Sulík: Dodávky ropy na Slovensko sa obnovia v priebehu niekoľkých hodín

10.8.2022 12:01

Spoločnosť Ukrtransnafta by mala v stredu popoludní obnoviť prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba na Slovensko. Tranzitné poplatky po dohode s Ukrajinou a Ruskom uhradila rafinéria Slovnaft. Na tlačovej konferencii to potvrdil minister hospodárstva Richard Sulík.

Tranzit ropy južnou vetvou ropovodu Družba cez územie SR je už niekoľko dní pozastavený. Minister hospodárstva SR Richard Sulík dnes na tlačovej konferencii vysvetlil, že dôvodom stopnutia dodávok zo strany ukrajinského prepravcu, spoločnosti Ukrtransnafta, bolo nezúčtovanie platby za tranzit niektorou z nešpecifikovaných západoeurópskych bánk.

Ako ďalej informoval Sulík, po dohode, že tranzitné poplatky cez Ukrajinu zaplatí Slovnaft, by sa mali dodávky ropy obnoviť v priebehu  niekoľkých hodín. Transakciu v hodnote do 10 miliónov eur má podľa neho zrealizovať banka ČSOB. Hoci šéf rezortu hospodárstva označil takéto riešenie za dočasné, nevylúčil, že by sa v ňom mohlo pokračovať do konca augusta.

Ruská exportér, spoločnosť Transnefť, potvrdil, že dodávky ropy cez južnú vetvu Družby na Slovensko sa obnovia v stredu o 15:00, informovala spravodajská agentúra Reuters. 

Sulík: Ide o technické zlyhanie, nie finančný problém

„To, že prestala tiecť ruská ropa, nie je vina ruskej strany a nie je vina ukrajinskej strany," povedal Sulík. „Ja by som za týmto nehľadal žiadny ďalší politický kontext, lebo tam žiadny nie je," Dodávky ropy sa od začiatku vojny na Ukrajine podľa neho prerušili už trikrát. 

Bratislavská rafinéria Slovnaft napriek vzniknutému problému fungovala bez prerušenia a zásobovanie trhu bolo počas uvedeného obdobia plynulé. Počas prerušenia dodávky ropy boli využité dostupné rezervy v systéme.