11.5.2022 08:13

Zdroj: Gas TSO of Ukraine
Ukrajinský prepravca GTSOU informoval, že dnes ráno o 7:00 prerušil tranzit ruského plynu do Európy cez meraciu stanicu Sochranovka a kompresorovú stanicu Novopskov, ktoré sa nachádzajú na území separatistickej republiky v Luhansku pod kontrolou Ruska.

Ide o prvé narušenie dodávok ruského plynu do Európy cez Ukrajinu od začiatku vojny.  

Spoločnosť Gas TSO of Ukraine (GTSOU) tento krok zdôvodnila tým, že ruské okupačné jednotky zasahujú do technických procesov a robia neočakávané zmeny v prevádzkovom režime technologických zariadení, čo môže podľa prepravcu ohroziť stabilitu celého prepravného systému na Ukrajine. Výnimkou údajne nie sú ani neoprávnené odbery plynu.

V snahe splniť si záväzky voči európskym partnerom ukrajinský prepravca informoval, že od dnes dočasne presmeruje časť kapacity cez stanicu Sudzha, ktorá je pod kontrolou Ukrajiny.

Cez kompresorovú stanicu Novopskov tečie zhruba 32,6 miliónov metrov kubických (m3) plynu denne, čo je takmer tretina celkového objemu, ktorý Gazprom prepravuje cez Ukrajinu.

Podľa nominácií to vyzerá, že objem prepravy cez Ukrajinu klesol o približne 16 miliónov m3 plynu denne, čo ovplyvňuje aj toky na Slovensko cez kompresorovú stanicu Veľké Kapušany.