9.11.2023 08:35
Dekarbonizácia energetického systému a priemyslu v EÚ musí byť kombináciou obnoviteľných zdrojov a jadrových elektrární. Zhodli sa na tom zástupcovia krajín Jadrovej aliancie, ktorí rokovali v Bratislave. Témou spoločného rokovania ministerky hospodárstva Denisy Sakovej a francúzskej ministerky pre energetiku Agnes Runacher bola aj finalizácia reformy trhu s elektrinou v EÚ.Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR
V Bratislave sa uskutočnilo 16. Európske jadrové energetické fórum (ENEF). Hlavnou témou diskusií boli možnosti financovania jadrových zdrojov a spolupráce pri vzdelávaní expertov. Ministri pre energetiku z ČR, Poľska, Slovinska, Belgicka, Rumunska, Holandska, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Bulharska, Fínska, Švédska i Veľkej Británie sa zhovárali aj o rozvoji spoločných iniciatív.
Na pozadí ENEF sa v utorok 7. novembra 2023 v Bratislave tiež konalo štvrté zasadnutie ministrov Jadrovej aliancie za účasti eurokomisárky pre energetiku Kadri Simson. Ministerka hospodárstva Denisa Saková potvrdila kontinuálnu podporu Vlády SR pri bezpečnom a udržateľnom využívaní jadrovej energie. „Jadrová energia je spolu s obnoviteľnými zdrojmi odpoveďou na dekarbonizáciu európskeho energetického systému a priemyslu. Jadro tiež zohráva veľmi významnú úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti dodávok energie a zároveň nám pomáha stabilizovať ceny elektriny,“ zdôraznila Saková.
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR
Prítomní zástupcovia sa zhodli, že v budúcnosti bude potrebná vhodná kombinácia politík pre zabezpečenie príležitostí na financovanie či už výstavby nových jadrových zdrojov vrátane malých modulárnych reaktorov (SMR) alebo predĺženia životnosti už existujúcich jadrových zdrojov. Potrebné tiež bude vytvárať priestor pre rozvoj bezfosílnych inovácií a technológií. Podľa ministrov je nevyhnutné riešiť aj otázky vzdelávania jadrových expertov, kedy najmä Slovensko čelí výraznému odlivu mladých odborníkov do zahraničia a rieši problémy so starnutím personálu v jadrovej energetike.
Prvé stretnutie ministrov Jadrovej aliancie sa uskutočnilo 16. mája 2023 v Paríži pod patronátom francúzskej ministerky pre energetiku Agnes Pannier-Runacher, s ktorou v Bratislave rokovala aj Denisa Saková. Obe sa zhodli, že podpora vzájomných vzťahov je z hľadiska rozvoja jadrovej energetiky na Slovensku aj v Európe významná. Dôležitá je i z hľadiska diverzifikácie jadrového paliva.
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR
„Francúzsko aj Slovensko majú historické a dlhodobé skúsenosti s jadrom, a to v oblasti od budovania elektrární až po ich prevádzku. Myslím si, že práve to je našim tromfom a pozitívom v Európskej únii, aj preto je dôležité posilňovať našu vzájomnú spoluprácu. Naša vízia v energetickej transformácii nám okrem toho, že nám zabezpečí dekarbonizáciu, bude tvoriť aj nové pracovné miesta a prispeje k zvýšeniu našej nezávislosti. Napríklad práve Francúzsko je takmer autonómne v oblasti jadrovej energetiky, čiže nezávisíme takmer od žiadnej inej krajiny, čo je pozitívnym bodom vzhľadom na vývoj v Európe a závislosti od Ruska,“ uviedla Runacher počas tlačovej besedy po včerajšom stretnutí.
Témou slovensko-francúzskeho stretnutia bola aj reforma trhu s elektrinou v EÚ
Ministerky SR a Francúzska sa okrem toho zhovárali taktiež o finalizácii reformy trhu s elektrinou v EÚ. „Vytvorením predvídateľného, systematického a organizovaného právneho rámca budú mať investori priaznivé podmienky na investovanie do nefosílnych prostriedkov výroby elektrickej energie. Je to tiež spôsob, ako naplniť naše záväzky v oblasti klímy a Parížskej dohody. Všetky trajektórie posudzované Medzivládnym panelom pre zmenu klímy (IPCC), ktoré napĺňajú tzv. „scenár 1,5 °C“, zahŕňajú významnejší príspevok jadrovej energie v energetickom mixe,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení.
Cieľom má byť, aby EÚ zostala jednotná v reakcii na minulú energetickú krízu. „Je potrebný pragmatický prístup a schopnosť predvídať častejšie situácie vysokých a nestálych trhových cien. Vďaka reforme, ktorú chceme uskutočniť, bude môcť každý štát v prípade vysokých cien prerozdeliť príjmy časti výrobcov elektriny medzi spotrebiteľov, čím sa predíde situáciám "nadmerných ziskov" výrobcov.“
Rokovania pre implementáciu tejto reformy nie sú ukončené: legislatívne návrhy si vyžadujú diskusiu medzi Európskym parlamentom, Radou EÚ a Európskou komisiou. „Slovensko a Francúzsko pracovali ruka v ruke na úspechu tejto reformy a sú odhodlané dosiahnuť jej prijatie v najbližších týždňoch. V rovnakom duchu bude snaha chrániť európske domácnosti a priemysel,“ píše sa ďalej v spoločnom vyhlásení.