnom význame jadrovej energie pri zabezpečení dostatku zdrojov pre bežnú spotrebu aj priemysel.

Organizátorom historicky prvého Jadrového samitu v Bruseli bola okrem belgickej vlády aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Jeho konanie ohlásili svetoví lídri v decembri na klimatickom summite COP28 v Dubaji, kedy tiež prisľúbili strojnásobiť výrobu energie z jadra do roku 2050.

Diskutujúci zároveň zdôraznili nezastupiteľnú úlohu jadrovej energie pri prechode od fosílnych palív. Témou boli aj spôsoby financovania výstavby nových zdrojov i prípadné predlžovanie životnosti existujúcich reaktorov. Francúzsko v tejto veci vyvíja iniciatívu, aby sa do financovania týchto projektov vo väčšej miere zapojili multilaterálne inštitúcie, ako sú Svetová banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj alebo ich ekvivalenty z Ázie či Ameriky.

„Som veľmi rád, že Európska únia je schopná meniť svoj pohľad na vec. Keď sme v roku 2007 hovorili o začatí výstavby nových blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach, boli sme  kritizovaní. Dnes sa situácia zmenila a spoločne tu deklarujeme záujem zabezpečiť dostatok elektrickej energie, ktorú v Európe potrebujeme, napríklad aj na výrobu automobilov,“ povedal účastníkom samitu predseda vlády SR Robert Fico. 

„Chcem energeticky silné Slovensko, ktorého základom bude bezpečná a stabilná výroba v jadrových elektrárňach, ktoré budeme dopĺňať alternatívnymi zdrojmi. Vláda preto bude pracovať nielen na dokončení výstavby nových blokov v Mochovciach, ale budeme podnikať kroky aj na to, aby sme na Slovensku mohli postaviť úplne nový jadrový zdroj,“ zdôraznila podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.

Na záver samitu krajiny podpísali spoločné vyhlásenie, ktorým sa štáty zaväzujú vytvárať podmienky umožňujúce podporu a konkurencieschopné financovanie predĺženia životnosti existujúcich jadrových reaktorov a výstavby nových jadrových zdrojov.